Dziś mamy 8 grudnia 2023, piątek, imieniny obchodzą:

24 stycznia 2023

Schrony w powiecie nakielskim. „Szału” nie ma

fot. pixabay

fot. pixabay

W październiku 2022 roku wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zapowiedział, że rusza sprawdzanie schronów i miejsc schronienia na terenie# całego kraju. Z dokumentów wynika, że w sumie powinno ich być około 62 tysiące. Inwentaryzację stanu obiektów zlecono strażakom. Jak wygląda sytuacja w powiecie nakielskim?

Na polecenie Komendanta Głównego Państwowa Straż Pożarna przeprowadza rozpoznanie i inwentaryzację budowli ochronnych oraz ukryć. - Po nawiązaniu współpracy z przedstawicielami władzy samorządowej szczebla powiatowego i gminnego oraz spółdzielniami i zarządcami wyszczególniono obiekty mogące potencjalnie zostać zakwalifikowane jako schrony oraz ukrycia do doraźnego przygotowania. W związku z powyższym Komenda Powiatowa PSP w Nakle na terenie powiatu nakielskiego przeprowadza w tym zakresie oględziny i rozpoznanie operacyjne – mówił jeszcze w zeszłym roku st. kpt. Bartosz Walkowiak.

W szczególności wzięto pod uwagę: garaże wielostanowiskowe o konstrukcji żelbetowej zagłębione w gruncie przynajmniej częściowo, piwnice w budynkach zbudowanych w technologii żelbetowej monolitycznej, piwnice budynków wykonanych w technologii wielkiej płyty, tunele, przejścia i łączniki podziemne, istniejące budowle umocnione.

Jak sprawa wygląda w poszczególnych gminach? Zapytaliśmy o to urzędników. Na terenie gminy Nakło znajdują się dwa schrony, obydwa w mieście. Jeden z nich pomieści 450 osób, drugi jest schronem „sztabowym”, który może pomieścić maksymalnie 50 osób. - Schrony są w stanie do adaptacji i nie posiadają żadnego wyposażenia. Na terenie całej gminy nie występują żadne inne miejsca, które można by zaadaptować na dodatkowe schrony. W chwili obecnej nie ma też aktów prawnych określających kryteria, jakie muszą spełniać pomieszczenia, aby można było przeznaczyć je na schron – poinformował Krystian Płatek, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Przeciwpożarowej Urzędu Miasta i Gminy w Nakle.

Katarzyna Janicka, dyrektorka Wydziału Spraw Obywatelskich w UM w Szubinie przekazała, że 5 października 2022 komendant PSP w Nakle poprosił burmistrza Szubina o wskazania budynków, obiektów które mogą zostać zakwalifikowane na potencjalne obiekty ukrycia doraźnego. - Pod uwagę wzięto budynki placówek oświatowych, przedszkoli i inne budynki użyteczności publicznej oraz bloki mieszkalne. Z informacji, które posiadamy wynika, że funkcjonariusze PSP mają za zadanie zbadać, czy obiekty na terenie gminy Szubin będą spełniać kryteria dotyczące doraźnych miejsc ukrycia. Ponadto informuję, że na naszym terenie nie znajdują się żadne obiekty mające znamiona schronów – mówi Katarzyna Janicka.

Na terenie gminy Sadki nie ma schronów. Planowane do adaptacji są jedynie doraźne ukrycia, które mogą spełniać funkcje ochronne dla mieszkańców. - Są to przede wszystkim piwnice budynków mieszkalnych, będących w gestii osób prywatnych, jak i wspólnot mieszkaniowych oraz instytucji publicznych. Ponadto ukrycia planowane do adaptacji przewidziane są w placówkach oświatowych w Sadkach, Dębionku i Samostrzelu oraz placówce opiekuńczo-wychowawczej w Samostrzelu – informuje sekretarz gminy Andrzej Wiekierak.

Jeśli chodzi o Mroczę, zastępca burmistrza Waldemar Chudzik przekazał, że informacje w tym zakresie są niejawne. - Reagowanie gminy na zagrożenia zewnętrzne, w tym wynikające z przebiegu konfliktu zbrojnego, są regulowane przez „Plan Operacyjny Funkcjonowania Gminy Mrocza w warunkach zewnętrznego zagrożenia państwa i czasie wojny”, będący dokumentem niejawnym. Plan ten, z definicji, nie podlega upublicznieniu przez publikatory tak w całości, jak i w wybranych fragmentach – przekazał Waldemar Chudzik.

Informacji na ten temat z gminy Kcynia, mimo dwukrotnych próśb, nie otrzymaliśmy.

Źródło:  

Oceń artykuł: 11 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (16) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  , w dniu 24-01-2023 21:52:17 napisał:

  „Plan Operacyjny Funkcjonowania Gminy Mrocza w warunkach zewnętrznego zagrożenia państwa i czasie wojny” dla nakła też taki jest? Zbliża się III wojna światowa?

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Endrju, w dniu 24-01-2023 21:57:07 napisał:

  Gdzie znajduje się ten schron?

  odpowiedz

  • 7 (11)

  zmit, w dniu 24-01-2023 22:00:53 napisał:

  teraz kolejny skok na kasę budowa schronów a wiecie ile kosztują ławeczki schody do urzędu itp

  odpowiedz

  • 6 (8)

  Józef , w dniu 24-01-2023 22:30:09 napisał:

  Mrocza ma tak zaj... ebistą dziurę budżetową, że cały powiat się w niej schowa jak coś. A we władzach powiatowych jest taki beton, że nawet rakiety Putina go nie przebiją!!!

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Szary burak do wymiany, w dniu 24-01-2023 23:11:47 napisał:

  A Kcynia to stan umysłu, w razie ataku nikt nie odczyta ostrzeżenia

  odpowiedz

  • 6 (8)

  Fuj, w dniu 24-01-2023 23:14:25 napisał:

  Gdzie znajdują się psełdo schchrony w nakle bo na jednym jak się oriętuje postawiono skrzydło sądu dla pacanowa

  odpowiedz

  • -5 (7)

  Zdzislaw, w dniu 25-01-2023 04:23:56 napisał:

  Raz kiedyś godali ze w Mroczy pomindzy kościołem a szkoło jest podzimny tunel

  odpowiedz

  • 7 (13)

  Krychu, w dniu 25-01-2023 06:51:43 napisał:

  Czy ktoś poniesie odpowiedzialność za zbędne koszty związane z ciągłymi zmianami ruchu w Nakle?

  odpowiedz

  • -1 (5)

  ja, w dniu 25-01-2023 07:08:36 napisał:

  jeden schron był [jest] na ulicy dworcowe na przeciwko wejscia dworca pkp [głównego] stoi na nim sklep z artykułami [farby lakiery]

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (7)

  Xyz, w dniu 25-01-2023 11:59:22 napisał:

  Schron będziesz miał jak sobie Chełm niemiecki na łeb założysz

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Slonce, w dniu 25-01-2023 17:04:49 napisał:

  Ala tyle osób chyba Ala elity te schrony

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Aniol, w dniu 25-01-2023 18:43:40 napisał:

  Nie którzy maja piwnice, garaże lepszym stanie niż to coś (schron ). To zamiast biblioteki nowej lepiej wyposażyć schrony. Nie wyjdzie pół miliona jak wydatek na bibliotekę

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Napieralczyk, w dniu 25-01-2023 22:29:18 napisał:

  Anioł daj Panu z Olszewki zarobić

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Anonim, w dniu 26-01-2023 18:55:24 napisał:

  Polska to tego prowadzi tak bardzo kocha swoich obywateli że z chęcią poświęci kilka dziesiąt tyśięcy bo w pl jest tak super i wogule zielona wyspa że trzeba o nią walczyć jak lew gdzie reszta poładuje się w samoloty i fruu do usa i z tamtąd to tak ooo tak można dowodzić pić whysky i jeść kawior wojna to chory obłęd Nie dać się sprowokować.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Master, w dniu 27-01-2023 22:07:37 napisał:

  Przecież w szkole podstawowej w 4ce na Łokietka jest schron przeciwlotniczy, drzwi metalowe na pół metra grube, normalnie Stalker, Metro i Postapo na całego. No ale na Łokciu są sami Propersi...trenują w sklepie w Piotrusiu sztuki przetrwania

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa hal
Metryczka dziecka A4
20PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Puchar Tymbarku. Trwają zapisy uczniów do turnieju piłkarskiego

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału# w turnieju o Puchar Tymbarku. Przedsięwzięcie skierowane jest do młodych, aktywnych miłośników piłki nożnej, którzy chcą aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności piłkarskie. Zapisy trwają do 31 stycznia 2024 roku. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody. Wydarzenie jest objęte patronem Ministra Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Innowacyjny projekt cyfrowy. Wzmocnienie bezpieczeństwa żywności

Jesteś przedsiębiorcą z branży spożywczej? Pracujesz przy# kontroli przedsiębiorców? A może po prostu jesteś świadomym konsumentem, któremu zależy, żeby żywność była bezpieczna? „System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej (SPOŻ)” to innowacyjny projekt, który wspiera wszystkich uczestników rynku spożywczego.

(czytaj więcej)