Dziś mamy 2 grudnia 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

19 października 2021

W hołdzie księdzu Jerzemu. W województwie odbywają się uroczystości

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

„Ludzi zdobywa się otwartym sercem, a nie# zaciśniętą pięścią” – podkreślał ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dziś (19 października), w 37. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego, marszałek Piotr Całbecki złoży w Górsku (powiat toruński) kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym uprowadzenie kapelana Solidarności. W Toruniu hołd księdzu Popiełuszce złoży wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Wczoraj (18 października) we włocławskich uroczystościach udział wzięli członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść.

- Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, kapłan środowisk opozycyjnych i robotniczych związanych z podziemną Solidarnością, został zamordowany przez peerelowską policję polityczną w październiku 1984 roku. Trasa jego męczeńskiej drogi wiodła z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do Włocławka. Mamy obowiązek przypominać o tych wydarzeniach. Niezłomny kapelan Solidarności stał się symbolem walki o wolność i prawa człowieka. Ksiądz Jerzy obecny jest w naszej pamięci i sercach, a jego życiowa dewiza: „Zło dobrem zwyciężaj” towarzyszy nam również dziś – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Dziś (19 października) w południe pod pomnikiem księdza Popiełuszki przy alei Jana Pawła II w Toruniu wiązankę złoży wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Tradycyjna uroczysta msza święta w intencji kanonizacji błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku odbędzie się dziś (19 października) o godzinie 18. Przed nabożeństwem marszałek Piotr Całbecki w asyście harcerzy złoży kwiaty pod pomnikiem przy drodze krajowej nr 80, upamiętniającym uprowadzenie księdza. Zwieńczeniem uroczystości będzie koncert Tomasza Kamińskiego „Dobro nieskończone”.

Wczorajsze (18 października) uroczystości we Włocławku rozpoczęła modlitwa przy tamie, po której zebrani złożyli kwiaty. Następnie procesja z relikwiami błogosławionego księdza Jerzego przeszła do Sanktuarium przy ulicy Płockiej, gdzie odbyła się eucharystia, której przewodniczył biskup Frantisek Rabek, ordynariusz wojskowy na Słowacji. W uroczystości wzięli udział członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść.

Rocznica męczeńskiej śmierci księdza Popiełuszki to także ustanowiony w 2018 roku Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

Samorząd województwa od lat konsekwentnie działa na rzecz upamiętnienia postaci księdza Jerzego. W ramach projektu „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”, zrealizowanego z udziałem środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, powstały Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku oraz multimedialne Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku. Przedsięwzięcie objęło także modernizację oraz wyposażenie sali pamięci w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy, świątyni w której ksiądz Jerzy sprawował ostatnią mszę. W październiku 2011 roku w Toruniu odsłonięty został pomnik błogosławionego. Wystawienie monumentu współfinansował samorząd województwa.

Do grona honorowych obywateli województwa kujawsko-pomorskiego należy zmarła w 2013 roku matka błogosławionego Marianna Popiełuszko. Z inicjatywą nadania tytułu wystąpił marszałek Piotr Całbecki. W listopadzie obchodzić będziemy sto pierwszą rocznicę jej urodzin.

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał też komiks „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności” (scenariusz Maciej Jasiński, rysunki Krzysztof Wyrzykowski, współpraca historyczna prof. dr hab. Waldemar Rozynkowski), który opisuje ostatnie, najbardziej tragiczne wydarzenia w życiu kapelana Solidarności.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 5 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (4)

    Ewa M, w dniu 20-10-2021 12:13:51 napisał:

    Polityka i religia to niebezpieczny duet

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Pieczarki
6,99PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Metryczka dziecka A4
20PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Jagr masło
5,33PLN
Budowa hal
Szkolenie okresowe dla pracowników robotniczych
0

Na całym świecie u około jednego na 160 dzieci diagnozuje się autyzm

Europejski Tydzień Autyzmu obchodzony jest co roku, w# pierwszym tygodniu grudnia. Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą do całościowych zaburzeń rozwojowych charakteryzujących się pewnym stopniem trudności w zakresie interakcji społecznych i komunikacji. Innymi cechami charakterystycznymi są nietypowe wzorce zachowań, ograniczony i stereotypowy repertuar zainteresowań i aktywności, trudności z przejściem od jednej czynności do drugiej, skupienie się na szczegółach i nietypowe reakcje na bodźce zmysłowe.

(czytaj więcej)
0

Ceny prądu. Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w domu?

W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej# od nowego roku, już teraz warto sprawdzić, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie prądu, a tym samym wpływ rachunków na budżet gospodarstwa domowego.

(czytaj więcej)
0

Zaległości finansowe doprowadzają część Polaków do paniki. Wyniki badania

Dla ponad jednej czwartej Polaków 10 tys. zł stanowi# sumę zaległości, przy której odczuwają strach, że nie uda się im podołać spłacie. Dla niemal połowy granica ta leży na 25 tys. zł. Statystyki widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie informacji kredytowych BIK pokazują, że prawie połowa niesolidnych dłużników, czyli 1,25 mln osób, nie daje sobie rady już z kwotami nieprzekraczającymi 5 tys. zł.

(czytaj więcej)
0

Ponad pół miliona mężczyzn ma na imię Andrzej. Zobacz inne ciekawostki

563 554 – dokładnie tylu mężczyzn w Polsce ma na# imię Andrzej i dokładnie tylu już we wtorek ma imieniny. Na naszym portalu dane.gov.pl poszukaliśmy także innych ciekawych informacji o solenizantach. Sprawdźcie, co znaleźliśmy.

(czytaj więcej)