Dziś mamy 19 sierpnia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

07 stycznia 2022

Za moment sezon studniówek. Znamy zasady, na jakich mogą się odbywać

fot. archiwum

fot. archiwum

Okres studniówek zbliża się wielkimi krokami. Pojawiają się# liczne pytania, czy w tym roku takie uroczystości będą mogły się odbyć w związku z trwającą pandemią. Ostatnio przygotowano specjalne wytyczne, które umożliwią organizację tych zabaw. Zasad jest całkiem sporo.

Nie ma wątpliwości, że studniówka to jeden z ważniejszych elementów dla większości uczniów szkół ponadpodstawowych. Ostatnio z powodu pandemii część takich uroczystości w ogóle się nie odbyła. Jakiś czas temu opublikowano wytyczne, które umożliwią i ułatwią organizację imprez studniówkowych. Dotyczą one wydarzeń organizowanych przez szkołę, w tym radę rodziców, zarówno w budynku szkoły, jak i poza nim. – Wytyczne zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczestników uroczystości studniówkowych (uczniów, nauczycieli, rodziców, osób towarzyszących). Wskazują one na konieczność przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów prawa, zaleceń i wytycznych wynikających ze stanu epidemii – twierdzi resort edukacji. Zasady te zostały opracowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Dokument skierowany jest m.in. do organizatorów i podmiotów, które świadczą usługi gastronomiczne.

W zaleceniach czytamy, że organizator może zdecydować o organizacji studniówki tylko dla uczniów, bez osób towarzyszących. W uroczystości mogą brać udział osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. Wśród rekomendacji znalazł się zapis, że przy stolikach, jeśli jest to możliwe, powinni siedzieć uczniowie z jednej klasy. Nie można zapomnieć o częstym czyszczeniu, dezynfekcji i wietrzeniu pomieszczeń.

Studniówka w budynku szkoły

W publikacji podkreślono, że uroczystości studniówkowe nie mogą odbywać się w przypadku przejścia danej placówki na naukę zdalną/hybrydową spowodowaną wzrostem zachorowań na Covid-19 wśród społeczności szkolnej bądź zawieszenia nauczania lub przejścia na naukę zdalną wynikającą z przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Stosowane są ogólne Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września 2021 r. na terenie szkoły. Placówka musi dysponować pełną listą gości i obsługi imprezy wraz z kontaktami. Informacje te w razie potrzeby udostępnione zostaną sanepidowi. Warto też dodać, że osoba, która nie przekazała organizatorowi zaświadczenia o zaszczepieniu lub wyzdrowienia traktowany jest jako niezaszczepiony. Taką osobę uwzględnia się w limicie.

Uczestnicy muszą zostać poinformowani o obowiązujących podczas wydarzenia zasadach i rekomendacjach. Przy wejściu do budynku należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego.

Wszystkie zasady znaleźć można w opracowanym dokumencie. Można go pobrać poniżej. 

Oceń artykuł: 0 3
Pliki do pobrania
Wytyczne_MEiN_MZ_i_GIS_grudzień_STUDNIÓWKI_po_GIS_i_MZ_v3 (1).pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 1 (1)

  Mariusz., w dniu 07-01-2022 09:30:27 napisał:

  Bawicie się Dobrze drodzy maturzyści

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Paradoks, w dniu 07-01-2022 23:27:25 napisał:

  Tak idiotycznych i niespójnych przepisów to jeszcze w historii Polski nie mieliśmy. Na stronie Ministerstwa Edukacji jest mowa o możliwości organizacji studniówki z pewnymi obostrzeniami. Nic nie mówi się o tańcach. Natomiast na stronie Ministerstwa Zdrowia obowiązujące przepisy nie pozwalają na organizację zabaw tanecznych od 15 grudnia 2021 do 31 stycznia 2022 r ( z wyłączeniem Sylwestra).. To po co młodzieży studniówka jak nie wolno tańczyć. Mają sobie posiedzieć, zjeść i iść do domu? To wolno tańczyć czy nie?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Nakielanka, w dniu 10-01-2022 12:00:07 napisał:

  Żenada. A jeść i wolno? Przecież to już jest chore.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy
49PLN
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Nowa publikacja o Kcyni . O argentyńskim Rozpętku i nie tylko

– Uwielbiam ten moment, gdy po wielu miesiącach pracy nad projektem# uzyskuje on swój ostateczny kształt i jest to suma wysiłków wielu osób. Kształt piękniejszy niż wszystko, co o nim myślałam wcześniej – tak o wydaniu książki pt. „Ciekawostki o Kcyni i okolicy. Ku nauce i rozrywce czytających skrzętnie zebrane” pisze Justyna Makarewicz, autorka publikacji.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)
0

Czy pompy ciepła się psują? Na te rzeczy warto zwrócić uwagę podczas instalacji

W związku z wysokimi cenami gazu i węgla, a także rosnącą świadomością# ekologiczną konsumentów, coraz więcej Polaków decyduje się na zainstalowanie pomp ciepła. Pomagają w tym dofinansowania, które mogą pokryć nawet 90 proc. kosztów montażu i sprzętu. Za instalację należy zapłacić od 40 do 60 tysięcy złotych – cena zależy m.in. od mocy urządzenia. Pompy ciepła uznawane są za dobre i niezawodne rozwiązanie. Jak często ulegają awarii? I na co zwrócić uwagę podczas instalacji?

(czytaj więcej)