Dziś mamy 7 maja 2025, środa, imieniny obchodzą:

06 maja 2025

Parafianie na pielgrzymce. Odwiedzili Rokitno i Międzyrzecki Rejon Umocniony

fot. pow.

fot. pow.

1. maja br. wierni parafii św. Wojciecha# w Sadkach wspólnie ze swoim Proboszczem ks. Witoldem Korowajczykiem wzięli udział w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, gdzie uczestniczyli we mszy św.

Wybór miejsca pielgrzymowania nie był przypadkowy. Rokitniańskie Sanktuarium jest najczęściej odwiedzanym w Diecezji zielonogórsko – gorzowskiej i kościołem jubileuszowym w Roku Jubileuszowym 2025. Kustosz sanktuarium ks. Marcin Kliszcz przybliżył historię miejsca i oprowadził po muzeum i barokowym kościele.

Sanktuarium w Rokitnie należy do najważniejszych ośrodków kultu maryjnego w zachodniej Polsce, który trwa nieprzerwanie od drugiej połowy XVII wieku i jest związany z obrazem Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, który zasłynął z wielu cudów.

Przez krótki okres czasu, w 1671 roku, obraz przechowywany był na Zamku Królewskim w Warszawie, wypożyczony przez króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Wierzono, że wizerunek Matki Bożej Rokitniańskiej przyczynił się do ugody króla ze zbuntowaną szlachtą pod Lublinem. Obraz Matki Bożej Rokitniańskiej był często kopiowany i stanowi pierwowzór dla innych otoczonych kultem wizerunków Matki Bożej, czczonych w różnych regionach kraju, m.in. dla Matki Bożej Licheńskiej oraz Matki Bożej Łęgowskiej.

W drodze powrotnej pielgrzymi z Sadek odwiedzili Międzyrzecki Rejon Umocniony (niem. Festungsfront im Oder - Warthe Bogen - Front Ufortyfikowany Łuku Odry-Warty), który pochodzi z lat 1934 – 1944 i służył ochrony wschodniej granicy III Rzeszy.

W planach wakacyjnych pielgrzymek parafii w Sadkach znajdują się wyjazdy do kościołów jubileuszowych w Bydgoszczy, Gnieźnie i Warszawy. Obecnie trwają zapisy na wyjazd, który zaplanowany jest 27. czerwca na nocne widowisko pt. „Orzeł i Krzyż” do Murowanej Gośliny koło Poznania. Spektakl "Orzeł i Krzyż” jest opowieścią o losach Polski i Polaków od legend i założenia Państwa Polskiego przez triumfy husarii, Potop Szwedzki, aż po odzyskanie niepodległości i Solidarność. Wydarzenia z historii naszego Państwa i Narodu odgrywane są na terenie o wielkości 44.000 m2 przez ponad 300 aktorów wcielających się w ponad 1500 historycznych postaci.

Materiał: Michał Wiśniewski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)