Dziś mamy 27 września 2024, piątek, imieniny obchodzą:

24 września 2024

Zgubiłeś telefon z aplikacją mObywatel? Zablokuj dostęp do danych

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Ochrona naszych danych jest bardzo ważna#, szczególnie teraz, gdy dużo informacji o nas jest w sieci. Dane osobowe to takie informacje, które pozwalają nas zidentyfikować, dlatego musimy je dobrze chronić. Warto wiedzieć, jak unikać problemów, jeśli nasze dane zostaną wykradzione lub zgubione.

Kiedy masz dokumenty w aplikacji mObywatel, twoje dane są bezpieczne. Aby się do nich dostać, musisz najpierw zalogować się hasłem, które powinno być trudne do odgadnięcia. Warto jednak wiedzieć, jak postąpić na wypadek utarty telefonu i postępować tak, jak bohaterka dzisiejszej historii.

Skradziony telefon Natalii

Natalia zaczęła dzień jak zwykle – wstała rano, zjadła szybkie śniadanie i ruszyła na przystanek autobusowy. Miała w planach kolejny intensywny dzień w pracy, ale nic nie zapowiadało, że to będzie dzień pełen emocji. W autobusie, jak zawsze, wyciągnęła telefon, by sprawdzić maile i przejrzeć wiadomości. Po chwili zagłębiła się w czytanie książki, a telefon włożyła do torby.

Gdy dotarła do biura i usiadła przy swoim biurku, chciała sprawdzić godzinę na telefonie. Sięgnęła do torby, ale nie mogła go znaleźć. Zaczęła przetrząsać torbę, ale im bardziej szukała, tym większa panika ją ogarniała. Po chwili zrozumiała, że telefon musiał jej zostać skradziony w autobusie. W jednej chwili ogarnęła ją fala strachu – wszystkie dane, mDokumenty. Czy złodziej mógłby je wykorzystać?

Z bijącym sercem, Natalia podzieliła się swoim problemem z kolegą z pracy, Tomkiem. Tomek, zachowując zimną krew, natychmiast podał jej numer telefonu do infolinii, na której można zablokować dostęp do aplikacji mObywatel i znajdujących się tam dokumentów: +48 42 253 54 74. "Zadzwoń tam jak najszybciej. Po telefonicznym zgłoszeniu Twoje dokumenty i dane przestaną być widoczne w aplikacji na skradzionym lub zgubionym telefonie" powiedział spokojnie.

Natalia bez wahania chwyciła za służbowy telefon i zadzwoniła na podany numer. Konsultant na infolinii, po weryfikacji danych, szybko pomógł jej zablokować dostęp do aplikacji na telefonie, dzięki czemu wszystkie dane były bezpieczne. Gdy odłożyła słuchawkę, poczuła ulgę – chociaż straciła telefon, wiedziała, że nikt nie uzyska dostępu do jej prywatnych informacji.

Odetchnęła z ulgą, myśląc, że na szczęście nie miała przy sobie plastikowego dowodu osobistego. Gdyby złodziej go pozyskał, to miałby wszystkie jej dane niezabezpieczone, co mogłoby mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. Uspokojona, ale nadal wstrząśnięta, postanowiła niezwłocznie udać się na komisariat, aby złożyć zawiadomienie o przestępstwie.

Kiedy zgubimy telefon albo zostanie on skradziony, należy wybrać jedną z metod zablokowania dostępu do danych

  • Aktywować mObywatela 2.0 na innym urządzeniu,
  • Zgłośić to na infolinii: +48 42 253 54 74.

Takie działanie spowoduje, że dokumenty i dane przestaną być widoczne w aplikacji na skradzionym lub zgubionym telefonie. Nikt ich nie zobaczy ani nie wykorzysta.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Ja, w dniu 24-09-2024 12:32:26 napisał:

    M zasraniec coza dupek takie coś wymyślił

    odpowiedz

    • -1 (1)

    Ja pierdole ci za nakielski poziom , w dniu 24-09-2024 19:47:15 napisał:

    Debilka nie miała kodu na telefon? Czy o co chodzi w tej historii z dupy

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
KOBIZE
500PLN
0

Jesienna aura bywa zdradliwa. Zachowajmy szczególną ostrożność

Po miesiącach sprzyjających warunków dla kierowców nadchodzą dni #ze zdradliwą aurą. Wczoraj astronomiczna, dzisiaj z kolei zawitała do nas kalendarzowa jesień. Osoby wybierające się w podróż samochodem powinny wziąć pod uwagę najświeższe prognozy o jesiennej, a co za tym idzie zmiennej pogodzie. Ta zmienność wpływa bezpośrednio na prowadzenie pojazdu. Przed nami mgliste dni, opady deszczu, niższa temperatura oraz mokre liście na drodze. Zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do takich warunków to podstawa bezpieczeństwa na drodze.

(czytaj więcej)
0

Operacja pk. Feniks. Zaangażowanych ponad 200 żołnierzy

W poniedziałek 23 września rozpoczęła się operacja #pod kryptonimem FENIKS, w którą jest zaangażowanych ponad 200 żołnierzy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W niesieniu szeroko pojętej pomocy na terenach popowodziowych uczestniczą terytorialsi ze wszystkich 4 batalionów 8.K-PBOT z Torunia, Inowrocławia, Grudziądza i Włocławka. Zaangażowane zostały również samodzielne kompanie. W razie potrzeby doraźnie do pomocy może być kierowanych więcej żołnierzy. W ostatni weekend z 8.K-PBOT było ich ponad 400.

(czytaj więcej)
0

"Dopytujemy mieszkańców czego im potrzeba". Z pomocą powodzianom

W Lewinie Brzeskim i Głuchołazach wciąż są strażacy# z woj. kujawsko-pomorskiego.

(czytaj więcej)
0

Miłośnik historii natrafił na karabin. Broń trafiła do bydgoskiego muzeum

Policjanci z# Koronowa prowadzili sprawę związaną z odnalezieniem, przez miłośnika artefaktów, jednostki broni z czasów II Wojny Światowej. Jej finałem było wczorajsze spotkanie w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, gdzie Komendant Komisariatu Policji w Koronowie młodszy inspektor Tomasz Meyze przekazał Dyrektorowi Muzeum Panu Wojciechowi Bartoszek odnalezioną broń wraz z magazynkami i amunicją.

(czytaj więcej)