Wycieczka do Berlina. Uczniowie zwiedzali najsłynniejsze zabytki

fot. powierzone
Dnia 19 maja br. uczniowie nakielskiej Czwórki i Żeglugi po przerwie pandemicznej odwiedzili #Berlin.
Program „Berlińskiego ABC” obejmował zwiedzanie najsłynniejszych zabytków stolicy Niemiec jak: Brama Brandenburska, Berliner Dom – największy kościół protestancki miasta nad Sprewą, Alexanderplatz z wieżą telewizyjną, katolicka katedra św. Jadwigi, Plac Poczdamski, Reichstag – budynek niemieckiego parlamentu oraz Pomnik Pomordowanych Żydów Europy.
W 90. rocznicę „Bücherverbrennung” - spalenia książek autorów, którzy nie wpisywali się w ideologię nazistów po ich dojściu do władzy w styczniu 1933 roku, nie da się przejść obojętnie obok swoistego pomnika pustej biblioteki. To tutaj wyryto złowieszczo brzmiące profetyczne przesłanie wielkiego niemieckiego romantyka - Heinricha Heinego „ Tam, gdzie pali się książki, w końcu będzie się palić ludzi…”
Innym odwiedzonym przez młodzież miejscem związanym z upamiętnieniem ofiar wojny i tyranii, stanowiący tym samym Centralne Miejsce Pamięci Republiki Federalnej Niemiec jest Nowy Odwach ze słynną rzeźbą autorstwa Käthe Kolwitz „Matka ze zmarłym synem”.
Głównym celem wyjazdu była jednak wystawa autorstwa artysty i architekta Yadegara Asisi „Pergamon Panorama”. Jego dzieło przenosi nas do roku 129 n.e. i pokazuje starożytne miasto Pergamon na zachodnim wybrzeżu Azji Mniejszej w okresie cesarskim za panowania cesarza Hadriana.
W czasie wolnym uczniowie mieli okazję spróbować specjałów kuchni niemieckiej oraz smacznych potraw z różnych innych stron świata, zaprezentować swoje umiejętności językowe w praktyce i zrobić zakupy.
Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały: p. Brygida Majewska, p. Małgorzata Kwaśniewska i p. Dorota Kamińska.
Materiał: Michał Wiśniewski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria























































































Czytaj również
- Żywa lekcja przyrodnicza. Dzieci miały mnóstwo pytań
- Narodowe Czytanie "Nad Niemnem". W akcję włączyli się uczniowie i nauczyciele
- Policjanci w szkole. Tematyka pogadanek dostosowana do wieku odbiorców
- Mundurowi z wizytą w szkole. Dzieci usłyszały wiele na temat bezpieczeństwa
- Zawitało Kino Sferyczne. Seanse dostarczyły niesamowitych wrażeń
50 gminnych pracowni komputerowych. Nabór do projektu "miniPAKT"

Podczas konferencji prasowej #w Olsztynie minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił rozpoczęcie naboru do konkursu miniPAKT – gminne pracownie komputerowe. „miniPAKT, to konkurs grantowy, dzięki któremu JST będą mogły stworzyć u siebie kreatywną przestrzeń, która rozwinie nowe formy wzmacniania kompetencji cyfrowych wśród obywateli. Każdy samorząd może otrzymać 200 tys. na zorganizowanie takiej pracowni” – zaznaczył szef resortu cyfryzacji.
(czytaj więcej)Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Ustanowiony w 1958 r.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Głuchych i Języka Migowego.
(czytaj więcej)Pakiet edukacyjny „Rodzina Ulmów”. Materiały do wykorzystania na lekcjach

Zachęcamy do korzystania z materiałów edukacyjnych #przygotowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów. Przybliżają one nie tylko historię rodziny z Markowej, ale także inne postaci ratujące Żydów w czasie II wojny światowej. Uczniowie i nauczyciele mogą wziąć udział także w różnych konkursach, których celem jest popularyzacja wiedzy o relacjach polsko-żydowskich w czasie okupacji niemieckiej oraz postawach Polaków udzielających pomocy swoim żydowskim sąsiadom.
(czytaj więcej)Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.
(czytaj więcej)