Dziś mamy 20 czerwca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

20 maja 2024

Rocznica bitwy pod Monte Cassino. Uroczyste obchody

fot. Urząd Miejski w Kcyni

fot. Urząd Miejski w Kcyni

W poniedziałek, 20 maja w Kcyni miały miejsce Wojewódzkie Obchody# 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Dlaczego w Kcyni? Wiemy o dwóch uczestnikach bitwy, którzy pochodzą z naszej gminy. To Wojciech Spławski pochodzący z Turzyna, uczestnik bitwy, 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, pochowany na cmentarzu Monte Cassino. Drugą osobą jest Albin Rudaś, pochowany na kcyńskim cmentarzu, uczestnik bitwy, który od 1947 r. mieszkał w Malicach. I właśnie od złożenia kwiatów na grobie śp. Albina Rudasia rozpoczęto dzisiejsze uroczystości.

Posterunek honorowy przy grobie pełnili żołnierze Batalionu Dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, werble i trąbka do Wojskowa Orkiestra z Bydgoszczy. Kwiaty złożyli m.in. Posłowie na Sejm RP Norbert Pietrykowski i Piotr Król, Poseł do PE Kosma Zlotowski, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel, Starosta Nakielski Krzysztof Błoński, Burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak wraz z Przewodniczącym Rady Zbigniewem Witczakiem i Skarbnik Gminy Edytą Szczurek, Komendant Powiatowy Policji kom. Jan Poźniak, Stowarzyszenie "Solidarni wieś pamięta", przedstawiciel IPN Mirosław Sprenger, Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę, rodzina, sąsiedzi i bliscy śp. Albina Rudasia.

Następnie dalsza część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego. Gości w imieniu gospodarzy, którymi byli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel i Burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak, powitała Dyrektor SP Aleksandra Doiczman. W dalszej części głos zabrał Wojewoda: Kłaniam się nisko rodzinom śp. Albina Rudasia i Wojciecha Spławskiego. Chciałbym zapoczątkować tradycję, by wojewódzkie obchody ważnych rocznic koncentrowały się nie tylko w stolicach województw. Bohaterowie pochodzą z całego regionu kujawsko-pomorskiego. Chcę pokazywać, że Biało-Czerwona jest ogromna i mieścimy się pod nią wszyscy, mając różną historię.

Następnie Burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak: Kcynia NIE ZAPOMINA! Kcynia PIELĘGNUJE PAMIĘĆ O PRZESZŁOŚCI! Kcynia SZANUJE! Pielęgnowanie społecznej i historycznej pamięci o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w naszej historii, to nasz obywatelski obowiązek. Nasze wspólne wysiłki podejmowane na rzecz kultywowania pamięci o przodkach i ważnych wydarzeniach widoczne są niemalże na każdym kroku. Ma to potwierdzenie m.in. w organizowanych obchodach świąt państwowych, okolicznościowych przemarszach, podejmowanych inicjatywach na rzecz kultywowania pamięci o Powstaniu Wielkopolskim, dbałości o miejsca pamięci narodowej czy świętowaniu ważnych dat w kalendarzu historii naszego kraju. Gmina Kcynia pamięta o ofiarach i uczestnikach powstania wielkopolskiego, I i II wojny światowej, pomordowanych w Katyniu i obozach koncentracyjnych oraz bohaterskich uczestnikach innych ważnych w dziejach naszego państwa wydarzeniach. Dzisiejszymi uroczystościami akcentujemy z kolei udział mieszkańców naszej gminy w bitwie o Monte Cassino.

Wypowiadali się także Poseł na Sejm RP Piotr Król, Poseł do PE Kosma Złotowski oraz członkowie rodziny. Okolicznościowy wykład pt. „Armia gen. Andersa – Udział II Korpusu Polskiego w Bitwie o Monte Cassino” wygłosił dr Sławomir Łaniecki mówiąc m.in. o gen. Władysławie Andersie i jego żołnierzach. Swoimi wspomnieniami o ojcu podzielił się także Władysław Rudaś. Kilka słów o swojej wystawie opowiedział także Piotr Fiałkowski, który wraz z p. Janem Kurantem, był pomysłodawcą dzisiejszych wydarzeń. Panowie przekazali także na ręce rodziny drugiego uczestnika bitwy pochodzącego z Kcyni, Wojciecha Spławskiego, znalezione w archiwum materiały.

Podczas uroczystości wręczono także nagrody w Gminnym Konkursie Plastycznym „Czerwone maki spod Monte Cassino”. Fundatorem nagród był Wojewoda Kujawsko-Pomorski. Uroczystości wzbogaciła wystawa kolekcji orłów i flag, będących własnością Piotra Fiałkowskiego oraz utwory muzyczne zaśpiewane przez społeczność szkolną pod kierunkiem Dobromiły Siewkowskiej. Wszystkiego dopełniła przepiękna choreografia i wystrój stworzony przez nauczycieli specjalnie na tę okoliczność. W uroczystościach wzięli także udział członkowie Towarzystwa Historycznego w Kcyni, którego przedstawiciele uczestniczyli także w głównych uroczystościach we Włoszech.

Materiał: Anna Duda-Nowicka / Urząd Miejski w Kcyni

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 15

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)