Dziś mamy 24 kwietnia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

04 kwietnia 2025

Kolejny kurs. W zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu żołnierzy

fot. WOT

fot. WOT

W dniach od 31 marca do 4 kwietnia br., Centrum Szkolenia # Wojsk Obrony Terytorialnej (CSWOT) zorganizowało kolejny kurs Naziemnych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych (NZPR). W szkoleniu udział wzięło kilkudziesięciu żołnierzy WOT z różnych Brygad OT, a w czasie zajęć praktycznych szczególny nacisk położony został na współpracę NZPR z cywilnymi grupami poszukiwawczymi oraz współdziałanie ze śmigłowcem wojskowym.

W czasie pięciodniowego szkolenia żołnierze zapoznani zostają z technikami poszukiwawczymi, podstawami ratownictwa medycznego, a także wyposażeniem zarówno NZPR jak i cywilnych specjalistycznych grup poszukiwawczo-ratunkowych. Przygotowane szkolenie zakładało działanie grupy NZPR polegające na odnalezieniu osoby, udzieleniu jej pomocy, a następnie ewakuacji z wykorzystaniem śmigłowca. W czasie zajęć żołnierze pod bacznym okiem instruktorów ćwiczyli różnorodne scenariusze zarówno podjęcia rannego z wykorzystaniem wciągarki jak naprowadzania śmigłowca na przygotowane lądowisko.

„Szkolenie odbywało się na wysokim poziomie przy ogromnym zaangażowaniu instruktorów posiadających doświadczenie z czynnego udziału w tego typu akcjach i działaniach. W czasie szkolenia mogliśmy zapoznać się z praktycznym wykonywaniem działań przez nasze zespoły związanych z poszukiwaniem osób zaginionych czy też ich ewakuacją we współpracy ze śmigłowcem.” - powiedział kursant z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W siłach zbrojnych od 2018 roku NZPR są wydzielane są przez Brygady Obrony Terytorialnej, które pełnią stałe dyżury będąc w gotowości do podjęcia działań w każdym momencie. NZPRy są także włączone w system poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR (Aeronautical Search And Rescue – poszukiwanie i ratownictwo lotnicze) oraz współpracują z innymi służbami mundurowymi oraz cywilnymi grupami poszukiwawczo-ratowniczymi.

„W czasie szkolenia mieliśmy okazje zapoznać się zarówno z zakresem poszukiwań realizowanym przez osoby jak i z wykorzystaniem psów poszukiwawczych. Dodatkowo miałam możliwość poznać zasady współpracy ratowniczej z wykorzystaniem śmigłowców. Teraz uzyskaną wiedzę będę mogła wykorzystywać w swojej służbowej działalności w czasie pełnionych dyżurów NZPR.” - dodała uczestniczka szkolenia z 9 Łódzkiej Brygady OT.

Naziemne Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze (NZPR) przeznaczone są do niesienia pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych, które uległy awarii. Ich zadaniem polegają na odnalezieniu miejsc wypadków, udzieleniu pomocy osobom poszkodowanym, zabezpieczenie śladów oraz ochrona mienia i wyposażenia. Ideą działania NZPR jest wparcie społeczeństwa nie tylko w sytuacji katastrof statków powietrznych, ale również w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego. W swojej codziennej działalności NZPR wykorzystują także współpracę z cywilnymi grupami poszukiwawczo ratowniczymi, z którymi wspólnie realizują zadania poszukiwawcze jak i ratowania życia ludzkiego. Podobne szkolenia Centrum Szkolenia WOT realizuje już od 2021 roku.

materiał: por. Krzysztof Wójcik Oficer Prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu

 

 

Oceń artykuł: 18 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (23)

    Ja, w dniu 04-04-2025 18:27:53 napisał:

    Teraz możecie się popisać Tusk z porozumieniem z Brukselą wpuścił do Polski setki migrantów tych co sprowadzili Merkel z Tuskiem do Niemiec .Ludzie boją się wychodzić z domów .

    odpowiedz

    • 5 (17)

    Obserwator Robert , w dniu 05-04-2025 09:25:51 napisał:

    Na razie są tylko setki a będą setki tysiąców , budują dla nich 49 ośrodków.

    odpowiedz

    • 2 (14)

    On, w dniu 07-04-2025 06:19:30 napisał:

    Wrocław setki migrantów inne miasta to samo Polska ma następne ryje do utrzymania Na NFZ pieniędzy dla Polaków Tusk niema a tu z Brukselą z Niemcami sprowadził migrantów .TVP TVN wam tego nie powie bo mają zakaz prze Tuska .

    odpowiedz

    • 3 (11)

    Ty, w dniu 07-04-2025 06:56:42 napisał:

    Przeczytajcie sobie 10 sposobów manipulacji społeczeństwem.To dzieje się w naszym kraju.

    odpowiedz

    • 2 (12)

    Pon, w dniu 07-04-2025 11:51:06 napisał:

    PiS sprzedał 500tys wiz w krajach 3 swiata zeby moc grac na waszym strachu a wy dajecie sie w to wrobic;D)

    odpowiedz

    • 2 (12)

    Zal, w dniu 07-04-2025 17:33:41 napisał:

    K... . Pis lub Po. barany myśleć nie kłócić się.. Klony

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Szkolenie z HACCP
80PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)