Dziś mamy 10 czerwca 2023, sobota, imieniny obchodzą:

13 maja 2022

Przedstawiciele podpisali list intencyjny dla bezpieczeństwa żywności

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz# główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski podpisali w czwartek list intencyjny o współpracy w dziedzinie promocji zdrowia roślin i ochrony środowiska oraz badań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego i bezpieczeństwa żywności. 12 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin, proklamowany przez ONZ w celu budowy powszechnej świadomości o tym, że ochrona zdrowia roślin służy eliminowaniu głodu, zmniejszaniu ubóstwa i pobudzaniu rozwoju gospodarczego.

- Ponieważ w sytuacji wojny w Ukrainie, a także w konsekwencji zmian klimatycznych stajemy wobec groźby deficytu żywności, należy uznać, że postęp w rolnictwie jest niezbędny. Rolnictwo musi poprawiać wydajność, ale wiemy, że nie tylko ilość, ale i jakość żywności jest ważna. Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest najbardziej właściwym partnerem samorządu województwa do współpracy w wytyczaniu kierunków w tym obszarze. Ponad 30 procent naszego PKB wytwarzają rolnictwo i produkcja żywności. Duże nadzieje pokładamy we współpracy naszego Centrum Czochralskiego z centralnym laboratorium inspektoratu, które znajduje się w Toruniu. Wspólne badania mogłyby być finansowane m.in. ze środków unijnych – powiedział przed podpisaniem dokumentu marszałek Piotr Całbecki.

- Są trzy filary bezpieczeństwa państwa: siły zbrojne, informacja i żywność. Mam nadzieje, że to nasze dzisiejsze porozumienie zaowocuje wzmocnieniem tego trzeciego filaru bezpieczeństwa, że żywności będzie odpowiednio dużo dla nas i naszych sąsiadów i że będzie to żywność bezpieczna. Kujawsko-Pomorskie ma jeden z największych wyników i potencjałów w dziedzinie produkcji rolnej w Polsce– podkreślił w swoim wystąpieniu minister Andrzej Chodkowski.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa m.in. nadzoruje stosowanie środków ochrony roślin i bada ich pozostałości w płodach rolnych, sprawdza czy nie uprawiamy roślin genetycznie modyfikowanych (GMO) i chroni terytorium naszego kraju przed agrofagami, czyli groźnymi patogenami, które mogłyby do nas trafić w związku z importem produktów roślinnych.

Materiał: Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    Alfons, w dniu 13-05-2022 14:35:31 napisał:

    Proszę sprawdzać kierowcy przed przejściem dla pieszych na ul. POTULICKIEJ nie zatrzymują się aż dojdzie do tragedii,rowerzyści przejeżdżają na przejściach dla pieszych.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Nie dla trucia, w dniu 14-05-2022 07:55:44 napisał:

    Dlaczego nadal dopuszczony jest do opryskiwania randap zawierający groźny dla zdrowia i środowiska glifosat. wielu chemików rolników pryska tą trucizną rzepak a nawet zboża tuż przed zbiorem!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Budowa magazynów
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku

Już po raz piąty, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to „Standardy żywnościowe ratują życie”.

(czytaj więcej)