Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

27 sierpnia 2021

Szybki internet w domu. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

W niektórych miejscowościach w Polsce mieszkańcy nadal nie# mają dostępu do szybkiego internetu. Dlaczego? Gdzie zgłosić zapotrzebowanie na internet? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

- Dzięki Programowi Operacyjnemu Polska Cyfrowa budujemy powszechny dostęp do sieci szerokopasmowej w całej Polsce, a do końca 2023 r. obejmiemy naszym projektem ponad 2 miliony gospodarstw domowych – mówi Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC).

Odpowiedzi na pytania

- Dla mieszkańców obszarów, które nie zostały jeszcze podłączone, stworzyliśmy specjalny poradnik, w którym wyjaśniamy, co może być tego przyczyną i proponujemy możliwe rozwiązania. Kierujemy go do wszystkich osób, które chciałyby się dowiedzieć - co zrobić, aby ich gospodarstwo domowe zostało podłączone do sieci światłowodowej – dodaje dyrektor CPPC.

W poradniku znajdziecie odpowiedzi na takie pytania jak m.in.: dlaczego w niektórych miejscowościach w Polsce nadal nie ma dostępu do szybkiego internetu, z jakich powodów niektóre obszary nie mogą zostać objęte podłączeniem, gdzie szukać informacji na temat planów inwestycyjnych lub zgłosić chęć podłączenia swojego adresu do światłowodu.

W najnowszej wersji poradnika zostały także zaktualizowane adresy stron, na których dostępne są informacje dotyczące planów związanych z pracami w ramach POPC. Mamy nadzieję, że publikacja ta okaże się pomocna w poszukiwaniu źródeł odpowiedzi na nurtujące w tej kwestii pytania.

Coraz mniej białych plam

- Chcemy, aby w kolejnych latach szybki internet był dostępny dla większości gospodarstw domowych w Polsce. W tym celu tworzona jest baza białych punktów adresowych, do której dostęp mają wszyscy operatorzy telekomunikacyjni planujący kolejne inwestycje. Następnie powstaje lista adresów, które się tam znajdują - piszą autorzy poradnika.

Takie dane Urząd Komunikacji Elektronicznej pobiera ze specjalnych rejestrów, a powiaty i gminy odpowiedzialne są za to, aby je uzupełniać, np. podawać adresy domów, które niedawno zostały wybudowane.

- Jeśli gmina nie zgłosiła Twojego adresu, poproś urząd o uzupełnienie swoich danych – radzą autorzy poradnika. – Pamiętaj, Twój adres nie znajdzie się na liście, jeśli nie dopełniłeś obowiązku odbioru budynku po jego wybudowaniu i nie zgłosiłeś go do gminy – dodają.

W poradniku znajdziecie też m.in. adres wyszukiwarki gospodarstw domowych, które CPPC planuje objąć podłączeniem do sieci w ramach projektów I osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

Sprawdź, czy jest tam Twój adres!

Szybka sieć

Do tej pory beneficjentom projektów szerokopasmowych wypłacono ponad 2,5 mld zł, a z szybkich sieci korzysta już prawie 580 tys. gospodarstw domowych.

Wiele wspartych projektów znajduje się już w bardzo zaawansowanej fazie realizacji i zakończą się jeszcze w tym roku. Pozostałe będą realizowane w 2022 i 2023 roku.

W sumie do 2023 r., dzięki środkom z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, dostęp do internetu uzyskają ponad 2 miliony gospodarstw domowych:

• 2021 r. – 1,2 mln gospodarstw domowych;
• 2022 r. – 1,8 mln gospodarstw domowych;
• 2023 r. - 2,1 mln gospodarstw domowych.

Niejako przy okazji, ze środków własnych operatorów, przyłączonych do szybkiego internetu zostanie około 1 mln gospodarstw domowych.

Materiał: Cyfryzacja KPRM

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (6)

    Max, w dniu 27-08-2021 15:12:24 napisał:

    Kiedy światłowodów dojdzie do Występu? Bo już dosyć tych radiówek , które ciągle się wieszają?

    odpowiedz

    • 1 (5)

    M, w dniu 27-08-2021 16:42:18 napisał:

    Od jakiej prędkości zaczyna się "szybki internet", o którym mowa w artykule?

    odpowiedz

    • 6 (14)

    Agent 07, w dniu 27-08-2021 17:44:49 napisał:

    Towarzysz Balbina zaraz was odetnie od internetu tak jak to robi Putin i stworzy własny PISternet a tam tylko to co "prawdziwy Polak i katolik" powinien oglądać

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (6)

    lem, w dniu 27-08-2021 17:47:42 napisał:

    dokladnie kiedy bo te rfc to badziewie straszne

    odpowiedz

    • 1 (1)

    PC, w dniu 28-08-2021 08:14:35 napisał:

    Te białe plamy,o których mowa w żenującym artykule to miejsca, które są jeszcze w marę zdrowe dla człowieka.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (0)

    Mieszko, w dniu 28-08-2021 22:03:51 napisał:

    A gmina Kcynia kiedy

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Zwalczanie nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy

W życie wchodzą przepisy przyjęte w ramach# ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Od dziś przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokować wiadomości podszywające się pod podmioty publiczne. Jak to działa?

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)