Dziś mamy 10 czerwca 2023, sobota, imieniny obchodzą:

23 maja 2023

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Kiedy mija czas na złożenie wniosku?

22 maja minął termin na roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok. Obowiązek ten dopełniło ponad #2,2 mln płatników. 1,4 mln przedsiębiorców może liczyć na zwrot nadpłaty. Na ich koncie na PUE ZUS został udostępniony wniosek o zwrot (RZS-R), który należy zweryfikować, podpisać i odesłać przez platformę PUE ZUS do 1 czerwca.

- Do 22 maja część przedsiębiorców musiała złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Obowiązek ten dopełniło ponad 2,2 mln płatników składek prowadzących działalność, która była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. 1,4 mln płatników może liczyć na zwrot nadpłaty. Wystarczy, że do 1 czerwca odeślą przez PUE ZUS zweryfikowany i podpisany wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej (RZS-R), a ZUS do 1 sierpnia przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, zapisany na koncie płatnika. Do tej pory do ZUS-u trafiło 360 tys. wniosków o zwrot nadpłaty na kwotę 665 mln zł – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

- Czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne jest coraz mniej. Jeśli przedsiębiorca nie złoży go do 1 czerwca, to ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca 2023 r. – o ile KAS nie przekaże informacji o rozbieżnościach w dokumentach przekazanych do ZUS-u i urzędu skarbowego dotyczących formy opodatkowania i wysokości przychodów lub dochodów – dodaje rzeczniczka.

W sytuacji, gdy płatnik składek z różnych przyczyn nie mógł złożyć do ZUS-u rocznego rozliczenia w terminie do 22 maja br., to może jeszcze przekazać ten dokument do 30-31 maja br. Musi jednak pamiętać o tym, że jeśli przysługuje mu kwota do zwrotu, to do 1 czerwca powinien zatwierdzić i odesłać przez PUE ZUS przygotowany wniosek o symbolu RZS-R, który dostępny będzie w dokumentach roboczych. Sam fakt przekazania dokumentów rozliczeniowych po terminie (w tym roku po 22 maja) nie rodzi konsekwencji.

Co ważne, jeśli z rocznego rozliczenia wynika niedopłata, to płatnik powinien uregulować ją wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) w terminie do 22 maja. Opłacenie składek po terminie wiąże się z koniecznością naliczenia odsetek za zwłokę- jeśli przekraczają kwotę 34,90 zł.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 0 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

  • 11 (11)

  Omg, w dniu 23-05-2023 15:52:43 napisał:

  Idioci, nowy srad wprowadzili a księgowe i kadrowe głupieją od tych idiotow. Co rząd przychodzi to pierd... ze trzeba uprościć papierologie a tu coraz gorzej.

  odpowiedz

  • 11 (11)

  , w dniu 23-05-2023 16:41:29 napisał:

  Ile dostanę odsetek od niesłusznie naliczonych mi 20 tysięcy ? ZŁODZIEJSTWO !!!!!

  odpowiedz

  • 8 (8)

  Kama, w dniu 23-05-2023 19:15:10 napisał:

  ZUS i skarbówka= Złodzieje

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 6 (6)

  Kolo, w dniu 23-05-2023 23:00:15 napisał:

  Huczne hasło rządu... te zwroty to śmieszne są... ale w TV głośno rozbrzmiewają, że zwroty robią przedsiębiorcom, a Ci nadal niezadowoleni...a z czego być zadowolonym? z 20zł z hakiem? Tfuuu

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Eda, w dniu 24-05-2023 07:55:18 napisał:

  Do Kolo , te zwroty to niesłusznie zabrany podatek a na dodatek masa przedsiębiorców ma nadpłacony ZUS. To są fizyczne pieniądze przedsiębiorców! Ten zjebany rząd zabrał Im te pieniądze w niesłusznie naliczonych podatkach i rok je przetrzymywał a więc przedsiębiorca nie mógł nimi obracać! To tak jak ja bym Ci zabrał 100000, tymi pieniędzmi rozbujał biznes i po roku Ci je oddał bez odsetek. Zero ryzyka i wkładu a biznes rozkręcony.

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Obserwator z pisowskiego bagna, w dniu 24-05-2023 08:53:27 napisał:

  pisowska banda złodziei , kłamców, oszustów i fanatyków

  odpowiedz

  • 6 (6)

  :D, w dniu 24-05-2023 09:12:41 napisał:

  Jeśli spóźnię się o dzień z zapłatą składki to nie jestem ubezpieczony pół roku, oraz za ten dzień zwłoki już naliczane mi są odsetki tak więc ile ja mam sobie policzyć odsetek przez te wszystkie miesiące? Przypomnę że oddadzą pieniądze w sierpniu czyli styczniowa składka 2022 roku to aż 20 miesięcy zwłoki a grudniowa to 8 ;) także użyjmy wyłącznie oprocentowania za zwłokę jakie nalicza zus. i zostańmy zwolnieni z opłaty kolejnych składek z powodu braku rzetelnego naliczenia i wypłacenia natychmiastowego ponadprogramowych naliczeń ;) ja spóźniam się dzień jestem pół roku nie ubezpieczony to może za każdy miesiąc też pół roku nie będę płacić? yehbać was wszystkich!

  odpowiedz

  • 6 (6)

  Taka to Polska, w dniu 24-05-2023 16:10:40 napisał:

  Do :D, a to nie koniec, jeżeli bierzesz udział w prztargach publicznych to jesteś odnotowany ze spóźniłeś się jeden dzień i jesteś zablokowany. Ponadto przedsiębiorcy którzy w pandemii otrzymywali z PFR pomoc finansową nie mogli posiadać jakichkolwiek zadłużeń czy spóźnień w opłatach ZUS i w skarbówce bo wtedy również nie lapali się na pomoc. Dla przykładu w Anglii zakładając firmę i nie przekraczając rocznie minimalnych zarobków dla firmy państwo odda Ci podatek. Ponadto jeżeli Ci biznes w kolejnym roku nie pójdzie to państwo zapyta jak Ci pomóc. U nas przyjdą i zapytają ile zajebałeś!

  odpowiedz

  • -1 (5)

  PiSnaklo.pl, w dniu 24-05-2023 22:19:19 napisał:

  Zapraszam do lektury, oni więcej kradli niż my dzisiaj https://pisnaklo.pl/index.php/2023/05/24/klub-milionerow-dobrej-zmiany-astronomiczne-zarobki-ludzi-zwiazanych-z-pis-badz-mierny-ale-wierny-a-zarobisz-z-podatkow/

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Archanioł, w dniu 25-05-2023 11:03:23 napisał:

  głupota pis nie zna granic absurdu

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Claudia Klein, w dniu 29-05-2023 10:47:14 napisał:

  Witamy w Spotcap Global Financial Services. Nazywam się Claudia Klein i jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Oferuję wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli Twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub wyślij SMS-a na WhatsApp pod numerem: +31642117819 | i mieć pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy zarówno pożyczki długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro i udzielamy pożyczek o niskim oprocentowaniu 3% rocznie. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Zdaję sobie sprawę, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze stanowiło ogromny problem. Dla osób, które mają problemy finansowe i potrzebują rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem pożyczki kapitałowej w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych z powodu wysoka stopa procentowa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena kredytowa lub jakiekolwiek inne przyczyny Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasz serwis jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz otrzymać pożyczkę i sfinalizować transakcję zawsze i wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz Zapewniamy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku zapytań / pytań? - Wyślij e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub wyślij SMS-a na WhatsApp pod numerem: +31642117819 | & Otrzymuj natychmiastową odpowiedź Twoja rodzina, przyjaciele i współpracownicy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę. Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku

Już po raz piąty, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to „Standardy żywnościowe ratują życie”.

(czytaj więcej)