Dziś mamy 18 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

30 lipca 2021

Wakacyjny wyjazd na kolonie i obozy. O czym należy pamiętać?

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Sezon wakacyjny trwa i wielu rodziców w# ramach wyjazdów wakacyjnych wysyła dzieci na zorganizowane wyjazdy – kolonie i obozy. O czym powinien pamiętać organizator wypoczynku, aby spełnić wymagania i regulacje? Jakie kwestie powinien zabezpieczyć i na co powinien zwrócić uwagę, by zapewnić bezpieczeństwo uczestników?

Przepisy prawa i wymagania sanitarne w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży nakładają na organizatorów wypoczynku szereg obowiązków. Przede wszystkim organizator wypoczynku musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki. Oznacza to, że obóz musi zostać zorganizowany w obiekcie lub na terenie spełniającym wymagania ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz spełniać warunki higieniczno-sanitarne. Wymagania te określone są w przepisach o ochronie przeciwpożarowej, ochronie środowiska i Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Wytyczne MEN, GIS i MZ

W maju 2021 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia opublikowały nowe wytyczne na sezon lato 2021, z których wynika, że organizacja letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży będzie możliwa w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Kwestię reżimu sanitarnego należy połączyć z podstawowymi kwestiami dotyczącymi wymagań samych obiektów oraz terenu, na którym będą przebywać uczestnicy kolonii. Właściciel budynku, w którym będą zorganizowane kolonie czy obóz powinien dysponować stosownymi dokumentami i potwierdzeniem spełnienia wyżej wymienionych wytycznych.

Większych zmian w stosunku do restrykcji sanitarnych obowiązujących w ubiegłym roku nie ma. W czasie tegorocznych wakacji nie obowiązuje już limit osób w pokojach, przywrócona została standardowa liczebność grup oraz będzie możliwość korzystania przez uczestników z miejsc publicznych (atrakcji turystycznych czy wycieczek). Należy jednak pamiętać, że są to jedynie wytyczne, które organizator powinien dopasować m.in. do charakteru wypoczynku. Inne zagrożenia i wyzwania będą dotyczyły organizacji obozu przewidzianego na ponad 100 osób z zakwaterowaniem w małym obiekcie, w wieloosobowych salach, a zupełnie inne dotyczą kameralnych kolonii tematycznych lub obozów wędrownych.

- W realizacji wytycznych, zrozumieniu zagrożeń i analizy przepisów prawa właściciele i organizatorzy wypoczynku często korzystają z doradztwa ekspertów z branży BHP i Ochrony Przeciwpożarowej. Wytyczne są podzielone na cztery główne obszary tematyczne, a każdy z nich wymaga innego spojrzenia i dostosowania pod kątem bezpieczeństwa. Przede wszystkim chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom w czasie przebywania w obiektach wypoczynku. Organizatorzy muszą mieć także przygotowane procedury zapobiegawcze związane m.in. z możliwym zakażeniem koronawirusem uczestnika lub personelu, a także plan działania w takiej sytuacji – mówi Monika Grządziela, ekspert W&W Consulting.

Bezpieczeństwo ośrodka

Spełnianie przez obiekt lub teren wymagań ochrony przeciwpożarowej potwierdzać powinien dokument będący w posiadaniu właściciela obiektu, wydany przez komendanta Państwowej Straży Pożarnej. m.in. opinia straży pożarnej o dopuszczeniu obiektu do użyteczności publicznej. Co w przypadku dzieci lub młodzieży z niepełnosprawnościami? Ustawa stanowi, że w przypadku wypoczynku z udziałem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej obóz lub kolonie powinny być zorganizowane w obiekcie lub na terenie dostosowanym do potrzeb wynikających z rodzaju niepełnosprawności uczestników wypoczynku. Przepisy nakładają na organizatora także ogólny obowiązek przygotowania takiego programu wypoczynku, aby wszystkie zajęcia były dostosowane do wieku, zainteresowań i potrzeb uczestników, ich stanu zdrowia, sprawności fizycznej i umiejętności. W kwestii obowiązków sanitarnych przepisy stanowią także, że organizator ma obowiązek zapewnić wyżywienie zgodne z zasadami higieny żywienia.

- Jeżeli mamy wątpliwość, czy spełniamy wymagania określone w przepisach warto skonsultować się z ekspertami ds. BHP, którzy w zależności od zakresu wątpliwości wdrożą rozwiązania w porozumieniu z kuratorium oświaty, strażą pożarną, lokalnym urzędem gminy (ochrona środowiska) lub Państwową Inspekcją Sanitarną – dodaje Monika Grządziela.

Pierwsza pomoc

Niezwykle ważnym elementem w trakcie zorganizowanego wypoczynku jest znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy. Odpowiednio przeszkolony personel, który zna zasady i potrafi udzielić pomocy w nagłych sytuacjach to także odpowiedzialność organizatora wyjazdu.

– Od kilku lat obserwujemy zwiększenie świadomości z zakresie pierwszej pomocy przedlekarskiej. Odnotowaliśmy w ostatnim czasie wzrost zgłoszeń dotyczących organizacji szkoleń z pierwszej pomocy dedykowanych dla kadry, wychowawców, kierowników kolonii czy organizatorów obozów jak i zgłoszeń dotyczących wdrożenia procedur bezpieczeństwa na terenie obiektów, procedur postępowania w przypadku zdarzenia wypadkowego, zakażenia koronawirusem wśród uczestników i organizatorów. Takie szkolenie i opracowane, personalizowane dla organizatorów procedury gwarantują, że uczestnicy wypoczynku są pod profesjonalną opieką – komentuje Monika Grządziela.

Po spełnieniu i wdrożeniu rozwiązań z ww. obszarów organizatorzy mogą zgłaszać zorganizowany wypoczynek do bazy prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dzięki niej rodzice w łatwy i szybki sposób sprawdzą wiarygodność organizatora kolonii czy obozu, który zobligowany jest zgłosić wyjazd do właściwego kuratorium oświaty.

Materiał: InfoWire.pl 

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenie z HACCP
59PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)