Dziś mamy 5 października 2022, środa, imieniny obchodzą:

16 sierpnia 2022

Zgodnie z tradycją. Mieszkańcy przygotowali bukiety

fot.pow.

fot.pow.

W piątek 12 sierpnia Mieszkańcy wraz z Paniami Terapeutkami# przygotowały bukiety na Wniebowstąpienie Najświętszej Marii Panny potocznie zwane świętem Matki Boskiej Zielnej, które jest obchodzone 15 sierpnia. W tym dniu, zgodnie z tradycją święcone są bukiety z ziół, warzyw, owoców i kwiatów.

15 sierpnia to także święto ziemi, a zwłaszcza jej płodów. W tym czasie kończą się żniwa, jest wiec to najlepsza pora, aby podziękować za udane plony i pomodlić się za przyszły urodzaj. Co ciekawe, święto Matki Boskiej Zielnej miało także inne nazwy: Zaśnięcia, Odpocznienia, Wzięcia, Przejścia i Śmierci Matki Boskiej. Święto obchodzone jest na całym świecie, jednak w innych krajach znane jest pod inną nazwą.

Ponadto 15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. Upamiętnia on wydarzenia, które rozegrały się podczas Bitwy Warszawskiej, zwanej również "Cudem nad Wisłą".

Materiał: Magda Pasieka / Dom Pomocy Społecznej w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)