Dziś mamy 5 października 2024, sobota, imieniny obchodzą:

06 lipca 2024

Zachowaj ostrożność podczas zbiorów. Upały sprzyjają pożarom

fot. pixabay

fot. pixabay

Pożary, które mogą powstać w Twoim gospodarstwie wiążą się #najczęściej z bardzo dużymi stratami. Bardzo często prowadzą do całkowitego zniszczenia zabudowań gospodarczych i niejednokrotnie niszczą także domy mieszkalne.

Aby uniknąć ogromnych strat, wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Prawidłowe czynności podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych:

  • Zawsze stosuj się do wskazań podanych w instrukcjach obsługi, szczególnie przy eksploatacji maszyn rolniczych i innych z napędem mechanicznym.
  • Stosuj silniki elektryczne o odpowiednim do warunków pracy stopniu ochrony.
  • Staraj się, by minimalna odległość układu napędowego od stert, stogów i budynków o konstrukcji palnej wynosiła przynajmniej 5m.
  • Silniki spalinowe ustaw na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10m od stert, stogów lub budynków o konstrukcji palnej.
  • Zabezpiecz urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier.
  • Zapewnij drogę ewakuacyjną dla ludzi i sprzętu.
  • Materiały pędne, np. paliwa, przechowuj w naczyniach zamkniętych i nietłukących się w ilości, która nie przekracza dobowego zapotrze­bowania; przechowuj je w odległości co najmniej 10m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych.
  • Miejsca, w których prowadzi się omłoty, stertowanie i kombajnowanie wyposaż w gaśnice oraz w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru.

Aby zabudowania gospodarcze i płody rolne były odpowiednio zabezpieczone, zachowaj następujące odległości podczas umiejscowiania stogów w swoim gospodarstwie rolnym:

  • od dróg wewnętrznych i granic działki - 10m,
  • od budynków wykonanych z materiałów niepalnych i pokryciu co najmniej trudnozapalnym - 20m,
  • od budynków wykonanych z materiałów palnych - 30m,
  • od dróg publicznych - 30m,
  • torów kolejowych - 30m,
  • od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - 30m,
  • między stertami i stogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe - 30m,
  • od lasów i terenów zadrzewionych - 100m.

Pas ochronny - wokół stogów (baloty słomy) należy wydzielić w odległości 3m od ich obrysu powierzchnię  (oboranie) o szerokości co najmniej 2m.

Pamiętaj! 

  1. Zabronione jest palenie tytoniu w trakcie obsługi sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transportu.
  2. Zabronione jest używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych.
  3. Produkty roślinne składuj w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie - dbaj o to, by były odpowiednio suche. Jeśli musisz składować produkty niedosuszone, okresowo sprawdzaj ich wewnętrzną temperaturę.
  4. Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.
  5. Zabronione jest wypalanie roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin.
  6. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione. Właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów magazynowych oraz inwentarskich, zapewniają i wdrażają instrukcję bezpieczeństwa pożarowego - instrukcja jest wymagana dla obiektów magazynowych o kubaturze brutto budynku przekraczającej 1000m3 i obiektów inwentarskich przekraczających 1500m3.

Opracowano w Wydziale Prewencji Społecznej KG PSP

Oceń artykuł: 4 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Budowa magazynów
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Dojedź bezpiecznie do wyznaczonego celu. Skorzystaj z modułu pogodowego

Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu i niższa temperatura #– to pierwsze oznaki jesieni, które już możemy zauważyć w pogodzie. Czym charakteryzuje się ta pora roku? Zmienną aurą, która bezpośrednio wpływa na prowadzenie pojazdu. Dlatego warto odpowiednio zaplanować podróż, by bezpiecznie dojechać do wyznaczonego celu.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc świadomości raka piersi. Kluczowe znaczenie ma czas

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie #za miesiąc świadomości raka piersi.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Onkologii. Pamiętajmy o regularnych badaniach

Zachorować na nowotwór może każdy. Warto wiedzieć#, że wielu rodzajów nowotworów można uniknąć lub zmniejszyć ich wystąpienie poprzez zdrowy styl życia.

(czytaj więcej)
0

Co pyli w październiku? Alergicy muszą być czujni także jesienią

Choć wiele osób kojarzy pylenie głównie z wiosną, jesień również może# przynosić trudności alergikom.

(czytaj więcej)