Dziś mamy 21 lutego 2024, środa, imieniny obchodzą:

20 grudnia 2022

Spotkanie ze sztuką. Obejrzeli krakowską wersję „Tanga”

fot. powierzone

fot. powierzone

19 grudnia uczniowie ZS im. Władysława Łokietka w Lubaszczu wraz z opiekunami p. Beatą Stasinowską i p. Agnieszką Michalak# wyruszyli do Bydgoszczy na spotkanie ze sztuką.

Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być i jakimi są.”

„Tango” Sławomira Mrożka to sztuka z kanonu polskich, największych, najbardziej znanych, najbardziej wyrazistych i ekspresyjnych dramatów. My obejrzeliśmy krakowską wersję „Tanga”, wyreżyserowaną przez Piotra Cyrwusa, dla którego najistotniejsze stało się poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: „Na ile „Tango” jest aktualne dzisiaj? O czym ta sztuka mówi współczesnym młodym widzom? Sławomir Mrożek jest autorem piszącym sztuki o wymowie uniwersalnej; stawia pytania, o wolność, o los człowieka, jego prawo do decydowania o sobie i o prawo do samorozwoju”.

Reżyser, myśląc o młodym odbiorcy, zastosował ciekawe rozwiązania muzyczne. W tle można było usłyszeć zarówno klasyczne nagrania, jak i muzykę współczesną. Wyjątkowo zostało potraktowane także światło, które momentami sprawiało wrażenie dynamicznie zmieniających się klatek filmowych. Dzięki temu, jak również dzięki sugestywnej grze aktorów, którzy stworzyli ciekawe i barwne postaci, sztuka spełniła swoją rolę – dostarczyła wrażeń estetycznych oraz skłoniła do refleksji.

Materiał: Agnieszka Andrzejewska / ZS Lubaszcz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nadchodzi "Noc Sów". Doskonała okazja do poznania tajemnic tych ptaków

Od wieków sowy wzbudzały wśród ludzi skrajne emocje#: podziw i strach. Te drapieżne ptaki, uznawane za symbol mądrości i śmierci, także obecnie intrygują wyglądem i zachowaniem. Niech nadchodząca Noc Sów będzie okazją do poznania sowich tajemnic, rozmów o ich postrzeganiu w przeszłości i znaczeniu w przyrodzie.

(czytaj więcej)
0

Prace archeologiczne zakończone. Co kryła ziemia pod budynkami?

Na placu, po zburzonej części kompleksu budynków siedziby #komendy wojewódzkiej PSP, zakończyły się prace archeologiczne. W ubiegły piątek dokonano odbioru tych robót, co ostatecznie skończy się stosownym protokołem.

(czytaj więcej)
0

Program resocjalizacji w potulickiej jednostce. Zapobieganie skutkom izolacji

Kiedy zapada wyrok 25 lat pozbawienia wolności...# Kiedy zapada wyrok dożywotniego pozbawienia wolności.... Wyrok. Więzienie. Cela. Funkcjonariusz w mundurze. Dźwięk zamykanych krat. Dźwięk zamykanej celi. Czas. I jeszcze raz czas. Codzienność. Tu słowo wolność nabiera innego znaczenia. Niezbędne zatem jest podejmowanie adekwatnych oddziaływań wobec skazanych na długoterminowe kary pozbawienia wolności, to grupa osadzonych wymagająca szczególnej uwagi. Wychodząc naprzeciw potrzebom Zakład Karny w Potulicach już kolejny rok realizuje program resocjalizacji z zakresu zapobiegania negatywnym skutkom izolacji, zwłaszcza wobec skazanych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności pn. Artefakt, który zajął I miejsce w Konkursie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej na najlepszy program resocjalizacji.

(czytaj więcej)
0

Święto UMK w Toruniu. W 2023 roku mury uczelni opuściło 4 246 absolwentów

Toruńska Alma Mater obchodzi dziś (19 lutego) swoje święto. #W uroczystości uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

(czytaj więcej)