Dziś mamy 21 stycznia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

27 listopada 2021

Rząd złagodzi skutki inflacji. Sprawdź, co Ty zyskasz na tarczy antyinflacyjnej!

fot. gov.pl

fot. gov.pl

Jednym z głównych założeń rządu jest poprawianie sytuacji finansowej# obywateli. W tym celu realizujemy wiele programów, a także wprowadzamy historyczną obniżkę podatków.

Obecnie cały świat zmaga się z inflacją – ceny paliw, energii i żywności rosną w wielu krajach. Chcemy złagodzić Polakom skutki tego negatywnego trendu. Dlatego wprowadzamy pakiet rozwiązań, które wesprą gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach. Co ważne, z części założeń tzw. tarczy antyinflacyjnej skorzystają wszyscy Polacy. Łącznie to aż blisko 10 mld zł oszczędności! Obniżka cen paliw i gazu, zerowa akcyza na energię elektryczną oraz dodatek osłonowy – to tylko część rozwiązań.

Sprawdź, co Ty zyskasz na tarczy antyinflacyjnej!

"Aby złagodzić i zamortyzować wzrost inflacji zrobimy wszystko, co w naszych rękach, aby Polacy mogli łatwiej przejść przez okres najbliższych miesięcy, może nawet paru kwartałów” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. „Jak będzie trzeba, to w przyszłości podejmiemy kolejne działania” – dodał.

Jak zaznaczył szef rządu, obszar wsparcia będzie obejmował trzy najważniejsze pola: ceny paliw, energii oraz żywności. „Wszystkie nasze działania antyinflacyjne to koszt ok. 10 mld zł"– podkreślił premier.

Inflacja na świecie – cena wychodzenia z kryzysu wywołanego COVID-19

Obecnie świat zmaga się z inflacją, która rośnie w wielu państwach. Jest to problem globalny – mierzą się z nim wielkie gospodarki, m.in. Niemiec, Hiszpanii czy USA. Do wzrostu cen przyczynił się przede wszystkim kryzys gospodarczy spowodowany COVID-19.

Za nasz główny cel w trakcie trwania pandemii koronawirusa postawiliśmy sobie ochronę miejsc pracy i wsparcie przedsiębiorców. W ramach Tarczy Antykryzysowej do firm w całym kraju trafiło ponad 200 mld zł. W ten sposób uratowaliśmy tysiące przedsiębiorstw przed bankructwem, a kilka milionów obywateli przed bezrobociem. Polska jest także krajem o jednym z najniższych poziomów bezrobocia w Unii Europejskiej. Co równie ważne, nasz kraj – jako jeden z nielicznych w UE – już w II kwartale 2021 r. osiągnął poziom aktywności ekonomicznej sprzed pandemii.

Również w sytuacji wzrostu cen paliw, energii i żywności nie zostawiamy Polaków bez wsparcia. Przygotowaliśmy pakiet rozwiązań w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej, na których skorzystają gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach. Co istotne, z części z nich skorzystają wszyscy Polacy.

Dodatek osłonowy – skorzysta nawet 6,8 mln gospodarstw domowych

Wzrost cen za energię elektryczną jest spowodowany m.in. wzrostem cen surowców. Aby załagodzić skutki wyższych rachunków za prąd i rosnących cen żywności, wprowadzamy dodatek osłonowy.

W ten sposób zrekompensujemy koszty VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych: pieczywa, wędlin, mleka i produktów mlecznych (w tym serów i masła), mięsa i jaj – w formie dodatku, ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 proc.

Dodatek zrekompensuje VAT na energię elektryczną do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł,a także VAT do 0 proc. na żywność w wysokości ok. 1,5 mld zł.

Kto może liczyć na wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe gospodarstw domowych, które pozwoli na objęcie pomocą finansową większej grupy osób:

- dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
- dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
- dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
- dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Z dodatku będzie mogło skorzystać ok. 6,8 mln gospodarstw domowych. Obowiązywać będzie zasada „złotówka za złotówkę”. Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 r.

Zwolnienie i obniżenie akcyzy na energię elektryczną

Oprócz szczególnej pomocy najbardziej potrzebującym, którzy otrzymają dodatek, chcemy solidarnie i sprawiedliwie złagodzić negatywne efekty wzrostu cen energii elektrycznej. Są one spowodowane kryzysem gazowym oraz wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (UE ETS).

Zwalniamy z akcyzy gospodarstwa domowe. Oznacza to obniżkę z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh.
Obniżymy akcyzę na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE.

Obniżony VAT na energię elektryczną

Obniżymy stawki dla odbiorców energii za pomocą narzędzi podatkowych.
Obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc., z obecnego 23 proc., na 3 miesiące.
Okres obowiązywania: styczeń-marzec 2022 r.

Obniżka cen paliw

Ostatnie miesiące przyniosły gwałtowny wzrost cen ropy na globalnych rynkach. Pomimo tego, że wszyscy w Europie kupują baryłkę ropy za podobną cenę, w Polsce mamy do czynienia z jednymi z najniższych cen paliw w Unii Europejskiej. Jednak dalszy niekontrolowany wzrost cen mógłby negatywnie wpłynąć na budżet gospodarstw domowych i polskich firm.
Aby ograniczyć dynamikę rosnących cen paliw:
- od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej;
- dodatkowo, od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Obniżony VAT na gaz ziemny

Obecny kryzys na rynku gazu i związane z nimi drastyczne wzrosty cen błękitnego surowca w całej Unii Europejskiej, budzą rosnący niepokój mieszkańców – zwłaszcza przed zbliżającym się sezonem zimowym. Dlatego obniżymy stawki dla odbiorców gazu za pomocą narzędzi podatkowych.

Obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc., z obecnego 23 proc., na 3 miesiące – od stycznia do marca 2022 r.

Aby zaoszczędzić dodatkowe środki, chcemy jeszcze bardziej zwiększyć efektywność wydatków publicznych. Działania te powinny przynieść od 3 do 5 mld zł oszczędności.

W 2022 r. ograniczymy tworzenie nowych, dotąd nieplanowanych, etatów czy urzędów w administracji publicznej.
Wyjątkowe wzmacnianie kadrowe i finansowe będą realizowane na zasadzie 1 za 1, czyli nowy etat za zlikwidowanie innego lub znalezienie odpowiedniej przestrzeni finansowej w ramach już posiadanych środków.

Dokonamy pogłębionego przeglądu wszystkich wydatków publicznych pod względem ich efektywności, tak by wprowadzić dodatkowe oszczędności.

Ograniczymy również finansowanie programów w funduszach celowych, do tych już realizowanych lub ogłoszonych.

Materiał: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Oceń artykuł: 3039 7086

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (26) Zgłoś naruszenie zasad

  • 37 (61)

  ewa, w dniu 27-11-2021 07:21:42 napisał:

  czy ludziom ambitnym, dużo pracującym wiec i lepiej zarabiający nie należy się rekompensata za podwyżki ? no nie bo oni nie głosują zazwyczaj na pis wiec kolejne kupowanie głosów nie chce mówić ,że wszyscy z niższymi poborami są nastawieni na państwo socjalne , jednak zdecydowana wiekszość żeruje na tym ,ze do pradu doplata, do czynszu dopłata, do ogrzewania doplata, bony, talony itp , zawsze wyliczeni ile moga dorobić by im doplat nie zabrali , po co mają wstawać o 6 i iść do racy , przecież Państwo im da... a praca dla idiotów i wysokie ceny

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • 26 (40)

  Duda, w dniu 27-11-2021 07:54:59 napisał:

  Napierałe i kolegów z PiS stać a podwyżki, nas nie!

  odpowiedz

  • 32 (52)

  Bezrobotny, w dniu 27-11-2021 08:54:39 napisał:

  pisowska zaraza wzięła sobie podwyżki o 50 i więcej procent. Oni wiedzą jaka naprawdę wysoka jest inflacja. Mydlą oczy i kłamią, dadzą śmieszne talony nierobom reszta niech się sama martwi. Niedługo znów wrócą kartki jak w PRL-u. KOMUNA

  odpowiedz

  • 19 (27)

  nakielanin, w dniu 27-11-2021 09:52:42 napisał:

  Wyższe ceny powodują zadania pracownikow podwyzszanie pensji. Wyższe pensje to jeszcze wyzsze ceny i tak wpadamy w samonapedzajaca sie inflacje. Także trzeba racjonalnie do tego tematu podchodzić. Kolejna sprawa PIS bardzo dotuje tylko jedna grupe społeczna wyciskajac co się da z tych uczciwie pracujących.

  odpowiedz

  • 22 (22)

  Lucjan, w dniu 27-11-2021 10:07:51 napisał:

  Przykład typowego pisowskiego karierowicza z dwiema lewymi do roboty : Skoczek .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 16 (24)

  Cajap, w dniu 27-11-2021 11:11:15 napisał:

  Przecież rozdanie kolejnych pieniędzy tylko pogłębi infacje. Pajace.

  odpowiedz

  • 20 (30)

  MP, w dniu 27-11-2021 12:08:36 napisał:

  Kolejne rozdawnictwo dla niedorozwiniętych umysłowo wyborców pis. Tylko k..wa skąd oni to wezmą???

  odpowiedz

  • 13 (25)

  ..., w dniu 27-11-2021 12:32:41 napisał:

  podobno chcą załagodzić skutki inflacji i chcą obniżyć cenę paliwa o 20 a nawet i 28 groszy..... To bardzo dużo... Szkoda, że Polak durny i się ucieszą z tego stanu rzeczy..... i zapomną o tym że podwyżka paliwa była o złotówkę :D

  odpowiedz

  • 13 (25)

  xc, w dniu 27-11-2021 13:54:50 napisał:

  najpierw dojebali a teraz pokazują wielką dobroczynność niech dołożą każdemu do pensji temu zwykłemu robolowi tak jak sobie dali po 5 tyś.

  odpowiedz

  • 24 (34)

  złodziejskie i kłamliwe pisowskie dziadostwo z, w dniu 27-11-2021 15:03:07 napisał:

  to jest dowód, że rządzą nami idioci i analfabeci ekonomiczni. To tak, jakby gasić pożar benzyną. Brak słów.

  odpowiedz

  • 12 (14)

  Januszek, w dniu 27-11-2021 16:45:26 napisał:

  Patologia moze sie cieszyć ..znow kasa za nic ..cieszycie sie nygusy? Zawsze na kilka małpek.bedzie albo na zgrzewke Wojaka 7.2 %

  odpowiedz

  • 7 (9)

  Januszek, w dniu 27-11-2021 16:45:28 napisał:

  Patologia moze sie cieszyć ..znow kasa za nic ..cieszycie sie nygusy? Zawsze na kilka małpek.bedzie albo na zgrzewke Wojaka 7.2 %

  odpowiedz

  • 7 (7)

  hehe, w dniu 27-11-2021 18:33:20 napisał:

  No to krótko, jam Mateuszek mówi że bedzie lepiej to bedzie gorzej

  odpowiedz

  • 21 (21)

  Stray, w dniu 27-11-2021 18:49:43 napisał:

  Problem jest zgoła inny, oczywiście PiS chce zostać przy władzy wszelkimi możliwymi sposobami. Beneficiarze nie są w stanie tego zrozumieć a więc po krótce wytłumaczę. Pis przejeb... już dawno wszystkie pieniądze, szarej masie tłumaczył jak to pięknie sobie radzi z pandemią a w rzeczywistości zadłużyli nasz kraj na dodatkowe poł biliona złotych. Własnie się zorientowali że UE nie da Im kasy ot tak aby mogli ją dalej przepierd... a więc szybko wpadli na wspaniały "NOWY WAŁ" Reklamują go wszędzie że kazdy Polak bedzie miał lepiej. Otóż nie, PiS właśnie napadł grupę która od zawsze odprowadzała największe podatki w Polsce. To są Jednoosobowe Działalności Gospodarcze, dowalają Im nowy podatek pod wspaniałą nazwą składka zdrowotna. To spowoduję że część z tych przedsiębiorców nie przetrwa i stanie się swiadomymi beneficiarzami a dosłownie staną się szarą masą która będzie dymac państwo na lewo i z usmiechem pobierać benefity. Ta część "mocniejsza" dopierd... ceny tak że ze stołków pospadamy. Zapłaci za to oczywiście ten na końcu łańcuszka pokarmowego czyli..... beneficiarz. Czy Państwo przejmie się tymi podwyżkami, nie bo kazda podwyzka małego przedsiębiorcy to kolejny procencik wpływu od dochodu. Nie skończyłem wielkich szkół ale nie mogę pojąc jak Polacy dopuścili takich złodziei do władzy

  odpowiedz

  • 9 (9)

  Patointeligencja, w dniu 27-11-2021 21:27:50 napisał:

  Wy tez wciskacie ludziom kit ze inflacja panuje wszędzie na świecie. Proszę przestać powielać te brednie. Taka inflacja tylko w Polsce. ProsE napisać ze (nie)rządy PISu do tego doprowadziły a nie mydlić oczy ze świat się zmaga. Ludzie bez kręgosłupa, miernoty.

  odpowiedz

  • 8 (8)

  Obywatel , w dniu 27-11-2021 21:34:57 napisał:

  Precz z kłamczuchami i aferzystami , mam dość tego rzadu ich kłamstwa i nie uczciwości !!!!!

  odpowiedz

  • 12 (12)

  pa, w dniu 27-11-2021 22:02:33 napisał:

  Tym co nie pracują,żyje się lepiej od tych co pracują i to jest cały PIS

  odpowiedz

  • 7 (7)

  Proste, w dniu 28-11-2021 12:03:05 napisał:

  Najpierw swoimi działaniami doprowadzili do takiej inflacji a teraz kolejne rozdawnictwo proponują? Czy w tych wszystkich pomysłach uczestniczy jakikolwiek ekonomista?

  odpowiedz

  • 8 (8)

  Kino, w dniu 28-11-2021 14:02:22 napisał:

  Nie zabierajcie Nam , to nie będziecie musieli " dawać"

  odpowiedz

  • 8 (8)

  hehe, w dniu 28-11-2021 15:03:40 napisał:

  Jak już musicie o tym pisać to chociaż nie dodawajcie zdjęcia tego typka, pliss

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Mieszkaniec, w dniu 28-11-2021 17:54:19 napisał:

  Polak był zawsze mułem bez bata nie funkcjonuje ,kiedy sie naród obudzi i wyjdzie na ulice !?

  odpowiedz

  • 2 (2)

  zaq, w dniu 28-11-2021 23:00:48 napisał:

  No to ci co pracują "BRAĆ SIĘ DO ROBOTY" trzeba na to wszystko oddać w podatkach.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
99PLN
Polędwiczki wieprzowe
19,99PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Schab bez kości
12,99PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Niedobór witamin w zimę. Wzmocnij swój organizm i nie daj się chorobie!

Wielu z nas kojarzy okres zimowy z przeziębieniem. Chociaż pogoda nie jest za# to bezpośrednio odpowiedzialna, wirusy wywołujące przeziębienie mogą łatwiej rozprzestrzeniać się w niższych temperaturach. Narażenie na zimne i suche powietrze może niekorzystnie wpływać na układ odpornościowy naszego organizmu. Czy to oznacza, że nie możemy się bronić? Nic podobnego. Sprawdź, co możesz zrobić, aby wzmocnić swój układ odpornościowy, by nie dać się chorobie!

(czytaj więcej)
0

Nowy taryfikator mandatów. W łatwy sposób sprawdzisz punkty karne

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów i# punktów karnych. Są spore zmiany. Pamiętajcie - liczbę swoich punktów karnych możecie sprawdzić w dowolnym momencie – dzięki naszej e-usłudze lub w aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)
0

60% Polaków deklaruje chęć zamieszkania w domu z ogródkiem

Mieszkanie w hierarchii potrzeb człowieka zajmuje# czołową pozycję. Choć nie każdy ma tę świadomość, wpływa bezpośrednio na jakość życia. Tymczasem z danych Eurostatu za 2019 rok wynika, że w Polsce na jedną osobę statystycznie przypada 1,1 pokój. Ten wynik plasuje nas na ostatnim miejscu, ex aequo z Rumunią i Chorwacją. O czym w praktyce świadczą te liczby? Prawie 38% Polaków żyje w przepełnionych mieszkaniach. Sytuacja mieszkaniowa polskiego społeczeństwa jest problemem, z którym od lat borykają się kolejne rządy. Mimo że mieszkań przybywa, nadal popyt przewyższa podaż.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)