Dziś mamy 1 sierpnia 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

21 lipca 2021

Studenci od października wrócą na uczelnie? Ministerstwo wyjaśnia

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną Ministerstwo Edukacji i Nauki przewiduje# co do zasady powrót do prowadzenia kształcenia w uczelniach w ich siedzibach w roku akademickim 2021/2022. Ostateczne decyzje w tym zakresie będą uwzględniały dynamikę zachorowań na COVID-19 oraz decyzje rządu. W sytuacji zwiększenia zagrożenia epidemicznego może zostać wprowadzone kształcenie w trybie hybrydowym, a w szczególnych przypadkach również powrót do kształcenia zdalnego.

Zniesienie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni

W połowie sierpnia planowane jest uchylenie rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Ze zniesieniem czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni związane jest:

 • przywrócenie (z dniem uchylenia rozporządzenia) możliwości przeprowadzania ocen okresowych nauczycieli akademickich,
 • zachowanie ważności legitymacji studenckich, legitymacji doktorantów, a także legitymacji służbowych nauczycieli akademickich – pozostają one ważne w okresie ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania uczelni oraz 60 dni po zakończeniu tego okresu. Zatem w przypadku uchylenia rozporządzenia w połowie sierpnia legitymacje pozostaną ważne do połowy października br. W pierwszej połowie października osoby posiadające legitymacje powinny stawić się osobiście w uczelni w celu ich przedłużenia.

Prowadzenie zajęć przewidzianych w programach studiów z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość

W zakresie możliwości prowadzenia zajęć przewidzianych w programach studiów z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość art. 67 ust. 4 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wprost przewiduje możliwość uzyskania części efektów uczenia się objętych programem studiów w ramach zajęć prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Zajęcia te powinny być prowadzone przy wykorzystaniu infrastruktury i oprogramowania zapewniających synchroniczną i asynchroniczną interakcję między studentami i osobami prowadzącymi. Istotne jest, że prowadzenie zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość może być realizowane, o ile pozwala na to specyfika kształcenia na studiach na określonym kierunku.

Szczegółowe wymagania związane z prowadzeniem zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zostały określone w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów.

Materiał: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Oceń artykuł: 1 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 10 (14)

  bez maseczki, w dniu 21-07-2021 10:36:34 napisał:

  Wczoraj na Onecie ukazał się szeroki wywiad z Prof.Kuną.Jestem wstrząśnięty skalą oceny stanu epidemii i zarządzaniem nią.Otwarcie do bólu szczerze przedstawił co myśli o tym jako lekarz.Wniosek nasuwa się jeden-mamy stan grypy a uczyniono z niej czy wykreowano zagrożenie na miarę zagłady cywilizacji.Za wszystkim kryją się gigantyczne interesy firm-koncernów farmaceutycznych i biznes obliczony na mld.dolarów.

  odpowiedz

  • 5 (13)

  Kolo, w dniu 21-07-2021 12:50:02 napisał:

  W punkt!!! Nie ma innej przyczyny zgonu jak C19. Wszystko przestało istnieć. Ludzi nie zabija rak, cukrzyca, choroby sercowem i wiele innych tylko C19, a wszystko inne to choroby współistniejące, ale zabójcą jest C19. Ludzie są otępiali, nie analizują, tylko wierzą w TV. Upał 30st C a Ci z maską na ryju na ulicy idą, pot się leje, nie ma czym oddychać, ale propaganda zrobiła swoje. Za każdą dawkę szczepionki MZ dostaje kasę (prowizje), legalnie wypompowywana jest kasa z budżetu, ale TV mówi, że (nie)rząd się troszczy o obywateli, no to łykają to jak pelikany... jedyne czego nam trzeba to zjednoczyć się i bunt wobec władzy zrobić, odsunąć ich od koryta, bo to sprzedawczyki są a nie nasi reprezentanci Narodu!!!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie świateł
GratisPLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Remonty mieszkań
Deska elewacyjna
Meble systemowe w kolorze Biały Uni Mat / Biały Mat
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Meble młodzieżowe i dziecięce
0

Ślubne zbiórki charytatywne coraz popularniejsze wśród Polaków

Dzień zawarcia związku małżeńskiego to jeden z# najpiękniejszych momentów w życiu. Można go uczynić jeszcze bardziej wyjątkowym przez zorganizowanie zbiórki na wybrany cel charytatywny. Coraz częściej zdarza się, że Para Młoda zamiast kwiatów lub innego upominku w postaci maskotek czy wina, prosi swoich gości o wsparcie wybranej przez siebie fundacji.

(czytaj więcej)
0

Wakacyjny wyjazd na kolonie i obozy. O czym należy pamiętać?

Sezon wakacyjny trwa i wielu rodziców w# ramach wyjazdów wakacyjnych wysyła dzieci na zorganizowane wyjazdy – kolonie i obozy. O czym powinien pamiętać organizator wypoczynku, aby spełnić wymagania i regulacje? Jakie kwestie powinien zabezpieczyć i na co powinien zwrócić uwagę, by zapewnić bezpieczeństwo uczestników?

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Nie bądźmy obojętni!

30 lipca obchodzony jest Światowy Dzień# Przeciwko Handlowi Ludźmi. Szczególnie w tym dniu organy ścigania i organizacje rządowe oraz samorządowe podejmują działania mające na celu uświadamianie społeczeństwu na czym polega to przestępstwo i w jaki sposób się przed nim ustrzec.

(czytaj więcej)
0

Trudna sytuacja gospodarstw. Jest nadzieja dla rolników z kłopotami

Na ostatnim posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócono uwagę na# trudną sytuację gospodarstw rolnych zajmujących się hodowlą trzody chlewnej. Wynika to z nowych ograniczeń, braku skutecznej walki z ASF i utrzymujących się niskich cen żywca. Eksperci twierdzą, że istnieje rozwiązanie, które może pomóc w takiej sytuacji polskim rolnikom.

(czytaj więcej)