Dziś mamy 21 lutego 2024, środa, imieniny obchodzą:

05 października 2022

Spotkanie psychologów i terapeutów. Różne wymiary grupy AA

fot. pow.

fot. pow.

W Zakładzie Karnym w Potulicach odbyło się spotkanie psychologów# i terapeutów z przedstawicielami prowadzącymi grupę AA dla skazanych na terenie jednostki.

AA w Polsce. Rys historyczny
Idea i myśli AA dotarły do Polski w drugiej połowie lat pięćdziesiątych ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsza grupa nosiła nazwę Eleusis i działała zgodnie z Dwunastoma Tradycjami AA. Powstała ona w 1974 roku w Poznaniu, a jej "siostrą" okazała się grupa Ster, która swoje pierwsze kroki stawiała dwa lata później w tym samym mieście. W 1976 roku ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie literatury AA – Dwanaście Kroków i Dwanaście Tradycji.

W Preambule Anonimowych Alkoholików przeczytać możemy: „Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu (…) naszym podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu.”

Okiem specjalisty
Większość stosowanych obecnie w lecznictwie odwykowym terapii profesjonalnych oparta jest na programie stworzonym przez Anonimowych Alkoholików. Nie każdy z profesjonalistów chce o tym pamiętać, nie każdy uznaje tę prawdę, być może są i tacy, którzy nie zdają sobie z tego sprawy, bo nikt im o tym nie powiedział. Niemniej większość programów ma na celu uświadomienie pacjentowi bezsilność wobec alkoholu, skuteczność terapii grupowej i potrzebę rozwoju wewnętrznego (…) W tym miejscu muszę przyznać, że swoją obecną wiedzę na temat alkoholizmu zawdzięczam w ogromnym stopniu tym wszystkim alkoholikom – moim skromnym profesorom, których zawsze z wielkim zainteresowaniem słuchałem podczas otwartych mitingów AA, oraz przyjaciołom z AA, którzy w prywatnych kontaktach uczą mnie od wielu lat, jak należy rozumieć alkoholika. To oni pozwolili mi także znaleźć sens mojej pracy, oraz dali odpowiednie narzędzia do jej wykonywania - komentuje dr n. med. Bohdan T. Woronowicz

Spotkanie
Przybyłych gości oficjalnie przywitał ppłk Radosław Matarewicz, zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach. Spotkanie zainicjował mjr Dariusz Wedel, wieloletni opiekun grupy AA funkcjonującej na terenie potulickiej jednostki, który na co dzień pełni rolę wychowawcy działu penitencjarnego. Zaproszeni goście – p. Agnieszka, p. Adam i p. Wojciech w swoim wystąpieniu opowiedzieli o historii grupy AA, o założeniach i idei jaka jej przyświeca. Podzielili się także swoimi osobistymi historiami i wpływie grupy AA na ich zdrowienie i obecny dobrostan. Była także przestrzeń na zadawanie pytań i dzielenie się refleksjami i spostrzeżeniami. Stanowiło to cenne doświadczenie w kontekście na co dzień prowadzonych oddziaływań przez kadrę penitencjarną i terapeutyczną wobec skazanych, którzy nierzadko borykają się z problemem uzależnienia.

„Nadzieja”
Od 28 lat członkowie Wspólnoty AA „Nadzieja” na terenie potulickiego zakładu karnego prowadzą mitingi dla osadzonych uzależnionych od alkoholu. Spotkania odbywają się raz w tygodniu i są dobrowolne. Uczestniczą w nich skazani, którzy wyrazili chęć dalszej walki ze swoim problemem alkoholowym, a same mitingi stanowią istotną sieć wsparcia dla skazanych w procesie ich trzeźwienia, a co za tym idzie w procesie resocjalizacji.

Uzależnienie
Uzależnienie od alkoholu jest jednym z istotnych problemów występujących u osób skazanych. Często jest jedną z głównych przyczyn wejścia w konflikt z prawem. W jednostkach penitencjarnych prowadzone sa oddziaływania terapeutyczne, jednakże ukończenie samej terapii nie jest tożsame z całkowitym wyzdrowieniem. Niejednokrotnie stanowi dopiero początek pracy nad samym sobą, analizy swoich problemów, czy mechanizmów. Pobyt w warunkach izolacji więziennej może stanowić dla osoby uzależnionej moment zwrotny. Moment, w którym człowiek znajdzie pomoc w walce ze swoim problem. Wsparcie w tej trudnej drodze skazani mogą otrzymać między innymi na mitingach grupy AA. Praca ze skazanym nad problemem alkoholowym prowadzi do zwiększonego poziomu uspołecznienie jednostki, a co za tym idzie może w znaczący sposób zmniejszy ryzyko powrotności do przestępstwa.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Oceń artykuł: 277 10

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nadchodzi "Noc Sów". Doskonała okazja do poznania tajemnic tych ptaków

Od wieków sowy wzbudzały wśród ludzi skrajne emocje#: podziw i strach. Te drapieżne ptaki, uznawane za symbol mądrości i śmierci, także obecnie intrygują wyglądem i zachowaniem. Niech nadchodząca Noc Sów będzie okazją do poznania sowich tajemnic, rozmów o ich postrzeganiu w przeszłości i znaczeniu w przyrodzie.

(czytaj więcej)
0

Prace archeologiczne zakończone. Co kryła ziemia pod budynkami?

Na placu, po zburzonej części kompleksu budynków siedziby #komendy wojewódzkiej PSP, zakończyły się prace archeologiczne. W ubiegły piątek dokonano odbioru tych robót, co ostatecznie skończy się stosownym protokołem.

(czytaj więcej)
0

Program resocjalizacji w potulickiej jednostce. Zapobieganie skutkom izolacji

Kiedy zapada wyrok 25 lat pozbawienia wolności...# Kiedy zapada wyrok dożywotniego pozbawienia wolności.... Wyrok. Więzienie. Cela. Funkcjonariusz w mundurze. Dźwięk zamykanych krat. Dźwięk zamykanej celi. Czas. I jeszcze raz czas. Codzienność. Tu słowo wolność nabiera innego znaczenia. Niezbędne zatem jest podejmowanie adekwatnych oddziaływań wobec skazanych na długoterminowe kary pozbawienia wolności, to grupa osadzonych wymagająca szczególnej uwagi. Wychodząc naprzeciw potrzebom Zakład Karny w Potulicach już kolejny rok realizuje program resocjalizacji z zakresu zapobiegania negatywnym skutkom izolacji, zwłaszcza wobec skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności pn. Artefakt, który zajął I miejsce w Konkursie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej na najlepszy program resocjalizacji.

(czytaj więcej)
0

Święto UMK w Toruniu. W 2023 roku mury uczelni opuściło 4 246 absolwentów

Toruńska Alma Mater obchodzi dziś (19 lutego) swoje święto. #W uroczystości uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

(czytaj więcej)