Dziś mamy 19 sierpnia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

07 grudnia 2021

Zakład karny włączył się w kolejną akcję. Powstały świąteczne figurki i świece

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

W ramach prowadzonych oddziaływań resocjalizacyjnych funkcjonariusze z# Zakładu Karnego w Potulicach zaangażowali osadzonych z oddziału terapeutycznego dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo w świąteczne pomaganie. Cel jest wyjątkowy!

Wyjątkowy CEL!

Wpis na jednym z portali społecznościowych umieszczony przez Stowarzyszenie Uśmiech Nadziei Dzieciom zaczął się tak:

„Często diagnoza na Onkologii zwala nas z nóg. Mój syn, moja córka niedawno biegali, bawili się z rówieśnikami, a dziś zmienia się całe nasze życie (…) Cudowna opieka całego zespołu stara się stworzyć najlepsze warunki. Oddział onkologii staje się naszym domem. Dlatego My - przyjaciele naszych Wojowników chcemy stworzyć im ciepłe miejsce gdzie będą mogli spędzać czas zapominając choć na chwilę o cierpieniu”.

Tym miejscem okazała się świetlica dziecięca oddziału onkologii bydgoskiego szpitala. Rozpoczęło się zbieranie środków finansowych na jej wyposażenie. Działanie potulickich funkcjonariuszy pozwoliło na wsparcie tego przedsięwzięcia.

Pomaganie, a resocjalizacja

Nie wystarczy mówić o pomaganiu, aby wzbudzać wolę do takiej działalności i rozbudzać empatyczne spojrzenie na drugiego człowieka. Najlepszym sposobem jest włączenie się w realne, namacalne działania, którym w tym przypadku okazało się zbieranie środków finansowych na wyposażenie szpitalnej świetlicy. Właśnie w takie działania funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach włączyli skazanych w ramach prowadzonych oddziaływań resocjalizacyjnych. Tak właśnie powstało prawie 160 świec i figurek świątecznych za więziennym murem, które zostały przekazane na rzecz Stowarzyszenia Uśmiech Nadziei Dzieciom. Rękodzieło wykonane przez osadzonych podczas prowadzonej terapii zajęciowej można było nabyć podczas bydgoskiego kiermaszu świątecznego. Każdy zatem mógł dołożyć małą cegiełkę do zbudowania nowej odsłony szpitalnej świetlicy.

Cel jest jeden

Metod pomagania jest wiele, ale CEL jest JEDEN – wywołać odrobinę uśmiechu na twarzy dzieci i pokolorować ich dziecięcy świat kolorami tęczy. Włączanie realnych działań pomocowych w proces resocjalizacji jest jej nieodzownym elementem mającym na celu naukę prospołecznych postaw, wzbudzanie empatii i uwrażliwianie na potrzeby innych osób.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber - Rzecznik Prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 7 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Nowa publikacja o Kcyni . O argentyńskim Rozpętku i nie tylko

– Uwielbiam ten moment, gdy po wielu miesiącach pracy nad projektem# uzyskuje on swój ostateczny kształt i jest to suma wysiłków wielu osób. Kształt piękniejszy niż wszystko, co o nim myślałam wcześniej – tak o wydaniu książki pt. „Ciekawostki o Kcyni i okolicy. Ku nauce i rozrywce czytających skrzętnie zebrane” pisze Justyna Makarewicz, autorka publikacji.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)
0

Czy pompy ciepła się psują? Na te rzeczy warto zwrócić uwagę podczas instalacji

W związku z wysokimi cenami gazu i węgla, a także rosnącą świadomością# ekologiczną konsumentów, coraz więcej Polaków decyduje się na zainstalowanie pomp ciepła. Pomagają w tym dofinansowania, które mogą pokryć nawet 90 proc. kosztów montażu i sprzętu. Za instalację należy zapłacić od 40 do 60 tysięcy złotych – cena zależy m.in. od mocy urządzenia. Pompy ciepła uznawane są za dobre i niezawodne rozwiązanie. Jak często ulegają awarii? I na co zwrócić uwagę podczas instalacji?

(czytaj więcej)