Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

09 sierpnia 2021

Rodzicu, czy wiesz, z kim Twoje dziecko spędza wakacje?

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Nad morze, nad jezioro, na obóz, czy do# dziadków. Rodzicu, niezależnie od tego, gdzie Twoje dziecko wyjeżdża na wakacje, jedno jest pewne – spędza je również w internecie. Pamiętaj o tym i zadbaj o jego bezpieczeństwo. Nie zagub dziecka w sieci.

- Internet to dziś naturalne środowisko dorastania młodych ludzi. Korzystanie z sieci to nie tylko nowe szanse, ale i nowe zagrożenia dla dzieci, tym samym – dodatkowe wyzwania dla rodziców – mówi minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. – W ramach naszej kampanii „Nie zagub dziecka w sieci” podpowiadamy dorosłym, jak tym wyzwaniom sprostać – dodaje.

Bądź na czasie

Dla dzieci – już od najmłodszych lat świat online jest tak samo ważny jak ten offline. W każdym z nich, rolą rodzica jest ochrona najmłodszych. Staramy się Wam w tym pomóc.

„Nie zagub dziecka w sieci” to kampania edukacyjno-informacyjna, którą prowadzimy wspólnie z NASK. Przypominamy rodzicom, że ich dzieci potrzebują przewodnika także w sieci. Podpowiadamy, jak mądrze towarzyszyć młodym ludziom w internecie.

- Jak dowodzą nasze badania, zdecydowana większość rodziców nie jest świadoma, na jakie zagrożenia narażone są ich dzieci w sieci. Dlatego też, wiele z nich z trudną sytuacją pozostaje samo – mówi Marta Witkowska, specjalista ds. edukacji cyfrowej NASK.

Rodzice, postarajcie się to zmienić. Jak? Pierwszy krok – warto wiedzieć, co Wasze córki lub synowie robią online. Nie chodzi o rygorystyczną kontrolę, o ciągłe sprawdzanie. Wystarczy rozmowa. Nie mówcie: „sprawdzam”, a raczej: „jestem ciekawa/y, zróbmy to razem”. To pierwszy i najważniejszy krok.

Dbaj o zasady

Co dalej? Wspólnie z dzieckiem ustalcie zasady korzystania z internetu - nie narzucajcie ich, ale zadbajcie o to, aby były dostosowane do wieku.

Przykład: dzieci do 2 lat nie powinny mieć w ogóle kontaktu z ekranem, a w przypadku przedszkolaka – 30 min to już długo. Tak małe dzieci powinny korzystać z urządzeń cyfrowych tylko wspólnie z rodzicem.

- Kluczowe znaczenie ma również dobór treści. Jeśli rodzic zadba o to, aby odwiedzane strony, czy używane aplikacje były pozytywne i rozwijające - czas spędzony przed komputerem czy tabletem może okazać się bardzo wartościowy - mówi Marta Witkowska z NASK.

W przypadku starszych dzieci model postępowania powinien – naturalnie - być nieco inny. Tu nie sprawdzi się „prowadzenie za rękę”. Najważniejsza jest szczera rozmowa z dzieckiem na temat tego, co spotyka je w internecie. Co jeszcze możesz zrobić?

  • ucz ograniczonego zaufania do treści, jakie dziecko napotyka online,
  • uczulaj na kwestie związane z ochroną prywatności,
  • czuwaj nad kontaktami nawiązywanymi np. za pomocą komunikatorów,
  • poproś, aby dziecko zgłaszało Ci sytuacje i treści, które wzbudziły jego niepokój,
  • zapewnij, że z każdą trudnością może zwrócić się do Ciebie – wspólnie znajdziecie rozwiązanie problemu.

I jeszcze jedno – dbaj o równowagę pomiędzy czasem, które dziecko spędza online i offline. To bardzo ważne.

Nie osądzaj

Wprowadzone zasady pomogą osiągnąć zamierzony efekt tylko wtedy, jeśli będą egzekwowane w odpowiedni sposób. Dobra rada – nie krytykuj dziecka, jeśli stara się je obejść, nie wymuszaj, ani nie stosuj gróźb.

Niekończące się próby odciągnięcia od ekranu potrafią wzbudzić irytację i poczucie bezradności w każdym rodzicu. Mimo to – nie naciskaj. Powtarzające się uwagi i wyrzuty szybko przestaną przynosić pożądaną reakcję, a straszenie, np. zabraniem telefonu – tylko nasili opór.

- Powinniśmy dążyć do tego, aby skłonić dziecko do refleksji nad własnym zachowaniem – w ten sposób będzie się uczyło odpowiedzialnie korzystać z sieci. Aby tak się stało, musi ono widzieć w nas partnera do rozmowy, a nie wroga – mówi Marta Witkowska z NASK.

Pomocnym rozwiązaniem, szczególnie dla rodziców młodszych dzieci, mogą być również rozwiązania techniczne, które m.in. uniemożliwiają dostęp do potencjalnie szkodliwych treści - np. aplikacje typu parental control. Jeśli zdecydujecie się na skorzystanie z takiego narzędzia, koniecznie wytłumaczcie dziecku, dlaczego to robicie, skąd takie, a nie inne ustawienia. Dajcie mu odczuć, że jest chronione, a nie ograniczane.

Warto również odwiedzić naszą stronę www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci - znajdziecie tam praktyczne porady, jak mądrze towarzyszyć najmłodszym w internecie.

Materiał: Cyfryzacja KPRM

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    qwa, w dniu 10-08-2021 09:34:19 napisał:

    Przecież dziecko to udręka jak stwierdził Judasz z PO, niejaki Donald Niemiecki kundel.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)