Operacja pk. "Feniks". Wysiłek żołnierzy i potężna operacja logistyczna
fot. kpt. Paweł Banasiak
Trwająca od 23 września operacja pk. Feniks to wysiłek #żołnierzy, ale również potężna operacja logistyczna. Żołnierz najedzony, wypoczęty i zaopatrzony w suchy, czysty mundur to żołnierz skuteczny. Właśnie dlatego logistycy przyjeżdżają pierwsi i po zakończeniu operacji wyjadą ostatni. Jest to wspólny wysiłek 5 rodzajów Sił Zbrojnych RP.
Posiłki
Każdego dnia trwającej już miesiąc operacji pk. Feniks żołnierze pobierają 3 pełnowartościowe posiłki o łącznej wartości energetycznej 4000-4200 kcal. Zorganizowano do tego celu 11 punktów wydawczych, w tym 3 polowe punkty żywienia w Nysie, Głuchołazach i Żelaźnie. Jadłospis jest układany przez dietetyków, którzy dbają o jego zbilansowanie i różnorodność. Dodatkowo śniadania w polowych punktach żywienia są wydawane w formie stołu szwedzkiego, co umożliwia żołnierzom spożywanie posiłków zgodnie z nich preferencjami. W szczytowym momencie żywionych było 20 000 żołnierzy dziennie.
Umundurowanie
Każdy, kto wykonuje pracę fizyczną doskonale rozumie, że suche ubranie i buty to podstawa efektywnego wykonywania zadań. Tak samo jest w przypadku żołnierzy. Dlatego z myślą o ich komforcie i bezpieczeństwie poczas służby działają 3 mobilne oraz 1 stacjonarny zespół wymiany umundurowania. To rozwiązanie umożliwia pobranie kolejnego munduru w przypadku zniszczenia swojego podczas pracy. Usuwanie skutków powodzi wiąże się z pracą przy osadach rzecznych oraz innych nieczystościach naniesionych przez wodę. Dlatego na wzór pralni wykorzystywanych na misjach poza granicami państwa postawiono 3 kontenerowe pralnie polowe w miejscowościach Lądek Zdrój, Kłodzko i Nysa.
Za tym, że jest to słuszne działanie, świadczą statystyki korzystania żołnierzy z tych usług. Podczas miesiąca wykonywania zadań przy pomocy powodzianom, żołnierze wymienili blisko 700 mundurów i ponad 720 par trzewików. Z usługi pralniczej skorzystano blisko 3000 razy.
Sprzęt
W przypadku klęski żywiołowej o takiej skali jak ostatnia powódź w południowej Polsce, sprzęt jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym walkę z żywiołem. Ponad 50 tys. ton wywiezionych odpadów, blisko 25 km naprawionych dróg i 40 tys. ton kruszywa nawiezionego m.in. w celu ich naprawy to jedne z wielu efektów miesiąca działania Sił Zbrojnych RP na terenach popowodziowych. Każdy intensywnie użytkowany sprzęt wymaga obsługi technicznej i paliwa, co wiąże się z kolejnym przedsięwzięciem logistycznym. Do zabezpieczenia tych potrzeb rozdysponowano m.in. cysterny z dystrybutorem CD-10, które dostarczają paliwo do pojazdów. W ramach operacji pk. Feniks jest obecnie zaangażowanych już około 300 jednostek różnego rodzaju sprzętu wojskowego od dużych, gabarytowych spycharko-ładowarek SŁ-34, uniwersalnych maszyn inżynieryjnych UMI 9.5 i wywrotek po małe narzędzia, jak piły spalinowe. Sprzęt jest użytkowany bardzo intensywnie, dlatego drobne usterki są naprawiane również w miejscu działania.
"Logistyka nie jest wszystkim, lecz wszystko bez logistyki jest niczym" - te słowa dowódcy operacji Pustynna Burza pozostają nadal aktualne podczas każdego, dużego wojskowego przedsięwzięcia.
Operacja pk. Feniks
Operacja Feniks trwa od 23 września 2024 r. Są w nią zaangażowani żołnierze wszystkich 5 rodzajów Sił Zbrojnych RP. Początkowo główny wysiłek został skierowany na umacnianie wałów przeciwpowodziowych i ewakuację ludności z terenu zagrożonego zalaniem. Obecnie żołnierze wykonują zadania związane z odbudową głównych mostów, zapewnieniu ciągów komunikacyjnych, umacnianiu dróg, ale również na wsparciu lokalnej społeczności w wywożeniu nieczystości popowodziowych. Dostarczają również żywność, dystrybuują posiłki, wodę. Prowadzona jest również dezynfekcja ulic i mieszkań. Od początku operacją dowodzi Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztof STAŃCZYK.
Materiał: kpt. Paweł Banasiak
Galeria
Czytaj również
- Zmiany w prawie oświatowym. Co zakłada przyjęty projekt ustawy?
- Żołnierze 8.K-PBOT pomagają na południu kraju. Minął miesiąc działań
- Żołnierze złożyli uroczyste przyrzeczenie. Nowi Terytorialsi w regionie
- Spotkanie w sprawie drogi ekspresowej S10. Co ustalono?
- Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Trwa różowy październik
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zmiany w prawie oświatowym. Co zakłada przyjęty projekt ustawy?
Rada Ministrów przyjęła 29 października br. przygotowany przez# Ministra Edukacji projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
(czytaj więcej)Spodziewany wzmożony ruch. Najbliższy czas wymagający dla kierowców
W najbliższych dniach spodziewamy się wzmożonego ruchu# na drogach krajowych. Dlatego podjęliśmy działania, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania. Jednak pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych. Apelujemy - jak najwięcej rozsądku, jak najmniej brawury za kierownicą!
(czytaj więcej)Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych
Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.
(czytaj więcej)Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach
Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!