Rozpoczął się długi czerwcowy weekend. Bezpieczna podróż to podstawa!
fot. GDDKiA
Większość z nas udaje się na długi, czerwcowy weekend. Wiązać się to będzie nie tylko z #kilkoma dniami odpoczynku, ale również ze wzmożonym ruchem drogowym w całej Polsce. Pamiętajmy o bezpiecznej prędkości i odpowiednim odstępie pomiędzy pojazdami. Jak zawsze przyda się rozwaga i rozsądek na drodze.
Ograniczenie dla ciężarówek
W okresie długiego czerwcowego weekendu ograniczony będzie ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązuje w całej Polsce 7 czerwca w godzinach od 18 do 22, a 8 czerwca w godzinach od 8 do 22.
Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku
Prognozy na długi weekend zapowiadają zmienne warunki pogodowe z opadami deszczu, a nawet burze. Kierowcy tym bardziej muszą zachować ostrożność na drodze, szczególnie podczas pierwszych kilkunastu minut deszczu, gdy woda miesza się z warstwą nagromadzonego na jezdni kurzu. To właśnie wtedy nawierzchnia jest najbardziej śliska. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych.
Po raz kolejny przypominamy więc o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Przed wyjazdem sprawdźmy trasę i ewentualne utrudnienia na drodze. Zwróćmy szczególną uwagę na stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie. Apteczka, gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy - oby nie były potrzebne, ale niech na wyposażeniu będą.
Spakowani? Wszyscy gotowi? Przed wyjazdem sprawdzamy często bagaż, zadbajmy również o jego prawidłowe ułożenie w bagażniku i w schowkach pojazdu. Przy zderzeniu z prędkością około 50 km/h 1,5 litrowa butelka wody waży 60 kg, a telefon komórkowy nawet 10 kg! Jeśli przewozimy autem rowery zadbajmy o ich porządne zamocowanie i kontrolujmy to w czasie przerw na odpoczynek. Bagaż zabezpieczony. Zapinamy pasy i w drogę!
Prowadząc pojazd, dostosujmy prędkość nie tylko do obowiązujących limitów, ale również do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości przed poprzedzającym pojazdem. W trakcie jazdy pamiętajmy o przerwach i nawadnianiu organizmu.
Wypadki niestety się zdarzają. Jeżeli będziemy świadkiem zdarzenia na drodze, wezwijmy odpowiednie służby. Jeżeli zaś stoimy w korku, pamiętajmy o utworzeniu korytarza życia właśnie dla służb jadących z pomocą. Tworząc korytarz życia, sami pomagamy nie tylko służbom, ale przede wszystkim poszkodowanym w zdarzeniu.
Zachęcamy też do stosowania się do dekalogu rozsądnego kierowcy.
Nie śmieć! Drogi to nie wysypisko
Podróżując autem, również „produkujemy” śmieci. Niestety użytkownicy dróg często pozbywają się ich, wyrzucając je przez okna swoich samochodów lub pozostawiają je na poboczu drogi. W ten sposób odpady „lądują” na jezdni oraz w pasie drogowym. Śmieci na drodze to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich sprzątania, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg. W maju prowadziliśmy akcję informacyjną Droga to nie wysypisko - przez dwa tygodnie pracownicy firm utrzymaniowych porządkowali otoczenie dróg administrowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Zebrali w tym czasie ponad 500 ton śmieci, z czego niespełna 30 proc. odpadów pochodziła z koszy na terenie MOP-ów i parkingów.
Gdzie szukać informacji o warunkach ruchu na drogach krajowych?
Nasz serwis dla kierowców oraz numer 19 111 - to główne źródła informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych. To z nich dowiemy się m.in. jakich utrudnień możemy spodziewać się na trasie. Użytkownicy dróg mogą tam również zgłosić uszkodzone elementy infrastruktury lub inne zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważą podczas jazdy.
Wszystkim podróżującym w długi czerwcowy weekend życzymy szerokiej drogi i bezpiecznej podróży!
Galeria
Czytaj również
- "Ks. Popiełuszko był człowiekiem prawdy, miłości i wiary". Odezwa biskupa
- Maraton szlakiem męczeńskiej śmierci. Uczczono pamięć kapelana "Solidarności"
- "Bitwa Regionów". Finał ogólnopolskiego konkursu kulinarego
- Tramwaj Zdrowia Psychicznego. Bezpłatny przejazd i porady ekspertów
- Wypłacono ostatnie czternastki. Ile osób otrzymało świadczenia?
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Dojedź bezpiecznie do wyznaczonego celu. Skorzystaj z modułu pogodowego
Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu i niższa temperatura #– to pierwsze oznaki jesieni, które już możemy zauważyć w pogodzie. Czym charakteryzuje się ta pora roku? Zmienną aurą, która bezpośrednio wpływa na prowadzenie pojazdu. Dlatego warto odpowiednio zaplanować podróż, by bezpiecznie dojechać do wyznaczonego celu.
(czytaj więcej)Jak chronić siebie i swoje dane w sieci? Miesiąc cyberbezpieczeństwa
W świecie, gdzie codzienność przenosi się do Internetu#, bezpieczeństwo w sieci staje się priorytetem. Każdego dnia jesteśmy narażeni na różnego rodzaju cyberzagrożenia, które mogą dotknąć każdego. Październik, Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, to idealny moment, aby poznać najważniejsze zasady ochrony swoich danych i dowiedzieć się, jak skutecznie zabezpieczyć aktywności w sieci.
(czytaj więcej)Masz wątpliwości co do zebranych grzybów? Skorzystaj z bezpłatnych porad
Wszystkim Grzybiarzom, życzymy udanych zbiorów#. My polecamy tereny Nadleśnictwo Bydgoszcz, Lasy Państwowe.
(czytaj więcej)Pomoc "pełną parą". Działania żołnierzy na rzecz powodzian
Działania żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady# Obrony Terytorialnej na rzecz powodzian
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!