Dziś mamy 7 października 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

17 września 2024

Własne interpretacje fragmentów "Kordiana". Uroczyste czytanie

fot. Anna Maria Leppert, Karolina Narloch

fot. Anna Maria Leppert, Karolina Narloch

W piątkowe popołudnie, 13 września 2024 r. Gminna Biblioteka #Publiczna w Sadkach zorganizowała kolejną odsłonę akcji Narodowego Czytania, która objęta jest honorowym patronatem pary prezydenckiej.

W tym roku utworem, z którego fragmentami zmierzyli się uczestnicy uroczystości, był "Kordian" Juliusza Słowackiego. Chociaż dramat ten opowiada o walce Polaków z caratem, to można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności: o tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu.

Początek uroczystości, która odbyła się w Sali Widowiskowej Urzędu Gminy w Sadkach, uświetniła uczennica klasy V Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Anielinach oraz Szkoły Muzycznej I Stopnia w Nakle nad Notecią, Iga Pstrągowska, która zagrała na skrzypcach utwór Concertino G-dur Op. 11 Ferdynanda Küchlera. Po tym muzycznym występie, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sadkach, Joanna Brzozowska, przywitała wszystkich uczestników akcji oraz zaproszonych gości, a także przedstawiła krótką historię Narodowego Czytania i samego "Kordiana".

W tym roku, własne interpretacje fragmentów "Kordiana" Juliusza Słowackiego zaprezentowało aż 20 osób:

1.  Magdalena Sobiecka

2.  Antonina Brzozowska

3.  Sylwia Frąckowiak

4.  Iga Pstrągowska

5.  Amelia Katafiasz

6.  Zuzanna Musiał

7.  Anna Maria Leppert

8.  Ewa Pstrągowska

9.  Aleksander Leks

10.  Aleksandra Cabaj

11.  Karolina Krzyżaniak

12.  Inga Sójka

13.  Monika Mitek

14.  Wójt Gminy Sadki, Michał Piszczek

15.  Aleksandra Maćkowiak

16.  Magdalena Drozdowska

17.  Patrycja Budzyńska

18.  Julia Siemion

19.  Daria Poliwko

20.  Dominika Mitek.

Organizatorzy przygotowali również quiz dotyczący samej akcji Narodowego Czytania oraz utworu Juliusza Słowackiego, w którym można było powalczyć o nagrody specjalne. Każda z osób czytających otrzymała również dyplom z podziękowaniami oraz własny egzemplarz "Kordiana", w którym można było zrobić sobie pamiątkową pieczątkę.

Na wszystkich uczestników oraz zaproszonych gości czekała kawa oraz słodki poczęstunek, a także pamiątkowe zakładki do książek, których motywem przewodnim była właśnie 13 już odsłona akcji Narodowego Czytania.

Serdecznie dziękujemy Pani Bernadetcie Sobierajskiej za przygotowanie uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Samostrzelu, Pani Agnieszce Szcześniak - radnej Rady Gminy Sadki oraz wszystkim pozostałym gościom za przybycie i wspólnie spędzony czas.

Materiał: Anna Maria Leppert / GBP Sadki

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dojedź bezpiecznie do wyznaczonego celu. Skorzystaj z modułu pogodowego

Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu i niższa temperatura #– to pierwsze oznaki jesieni, które już możemy zauważyć w pogodzie. Czym charakteryzuje się ta pora roku? Zmienną aurą, która bezpośrednio wpływa na prowadzenie pojazdu. Dlatego warto odpowiednio zaplanować podróż, by bezpiecznie dojechać do wyznaczonego celu.

(czytaj więcej)
0

Jak chronić siebie i swoje dane w sieci? Miesiąc cyberbezpieczeństwa

W świecie, gdzie codzienność przenosi się do Internetu#, bezpieczeństwo w sieci staje się priorytetem. Każdego dnia jesteśmy narażeni na różnego rodzaju cyberzagrożenia, które mogą dotknąć każdego. Październik, Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, to idealny moment, aby poznać najważniejsze zasady ochrony swoich danych i dowiedzieć się, jak skutecznie zabezpieczyć aktywności w sieci.

(czytaj więcej)
0

Masz wątpliwości co do zebranych grzybów? Skorzystaj z bezpłatnych porad

Wszystkim Grzybiarzom, życzymy udanych zbiorów#. My polecamy tereny Nadleśnictwo Bydgoszcz, Lasy Państwowe.

(czytaj więcej)
0

Pomoc "pełną parą". Działania żołnierzy na rzecz powodzian

Działania żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady# Obrony Terytorialnej na rzecz powodzian

(czytaj więcej)