Dziś mamy 20 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

03 października 2021

Wyjątkowa lekcja. Licealiści z Krzywoustego na seansie o Grzegorzu Przemyku

fot. pow.

fot. pow.

Uczniowie siedmiu klas trzecich I LO dnia 28 września uczestniczyli# w seansie filmowym „Żeby nie było śladów” w Nakielskim Ośrodku Kultury. Film nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest polskim kandydatem do Oskara.

Maturzysta Grzegorz Przemyk został zatrzymany i śmiertelnie pobity przez milicję w 1983 roku. Jedyny świadek, kolega Jurek Popiel zdecydował się złożyć obciążające zeznania i walczyć z całym aparatem państwowym. Władza fabrykuje dowody i prześladuje ofiary, aby sprawcy pozostali bezkarni. Film pełen żywych emocji przenosi widzów do minionej epoki, ale równocześnie jest niezwykle aktualny. „Żeby nie było śladów” to film mistrzowsko zrealizowany przez Jana Matuszyńskiego z wyśmienitą obsadą aktorską. Został nakręcony na podstawie książki Cezarego Łazarewicza o tym samym tytule. Seans na pewno nikogo nie pozostawia obojętnym. Uczniowie doświadczyli wyjątkowej lekcji historii i emocji, które zapewne pozostaną z nimi na długo.


Materiał: Violetta Hejza

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 6 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)