Dziś mamy 19 sierpnia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

26 listopada 2021

Szkolenia dla Terytorialsów. Przygotowania do wsparcia działań straży granicznej!

fot. pow.

fot. pow.

W dniach od 22 do 26 listopada br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony# Terytorialnej w Toruniu realizowało kurs przygotowujący żołnierzy WOT do wsparcia straży granicznej w realizacji zadań w ochronie granicy państwowej. W kursie udział wzięło 19 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.

„Przygotowany kurs jest odpowiedzią na obecną sytuację, którą obserwujemy przy granicy. W ramach szkolenia przybyli funkcjonariusze Straży Granicznej zapoznali żołnierzy ze specyfiką podejmowanych tam działań. Warto jednocześnie zaznaczyć, że w CSWOT stale analizujemy bieżące potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej i jednocześnie pod te potrzeby rozwijamy swoją ofertę szkoleń.” – powiedział płk Edward CHYŁA, Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Szkolenie zrealizowane zostało we współpracy z Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. W ramach 5 dniowego kursu żołnierze zapoznani zostali z medycyną ratunkową z zakresu wychłodzeń i odmrożeń, kontaktami międzykulturowymi, ochroną praw człowieka, a także formami pełnienia służby granicznej. Dodatkowo Terytorialsi praktycznie ćwiczyli techniki umożliwiającymi wsparcie funkcjonariuszy Straży Granicznej w trakcie realizacji czynności związanych z odpieraniem bezprawnych ataków, doprowadzaniem osób zatrzymywanych oraz udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym.

„Kurs jest realizowany na bardzo wysokim poziomie i jest niezbędnym przygotowaniem każdego żołnierza pozwalającym mu na wsparcie działań podejmowanych przez Straż Graniczną. W czasie pięciodniowego kursu uczyliśmy się podejmowania chociażby działań ratowniczych w zakresie hipotermii i wycieńczenia, a także poznaliśmy procedury, które pozwolą nam na jeszcze lepszą współpracę z funkcjonariuszami innych służb.” – powiedział por. Andrzej Wąsowski z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Materiał: 

ppor. Krzysztof WÓJCIK / Oficer Prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej

 

Oceń artykuł: 2 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (8)

  amatorzy, w dniu 26-11-2021 13:31:48 napisał:

  teraz sie szkola? To za co oni caly czas biora 500 zl co miesisac?

  odpowiedz

  • 2 (8)

  arbuz2, w dniu 26-11-2021 13:32:40 napisał:

  a kto powiedział, że maja prawo zatrzymać auto. Zdaje się ze nie mają. Mogą sobie jak arbuzy ruchem pokierować

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Obserwator, w dniu 26-11-2021 16:44:22 napisał:

  Podobno przy granicy nie mają ostrej amunicji , reszta , czyli zmech , policja i pogranicznicy mają

  odpowiedz

  • 3 (7)

  Kasia, w dniu 26-11-2021 20:09:15 napisał:

  ucza sie jak prawidłowo zostawic dzieci w lesie :D

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Czytelnik, w dniu 26-11-2021 20:30:00 napisał:

  A MOŻE OBOWIĄZKOWO OBJĄĆ SZKOLENIEM STUDENTÓW A NIE LUDZI PRACUJĄCYCH I DEZORGANIZOWAĆ ŻYCIE PRZEDSIĘBIORCOM PŁACĄCYCH PODATKI.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Pozdrawiam, w dniu 27-11-2021 15:24:45 napisał:

  Nic nie mam do terytorialsów,ale tak naprawdę to sobie mogą jedynie palcem w bucie poruszać przy dzisiejszych sposobach walki.Niech wróci zasadnicza służba wojskowa i wtedy zobaczymy ilu będzie chętnych,na przerwę w życiorysie na okres 2 lat. Mając 43lata sam zgłoszę się na ochotnika,warunek mam taki.Konkretne szkolenie z użyciem broni,szkolenie i podnoszenie umiejętności sztuk walki wręcz.Jestem 20 lat po zasadniczej i obserwuję nadal co się zmienia w armiach na świecie i stwierdzam że nasza armia to piaskownica.Wystarczy spojrzeć na wyszkolenie armii angielskiej,niemieckiej,rosyjskiej.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Budowa hal
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Nowa publikacja o Kcyni . O argentyńskim Rozpętku i nie tylko

– Uwielbiam ten moment, gdy po wielu miesiącach pracy nad projektem# uzyskuje on swój ostateczny kształt i jest to suma wysiłków wielu osób. Kształt piękniejszy niż wszystko, co o nim myślałam wcześniej – tak o wydaniu książki pt. „Ciekawostki o Kcyni i okolicy. Ku nauce i rozrywce czytających skrzętnie zebrane” pisze Justyna Makarewicz, autorka publikacji.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)
0

Czy pompy ciepła się psują? Na te rzeczy warto zwrócić uwagę podczas instalacji

W związku z wysokimi cenami gazu i węgla, a także rosnącą świadomością# ekologiczną konsumentów, coraz więcej Polaków decyduje się na zainstalowanie pomp ciepła. Pomagają w tym dofinansowania, które mogą pokryć nawet 90 proc. kosztów montażu i sprzętu. Za instalację należy zapłacić od 40 do 60 tysięcy złotych – cena zależy m.in. od mocy urządzenia. Pompy ciepła uznawane są za dobre i niezawodne rozwiązanie. Jak często ulegają awarii? I na co zwrócić uwagę podczas instalacji?

(czytaj więcej)