Kolejny kurs. W zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu żołnierzy

fot. WOT
W dniach od 31 marca do 4 kwietnia br., Centrum Szkolenia # Wojsk Obrony Terytorialnej (CSWOT) zorganizowało kolejny kurs Naziemnych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych (NZPR). W szkoleniu udział wzięło kilkudziesięciu żołnierzy WOT z różnych Brygad OT, a w czasie zajęć praktycznych szczególny nacisk położony został na współpracę NZPR z cywilnymi grupami poszukiwawczymi oraz współdziałanie ze śmigłowcem wojskowym.
W czasie pięciodniowego szkolenia żołnierze zapoznani zostają z technikami poszukiwawczymi, podstawami ratownictwa medycznego, a także wyposażeniem zarówno NZPR jak i cywilnych specjalistycznych grup poszukiwawczo-ratunkowych. Przygotowane szkolenie zakładało działanie grupy NZPR polegające na odnalezieniu osoby, udzieleniu jej pomocy, a następnie ewakuacji z wykorzystaniem śmigłowca. W czasie zajęć żołnierze pod bacznym okiem instruktorów ćwiczyli różnorodne scenariusze zarówno podjęcia rannego z wykorzystaniem wciągarki jak naprowadzania śmigłowca na przygotowane lądowisko.
„Szkolenie odbywało się na wysokim poziomie przy ogromnym zaangażowaniu instruktorów posiadających doświadczenie z czynnego udziału w tego typu akcjach i działaniach. W czasie szkolenia mogliśmy zapoznać się z praktycznym wykonywaniem działań przez nasze zespoły związanych z poszukiwaniem osób zaginionych czy też ich ewakuacją we współpracy ze śmigłowcem.” - powiedział kursant z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W siłach zbrojnych od 2018 roku NZPR są wydzielane są przez Brygady Obrony Terytorialnej, które pełnią stałe dyżury będąc w gotowości do podjęcia działań w każdym momencie. NZPRy są także włączone w system poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR (Aeronautical Search And Rescue – poszukiwanie i ratownictwo lotnicze) oraz współpracują z innymi służbami mundurowymi oraz cywilnymi grupami poszukiwawczo-ratowniczymi.
„W czasie szkolenia mieliśmy okazje zapoznać się zarówno z zakresem poszukiwań realizowanym przez osoby jak i z wykorzystaniem psów poszukiwawczych. Dodatkowo miałam możliwość poznać zasady współpracy ratowniczej z wykorzystaniem śmigłowców. Teraz uzyskaną wiedzę będę mogła wykorzystywać w swojej służbowej działalności w czasie pełnionych dyżurów NZPR.” - dodała uczestniczka szkolenia z 9 Łódzkiej Brygady OT.
Naziemne Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze (NZPR) przeznaczone są do niesienia pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych, które uległy awarii. Ich zadaniem polegają na odnalezieniu miejsc wypadków, udzieleniu pomocy osobom poszkodowanym, zabezpieczenie śladów oraz ochrona mienia i wyposażenia. Ideą działania NZPR jest wparcie społeczeństwa nie tylko w sytuacji katastrof statków powietrznych, ale również w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego. W swojej codziennej działalności NZPR wykorzystują także współpracę z cywilnymi grupami poszukiwawczo ratowniczymi, z którymi wspólnie realizują zadania poszukiwawcze jak i ratowania życia ludzkiego. Podobne szkolenia Centrum Szkolenia WOT realizuje już od 2021 roku.
materiał: por. Krzysztof Wójcik Oficer Prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu
Galeria







Czytaj również
- Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę
- Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią
- Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy
- Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji
- Wielki Tydzień. Czas refleksji i przygotowań do świąt
Dodaj komentarz
Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 04-04-2025 18:27:53 napisał:
odpowiedz
Obserwator Robert , w dniu 05-04-2025 09:25:51 napisał:
odpowiedz
On, w dniu 07-04-2025 06:19:30 napisał:
odpowiedz
Ty, w dniu 07-04-2025 06:56:42 napisał:
odpowiedz
Pon, w dniu 07-04-2025 11:51:06 napisał:
odpowiedz
Zal, w dniu 07-04-2025 17:33:41 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!