Dziś mamy 19 sierpnia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

12 stycznia 2022

Rekolekcje poprowadził egzorcysta. Wśród uczestników mieszkańcy powiatu

fot. ks. Janusz Jezusek MSF

fot. ks. Janusz Jezusek MSF

„Rekolekcje są szansą na wskrzeszenie nas do nowego życia, odkrywanie jego# kierunku” – powiedział w Górce Klasztornej bp Krzysztof Włodarczyk.

„Krok po kroku do Miłości” – to temat rodzinnych rekolekcji trzeźwościowych, które zgromadziły przy najstarszym sanktuarium maryjnym, uczestników m.in. z Bydgoszczy, Łobżenicy, Nakła nad Notecią, Piły, Rogoźna, Warszawy oraz Wągrowca.

Gościem specjalnym trzydniowego skupienia był Rafał Porzeziński. Trener terapii uzależnień i dziennikarz, zanany m.in. z programu telewizyjnego „Ocaleni”, nawiązał do „12 kroków”, nazywając je pożytecznym narzędziem do tego, by zacząć zmieniać swoje życie. – I to niezależnie od tego, w jakiej sytuacji znajdujemy się dzisiaj. To droga nie tylko dla uzależnionych od alkoholu, czy narkotyków. Każdy, kto myśli o sobie, jako o „nieskończonym projekcie”, czyli o kimś, kto jest zaproszony do ciągłego rozwoju, może skorzystać z „12 kroków”, jako z idealnej drabiny do tego, by stać się lepszym mężem, bratem, czy katolikiem – zauważył.

Według Rafała Porzezińskiego, nie ma cienia wątpliwości, że „12 kroków” ma pomóc człowiekowi w dążeniu do świętości. – Źródłem tego programu jest z całą pewnością Ewangelia. To Kazanie na Górze oraz List św. Jakuba, które były podstawową lekturą dla Billa W. (Williama Wilsona) i chirurga dr. Boba (Roberta Halbrooka Smitha), w czasie powstawania zasadniczych zrębów „12 kroków”. Trudno nie zauważyć w tym inspiracji w pełni chrześcijańskich. Obaj byli protestantami, ludźmi wierzącymi. Obaj przypisywali swoją trzeźwość osobowemu Bogu, który jest Miłością – powiedział, dodając, że zwrócenie uwagi na ten aspekt, jest czymś niezbędnym. – Dlatego, że wokół AA obrosła cała masa nieprawdziwych mitów. Na przykład to, że we wspólnotach nie mówi się o Bogu, tylko o „Sile Wyższej”. To nieporozumienie, które stoi w sprzeczności z „Wielką Księgą”, czyli podstawowym tekstem formującym AA. Tam słowo Bóg pada kilka razy częściej niż „Siła Wyższa”, na pewno woęcej niż 200 razy – powiedział Rafał Porzeziński.

Rekolekcje, które w całości poprowadził egzorcysta i duszpasterz trzeźwości ks. Paweł Zimniewicz MSF, mogą odbywać się dzięki gościnności i życzliwości Misjonarzy Świętej Rodziny. – Nasze spotkania mają ogromny wpływ na poprawę relacji w małżeństwie, jak i w całej rodzinie. Rekolekcyjne tematy są połączone z duchowością – wiarą i nadzieją na wyjście z matni, w której tkwiliśmy przez lata pijanego życia. Przez to stajemy się nowymi, innymi ludźmi – powiedział współorganizator Michał Daniel.

Materiał: Marcin Jarzembowski - Diecezja Bydgoska 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 14 19

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Nowa publikacja o Kcyni . O argentyńskim Rozpętku i nie tylko

– Uwielbiam ten moment, gdy po wielu miesiącach pracy nad projektem# uzyskuje on swój ostateczny kształt i jest to suma wysiłków wielu osób. Kształt piękniejszy niż wszystko, co o nim myślałam wcześniej – tak o wydaniu książki pt. „Ciekawostki o Kcyni i okolicy. Ku nauce i rozrywce czytających skrzętnie zebrane” pisze Justyna Makarewicz, autorka publikacji.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)
0

Czy pompy ciepła się psują? Na te rzeczy warto zwrócić uwagę podczas instalacji

W związku z wysokimi cenami gazu i węgla, a także rosnącą świadomością# ekologiczną konsumentów, coraz więcej Polaków decyduje się na zainstalowanie pomp ciepła. Pomagają w tym dofinansowania, które mogą pokryć nawet 90 proc. kosztów montażu i sprzętu. Za instalację należy zapłacić od 40 do 60 tysięcy złotych – cena zależy m.in. od mocy urządzenia. Pompy ciepła uznawane są za dobre i niezawodne rozwiązanie. Jak często ulegają awarii? I na co zwrócić uwagę podczas instalacji?

(czytaj więcej)