Dziś mamy 20 czerwca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

17 maja 2024

Warsztaty dotyczące świadomości autyzmu. Uczniowie poszerzyli wiedzę

fot. Aleksandra Szymańczyk

fot. Aleksandra Szymańczyk

Pod koniec kwietnia #klasy 1-3 z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia „Żakus” w Anielinach brały udział w warsztatach dotyczących świadomości autyzmu.

Na początku obejrzeliśmy wspólnie krótki ale wartościowy filmik, po którym odbyła się wspólna pogadanka na dany temat. Omówiliśmy, czym w ogóle jest autyzm oraz wymieniliśmy symptomy, czyli pewne cechy charakterystyczne dla dzieci ze spektrum autyzmu. Następnie przeszliśmy "z teorii do praktyki" - zabawy z użyciem zmysłów, czyli coś co dzieciaczki uwielbiają! Z zasłoniętymi oczami wąchaliśmy, dotykaliśmy, smakowaliśmy.. a wszystko po to, by chociaż w pewnym stopniu zrozumieć i przekonać się na własnej skórze, z jakimi problemami mogą zmierzać się ww. osoby. Czasami połączenia w mózgu działają tak, że wpływają na zmysły oraz to, jak postrzegamy i odbieramy różne sytuacje.

Na zakończenie wspólnie wykonaliśmy plakat z naszymi wyciętymi dłońmi, na których wypisaliśmy, w jaki sposób możemy pomóc takim osobom. Wspomnieliśmy również o tym, że bardzo często osoby w spektrum autyzmu mają pasje, w które angażują się całym sercem. A co może być obiektem zainteresowania? Właściwie wszystko! Liczby, rodzaje owadów, galaktyki, rozkłady autobusów czy pociągów itd.

Warto też dodać, że autyzm nie jest zaburzeniem, które możemy rozpoznać po wyglądzie. Nie powoduje on powstania żadnych charakterystycznych zmian zewnętrznych. Osoby w spektrum autyzmu wyglądają więc tak samo, jak my.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Mamy nadzieję, że nasze działania choć w pewnym zakresie poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju..

Materiał: Karolina Lange / Niepubliczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia „Żakus” w Anielinach

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wspólne ćwiczenia przeciwkryzysowe. Współdziałanie służb

16 czerwca 2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygada# Obrony Terytorialnej szkoliła się wspólnie z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną. Celem ćwiczeń w miejscowości Wielgie było zgrywanie działań służb w ramach zarządzania kryzysowego na wypadek klęski żywiołowej. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego razem z Wójtem Gminy.

(czytaj więcej)
0

Dwudziesta szósta wędrówka. Na uczestników czekał pyszny posiłek

Dzisiejszą wędrówkę w większości maszerowaliśmy w korycie #Rokitki. 20 uczestników rozpoczęło wędrówkę a 19 ukończyło. Jedna osoba musiała się wycofać ze względu na rozklejenie się obuwia.

(czytaj więcej)
0

Grillowa patera, czyli obiad na grillu dla rodziny i przyjaciół. Sprawdź!

Macie zamiar zorganizować grillową ucztę? Takie #spotkania z obfitością dań i smaków są teraz bardzo popularne, zarówno w restauracjach, jak na prywat-nych imprezach. Dzielcie się jedzeniem, kosztujcie, a przed wszystkim dobrze się bawcie!

(czytaj więcej)