Dziś mamy 8 grudnia 2023, piątek, imieniny obchodzą:

30 września 2022

Upamiętniono bohaterów z Armii Krajowej. Uroczystości w Nakle i Orlu

fot. KPUW

fot. KPUW

Kolejne tablice „Żołnierz Armii Krajowej” odsłonięto wczoraj na grobach śp. Klemensa Pufala w Nakle i śp. Benedykta Musiała w Orlu gm. Mrocza.

W uroczystościach wzięli udział m.in. Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Radosław Kempinski, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej Jarosław Jakubowski oraz przedstawiciele rodzin akowców, Wojsk Obrony Terytorialnej i harcerstwa.

Oznaczanie mogił jest elementem kampanii Wojewody Kujawsko-Pomorskiego pn. „W hołdzie Żołnierzom Armii Krajowej”.

Uroczystości rozpoczęły się od odsłonięcia tablicy na grobie śp. Klemensa Pufala na cmentarzu św. Wawrzyńca w Nakle.

Dziś w wolnej Polsce mamy obowiązek oddania hołdu bohaterom takim jak Klemens Pufal. W ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” oznaczamy miejsca pochówku akowców symbolicznymi tabliczkami. Są one znakiem pamięci dla przyszłych pokoleń – zaznaczył wicewojewoda Radosław Kempinski.

Klemens Pufal, desygnowany na przyszłego starostę wyrzyskiego, był ojcem Mariana i Zbigniewa. Jego żona, Anastazja Pufalowa ps. Anana, kierowała działem pomocy społecznej w powiecie Wyrzysk i w sąsiednich miejscowościach. Cała rodzina Pufalów zaangażowana była w działalność konspiracyjną w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.

Przedstawiciel rządu podziękował dowództwu i żołnierzom 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Instytutowi Pamięci Narodowej, Światowemu Związkowi Żołnierzy AK, harcerkom i harcerzom oraz rodzinom akowców za zaangażowanie na rzecz akcji.

Następnie na cmentarzu parafialnym w Orlu (gmina Mrocza) tablicę „Żołnierz Armii Krajowej” odsłonięto na grobie śp. Benedykta Musiała,.

Dziś symbolicznie oddajemy hołd Bohaterowi. Niech tabliczka na Jego grobie świadczy o naszej wdzięczności za Jego służbę Ojczyźnie – powiedział pełnomocnik wojewody Jarosław Jakubowski.

Benedykt Musiał był podporucznikiem Armii Krajowej, w latach 1943–1945 dowódcą Obwodu Wyrzysk AK, doktorem nauk rolniczych. 11 lipca 2002 roku został awansowany na stopień majora Wojska Polskiego.

W odsłonięciu tablicy wziął też udział zastępca burmistrza Mroczy Waldemar Chudzik. Krewni akowców otrzymali symboliczne akty nadania tabliczek „Żołnierz Armii Krajowej”, podpisane przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.

Na zakończenie uroczystości w Orlu tabliczkę „Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej” otrzymał Tomasz Krakowski, wnuk brata Aleksego Krakowskiego, pochowanego na pobliskim cmentarzu.

Materiał: KPUW

Oceń artykuł: 11 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Gh, w dniu 30-09-2022 21:23:14 napisał:

  Szkoda że rzadcowka w Orlu z roku na rok coraz gorzej zdewastowana.Piękne miejsce na powstanie muzeum dawnych właścicieli Orla i Witoslawia ale wątpliwe cze coś z tego powstanie

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Marek, w dniu 01-10-2022 10:16:26 napisał:

  Pozdrowienia dla Pani w beżowym płaszczyku :)

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (1)

  Nakielanin, w dniu 01-10-2022 16:08:50 napisał:

  A o moim wuju to już nikt nie pamięta.Też był w szeregach AK i z Pufalami chwytali za broń.Szkoda ,że na świeczniku zawsze wyróżnianie są osoby które sztamę trzymały z opozycją.Granatowe marynarki.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Konstrukcje stalowe
0

Zmiana przepisów. Nowe normy handlowe w odniesieniu do jaj

28 listopada 2023 roku straciło moc rozporządzenie #Komisji (WE) nr 589/2008 z dnia 23 czerwca 2008 roku ustanawiające szczegółowe zasady wykonywania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w sprawie norm handlowych w odniesieniu do jaj (Dz. Urz. L 163 z 24.06.2008 r., str. 6 ze zm.).

(czytaj więcej)
0

Puchar Tymbarku. Trwają zapisy uczniów do turnieju piłkarskiego

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału# w turnieju o Puchar Tymbarku. Przedsięwzięcie skierowane jest do młodych, aktywnych miłośników piłki nożnej, którzy chcą aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności piłkarskie. Zapisy trwają do 31 stycznia 2024 roku. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody. Wydarzenie jest objęte patronem Ministra Edukacji i Nauki.

(czytaj więcej)
0

Nowe paliwo na stacjach benzynowych. Zmiany od 1 stycznia

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo# - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

(czytaj więcej)
0

Innowacyjny projekt cyfrowy. Wzmocnienie bezpieczeństwa żywności

Jesteś przedsiębiorcą z branży spożywczej? Pracujesz przy# kontroli przedsiębiorców? A może po prostu jesteś świadomym konsumentem, któremu zależy, żeby żywność była bezpieczna? „System powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu żywności prozdrowotnej (SPOŻ)” to innowacyjny projekt, który wspiera wszystkich uczestników rynku spożywczego.

(czytaj więcej)