Dziś mamy 23 września 2021, czwartek, imieniny obchodzą:

14 lipca 2021

Więcej czasu, a najszybciej i tak przez internet!

fot. Wydział Promocji Polityki Cyfrowej

fot. Wydział Promocji Polityki Cyfrowej

Już nie 30, a 60 dni mają kierowcy na zgłoszenie w urzędzie kupna lub sprzedaży auta. Nie trzeba czekać! Najszybciej można to zrobić przez internet.

Zgłoszenie w urzędzie kupna lub sprzedaży pojazdu to obowiązek każdego kierowcy. Jeśli go nie dopełnimy, grożą nam kary finansowe. Dlatego tym bardziej nie warto zwlekać. Niezależnie od tego, ile czasu mamy na dopełnienie tej formalności – najszybciej zrobić to przez internet. Umożliwia to nasze e-usługa Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. Od początku roku skorzystano z niej już prawie 600 tysięcy razy.

Najszybciej – przez internet!
Dłuższe terminy obowiązują od 1 lipca. Mimo, że na zgłoszenie macie 60, a nie - jak wcześniej - 30 dni. Nie musicie czekać do ostatniej chwili. Włączcie komputer i zróbcie to online. Wcześniej przygotujcie odpowiednie dokumenty:
• dane pojazdu, którego nabycie lub zbycie chcecie zgłosić (markę, typ - jeśli jest, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny). Znajdziecie je np. w dowodzie rejestracyjnym, umowie kupna-sprzedaży lub na fakturze VAT,
• dane zbywcy lub nabywcy pojazdu,
• skan lub zdjęcie dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu, np. umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub umowę darowizny pojazdu.
Aby dokonać tej formalności online, będziecie potrzebowali też profilu zaufanego, dzięki któremu potwierdzicie w internecie swoją tożsamość. Profil zaufany można założyć również online, na stronie GOV.pl.

Jak zgłosić?
Naszą e-usługę Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu znajdziecie na portalu GOV.pl w zakładce Kierowcy i pojazdy. Oto instrukcja krok po kroku, jak z niej skorzystać:
Krok 1: wejdźcie na stronę GOV.pl i profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu).

Krok 2: po zalogowaniu wybierzcie sekcję Usługi dla obywatela (w pasku z lewej strony), a w niej kategorię Kierowcy i pojazdy (trzecia od góry). Po rozwinięciu się spisu e-usług wybierzcie i kliknijcie w Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online).

Krok 3: System poprosi o odpowiedź na pytanie - co chcesz zgłosić - zbycie czy nabycie pojazdu? W zależności od odpowiedzi przekieruje bezpośrednio do odpowiedniej e-usługi. Kliknijcie przycisk „Wyślij zgłoszenie”.

Krok 4: Wpiszcie dane pojazdu i dołączcie skan dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu.

Krok 5: Sprawdźcie lub uzupełnijcie swoje dane.

Krok 6: Podajcie dane zbywcy lub nabywcy.

Krok 7: Zaadresujcie formularz zawiadomienia. Wasze zgłoszenie powinno trafić do wydziału komunikacji urzędu, w którym zarejestrowany jest pojazd. Może to być: starostwo powiatowe, urząd miasta – jeśli pojazd jest zarejestrowany w mieście na prawach powiatu, urząd dzielnicy – jeśli pojazd jest zarejestrowany w Warszawie.

Krok 8: Sprawdźcie formularz zawiadomienia, podpiszcie profilem zaufanymi i wyślijcie. Wyświetli się komunikat, że Wasze zawiadomienie zostało wysłane. Na swoją skrzynkę na koncie Mój Gov dostaniecie urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

Uwaga! To jedyny dokument potwierdzający złożenie zawiadomienia. Innego nie dostaniecie.

WAŻNE: swoją skrzynkę na Mój GOV znajdziecie po zalogowaniu się do konta Mój GOV (patrz Krok 1) - w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka.

Zgłoszenie zostanie zarejestrowane od razu, gdy pismo trafi do urzędu.

I już! Sprawa załatwiona. e-Polak potrafi!
Dla kierowców
Tylko w czerwcu tego orku z usługi Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu skorzystano 88 061 razy. Dla porównania, w czerwcu 2020 r. – 54 025. A to nie wszystko, co mamy dla kierowców!

Na GOV.pl znajdziecie też inne przydatne e-usługi, m.in.:
• Zarejestruj pojazd za pośrednictwem salonu sprzedaży,
• Sprawdź swoje punkty karne (swoje punkty karne możecie też sprawdzić w naszej aplikacji mObywatel).
• Sprawdź historię pojazdu,
• Sprawdź swój pojazd,
• Sprawdź uprawnienia kierowcy,
• Zgłoś rozbieżność w danych prawa jazdy.

Szerokiej drogi!

Materiał: Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Tonery Directions
27PLN
Budowa stanu surowego
Spray do loków Joanna 300ml
14PLN
Sprawdzanie geometrii kół
Nowoczesny styl
MEBLE PIOTR PASIEKA
0

Dzień Bez Samochodu. Zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

Zdarza Ci się narzekać, że masz za mało czasu na czytanie, oglądanie filmów, albo# załatwianie spraw urzędowych? Jeśli dodatkowo jesteś kierowcą – mamy dla Ciebie dobrą radę. Dziś, w Dzień Bez Samochodu, zostaw auto w garażu i nadrób zaległości!

(czytaj więcej)
0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
0

Apetyt na kawę służy zdrowej starości. Dobroczynne związki zaklęte w filiżance

Co piąty mieszkaniec Unii Europejskiej ma 65 lat i więcej#. Oznacza to, że niemal 100 milinów ludzi na naszym kontynencie mierzy się z wyzwaniami późnego wieku. Wśród nich znajduje się wiele rodzajów zaburzeń zdolności poznawczych, w tym choroba Alzheimera. Schorzenie to dotyka już 5 proc. osób w tym wieku. Przewiduje się, że populacja osób starszych będzie rosła, co prawdopodobnie będzie równoznaczne ze wzrostem liczby osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie dziwi więc zwiększony wysiłek naukowców w celu poszukiwania czynników mogących przedłużać sprawność umysłową. Jedynym z nich, szczególnie przykuwającym uwagę badaczy, jest kawa.

(czytaj więcej)
0

Rozmowa szer. Agatą Wasiluk. W weekend zdobyła V-ce Mistrzostwo Polski

Żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony# Terytorialnej szer. Agata Wasiluk ma 24 lata. Pochodzi z Bydgoszczy, na co dzień służy w 82 batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu, który podlega pod brygadę. Ma 177 cm wzrost i 64 kg wagi. Ukończyła studia pierwszego stopnia z wychowania fizycznego.

(czytaj więcej)