Dziś mamy 24 września 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

30 maja 2023

Uniemożliwił jazdę pijanemu kierowcy. Postawa godna naśladowania

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Funkcjonariusz Zakładu Karnego w Potulicach w czasie wolnym od służby uniemożliwili dalszą jazdę #kierowcy, który znajdował się w stanie po spożyciu alkoholu.

Wzorowa postawa

Funkcjonariusz Zakładu Karnego w Potulicach, kpr. Piotr Pałczak - oddziałowy działu ochrony, w czasie wolnym od służby w miejscowości Ruda zauważył mężczyznę, który przyjechał na stację paliw autem osobowym. Funkcjonariusz wyczuł od mężczyzny woń alkoholu, a następnie uniemożliwił mu kontynuowanie podróży dokonując obywatelskiego ujęcia. Wezwany przez niego patrol policji przebadał mężczyznę na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu z wynikiem około 1,3 mg/l. Dokonano zatrzymania meżczyzny jako sprawcy przestępstwa z art. 178a KK.

Szczególne podziękowania

Podkom. Dominik Pleśniak, Komendant Komisariatu Policji w Wyrzysku docenił postawę funkcjonariusza dziękując mu za wykazaną obywatelską postawę.

„W swoim imieniu, a także policjantów Komisariatu Policji w Wyrzysku pragnę złożyć serdeczne podziękowanie za wzorową postawę oraz podjęte działanie."

Szczególne podziękowania za wzorową postawę funkcjonariusza wyraził również ppłk Piotr Kijewski, Dyrektor Zakładu Karnego w Potulicach.

"Składam Panu serdeczne podziękowania za wzorową i obywatelską postawę, która zasługuje na słowa najwyższego uznania i z pewnością przyczyniła się do zabewnienia bezpieczeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego".

Bezpieczeństwo na drodze

Każdego roku na całym świecie w zdarzeniach drogowych ginie ponad milion osób, a ponad 50 milionów doznaje trwałego kalectwa. Za każdym takim zdarzeniem kryje się dramat osób poszkodowanych, a także ich rodzin. Dotyka on również sprawców wypadków i ich najbliższych. Dbałość o bezpieczeństwo w ruchu drogowym to zadanie dla wszystkich jego uczestników.

Za murami więzienia

Za spowodowanie wypadku drogowego z ofiarami śmiertelnymi będąc w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz duże kary finansowe. Służba Więzienna w ramach poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym prowadzi działalność profilaktyczno-edukacyjną i terapeutyczną wobec osób pozbawionych wolności. Poprzez kontakt oraz zajęcia grupowe ze specjalistami – wychowawcą, psychologiem, terapeutą – osadzony ma szansę dostrzec oraz przepracować konsekwencje swoich zachowań, poszukać przyczyn podejmowanych decyzji i podjąć pracę nad deficytami oraz wziąć odpowiedzialność za swój czyn. Nie bez przyczyny wśród specjalistów pojawili się terapeuci do spraw uzależnień - bardzo często u sprawców przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym występuje problem uzależnienia lub nadużywania alkoholu i innych środków psychoaktywnych, pod wpływem, których byli w chwili wypadku.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 12

Czytaj również

udostępnij na FB
0

50 gminnych pracowni komputerowych. Nabór do projektu "miniPAKT"

Podczas konferencji prasowej #w Olsztynie minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił rozpoczęcie naboru do konkursu miniPAKT – gminne pracownie komputerowe. „miniPAKT, to konkurs grantowy, dzięki któremu JST będą mogły stworzyć u siebie kreatywną przestrzeń, która rozwinie nowe formy wzmacniania kompetencji cyfrowych wśród obywateli. Każdy samorząd może otrzymać 200 tys. na zorganizowanie takiej pracowni” – zaznaczył szef resortu cyfryzacji.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Ustanowiony w 1958 r.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Głuchych i Języka Migowego.

(czytaj więcej)
0

Pakiet edukacyjny „Rodzina Ulmów”. Materiały do wykorzystania na lekcjach

Zachęcamy do korzystania z materiałów edukacyjnych #przygotowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów. Przybliżają one nie tylko historię rodziny z Markowej, ale także inne postaci ratujące Żydów w czasie II wojny światowej. Uczniowie i nauczyciele mogą wziąć udział także w różnych konkursach, których celem jest popularyzacja wiedzy o relacjach polsko-żydowskich w czasie okupacji niemieckiej oraz postawach Polaków udzielających pomocy swoim żydowskim sąsiadom.

(czytaj więcej)
0

Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.

(czytaj więcej)