Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

17 czerwca 2021

Zbiórki krwi nie tracą na popularności. Mniej honorowych krwiodawców

fot. archiwum

fot. archiwum

W końcu 2020 r. w województwie kujawsko-pomorskim działało# jedno Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zlokalizowane w Bydgoszczy.

Funkcjonowało również pięć oddziałów terenowych. Krew i jej składniki oddało 33,1 tys. osób, z których niemal wszyscy to krwiodawcy honorowi. Dokonano 72,5 tys. donacji krwi i jej składników, w tym 65,3 tys. donacji krwi pełnej i 6,0 tys. donacji osocza. Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi i jej składników. Wyjątki od tej zasady oraz wszelkie zasady pobierania krwi, oddzielania jej składników, przechowywania, obrotu, a także organizacji publicznej służby krwi są prawnie uregulowane.

Krwiodawcy

W 2020 r. do placówek poboru krwi w województwie kujawsko-pomorskim zgłosiło się 33,1 tys. krwiodawców (5,8% wszystkich w kraju), wśród których niemal wszyscy to honorowi krwiodawcy. W porównaniu z rokiem poprzednim krew i jej składniki oddało o 7,5% osób mniej, o tyle samo zmalała liczba honorowych krwiodawców. Warto dodać, że krwiodawcą może być zdrowa osoba w wieku 18–65 lat. 

W województwie kujawsko-pomorskim w 2020 r. przypadało średnio 160 krwiodawców na 10 tys. ludności (3. pozycja wśród wszystkich województw). Było to o 12 krwiodawców w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców mniej niż w roku poprzednim. W 2020 r. województwo kujawsko-pomorskie znalazło się w grupie 5 województw, w których analizowany wskaźnik był wyższy
niż średni notowany w kraju (149 krwiodawców na 10 tys. ludności). Najwięcej krwiodawców, bo 245 w przeliczeniu na 10 tys. ludności, odnotowano w województwie podlaskim.

Donacje krwi i jej składników

W 2020 r. w województwie kujawsko-pomorskim dokonano 72,5 tys. pobrań krwi i jej składników (6,0% wszystkich w kraju, co daje 7. pozycję wśród wszystkich województw). Było to o 5,3 tys. mniej niż rok wcześniej. Większość donacji w omawianym roku, tj. 90,1% (65,3 tys.) dotyczyło krwi pełnej. W porównaniu z rokiem poprzednim było ich mniej o 5,8 tys. Oznacza to, że krwiodawcy w 2020 r. przekazali łącznie 29,4 tys. litrów krwi pełnej, tj. o 2,6 tys. litrów mniej niż w 2019 r. W przypadku pobrań osocza wystąpił wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Odnotowano łącznie 6,0 tys. donacji osocza (10,7% wszystkich w kraju), tj. o 0,4 tys. więcej niż w 2019 r. W 2020 r. wyprodukowano w województwie kujawsko-pomorskim 186,1 tys. jednostek koncentratu krwinek i osocza, tj. o 6,6% mniej niż w roku poprzednim. W tym wyprodukowano 65,0 tys. jednostek koncentratu krwinek czerwonych i 82,4 tys. jednostek świeżo mrożonego osocza. W porównaniu z 2019 r. było to mniej odpowiednio o 8,1% i o 5,3%. Średnio w 2020 r. w województwie kujawsko-pomorskim przypadały 2 pobrania na jednego dawcę (tyle samo w kraju).

Materiał: Urząd Statystyczny w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Włościanka, w dniu 18-06-2021 12:12:18 napisał:

    Pandemia wykazała, że 90% urzędników jest niepotrzebnych. To niech chociaż krew oddają bo żyją z naszych podatków i nic od ponad roku nie robią!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)