Dziś mamy 24 września 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

29 maja 2023

Uczniowie pod wrażeniem Teatru na Wyspie. Młodzież z Łokietka w Warszawie

fot. powierzone

fot. powierzone

"Jak przygoda to tylko w Warszawie". 23 maja 2023 r. uczniowie ZS im. Władysława Łokietka Lubaszczu wraz# z opiekunkami: p. Magdaleną Stałowską – Janke, p. Beatą Stasinowską i p. Agnieszką Michalak udali się na wycieczkę do Warszawy.

Z pomocą nakielskiego biura podróży Mag Travel i przewodnika po Warszawie, pana Wojtka mogliśmy odkryć czar tego miasta.
Pogoda nam sprzyjała, dzień był ciepły i słoneczny, od razu udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Poznaliśmy biografię Fryderyka Chopina, która - opowiedziana przed jego najsłynniejszym pomnikiem - okazała się pasjonująca. Największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a do zdjęć cierpliwie "pozowały" nam przepiękne pawie.

Zwiedzanie Starego Miasta to poznanie polskiej historii w pigułce. Z jednej strony dostojne stare kościoły, malownicze kamieniczki, historyczne pomniki tworzą nastrojową atmosferę. Z drugiej strony turyści z całego świata, uliczni grajkowie, kolorowe parasole ogródków – sprawiają, że Starówka tętni swoim własnym, niepowtarzalnym życiem.

Na Powązkach Wojskowych każdy grób to okazja do zadumy i refleksji. Kwatery cmentarne żołnierzy walczących w I i II Wojnie Światowej, w bitwie warszawskiej, Powstańców Warszawskich, nawet kwatery Powstańców Styczniowych. To tutaj pochowana została Matka Nieznanego Żołnierza, najbardziej zasłużeni zarówno dla świata kultury, sportu, nauki jak i polityki.

Wycieczka przybliżyła nam też historię byłego „największego żydowskiego miasta w Europie”: ulice dawnej dzielnicy żydowskiej, żydowski cmentarz przy ulicy Okopowej, szlak historii getta i zagłady żydowskiej Warszawy.

Zwiedzanie Stadionu Narodowego skończyło się wyzwoleniem piłkarskich emocji nawet u osób, które piłką nożną na co dzień się nie interesują . Mieliśmy okazję wejść na trybuny, na płytę boiska oraz na punkt widokowy, ale również przejść drogę, jaką tradycyjnie przebywa piłkarz.

Wycieczka była bardzo udana: sporo nowych informacji, dużo okazji do refleksji, ale też mnóstwo śmiechu w gronie koleżanek i kolegów. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń wróciliśmy do domów zadowoleni, a na pamiątkę zostały nam wspomnienia i zdjęcia.

Materiał: Agnieszka Andrzejewska / Zespół Szkół im. Władysława Łokietka w Lubaszczu

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

50 gminnych pracowni komputerowych. Nabór do projektu "miniPAKT"

Podczas konferencji prasowej #w Olsztynie minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił rozpoczęcie naboru do konkursu miniPAKT – gminne pracownie komputerowe. „miniPAKT, to konkurs grantowy, dzięki któremu JST będą mogły stworzyć u siebie kreatywną przestrzeń, która rozwinie nowe formy wzmacniania kompetencji cyfrowych wśród obywateli. Każdy samorząd może otrzymać 200 tys. na zorganizowanie takiej pracowni” – zaznaczył szef resortu cyfryzacji.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Ustanowiony w 1958 r.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Głuchych i Języka Migowego.

(czytaj więcej)
0

Pakiet edukacyjny „Rodzina Ulmów”. Materiały do wykorzystania na lekcjach

Zachęcamy do korzystania z materiałów edukacyjnych #przygotowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów. Przybliżają one nie tylko historię rodziny z Markowej, ale także inne postaci ratujące Żydów w czasie II wojny światowej. Uczniowie i nauczyciele mogą wziąć udział także w różnych konkursach, których celem jest popularyzacja wiedzy o relacjach polsko-żydowskich w czasie okupacji niemieckiej oraz postawach Polaków udzielających pomocy swoim żydowskim sąsiadom.

(czytaj więcej)
0

Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.

(czytaj więcej)