Nad brzegiem Noteci. Zielona lekcja terenowa

fot. powierzone
W ramach projektu „Biopodróż” chętni uczniowie # klas biologiczno-chemicznych 1AB (grupa 2.) i 2 bchA I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego, pod opieką nauczycielek, Moniki Gniatczyk i Kamili Stasiewskiej, wzięli udział w zielonej lekcji terenowej. Trasa wiodła od gmachu I LO nad brzeg Noteci.
Podczas spaceru uczniowie obserwowali i rozpoznawali gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych występujących w parku (Park im. 700-lecia) oraz na pobliskich łąkach. Wśród rozpoznanych roślin znalazły się m. in. klon zwyczajny, lipa drobnolistna, mniszek lekarski, koniczyna łąkowa, gwiazdnica pospolita, a także różnorodne gatunki traw i turzyc.
Zajęcia były okazją do nauki rozpoznawania roślin z wykorzystaniem aplikacji mobilnych, przewodnika tzw. „klucza z dziurką” – narzędzia do oznaczania flory wiosennej. Uczniowie dokumentowali przyrodę poprzez zdjęcia oraz zbieranie wybranych próbek.
Zainteresowanie wzbudziła prezentacja różnic między trawami a turzycami – roślinami pozornie podobnymi, lecz różniącymi się budową łodygi i ułożeniem liści.
Zajęcia zostały wzbogacone o edukacyjną grę terenową, m.in. przyrodnicze “memory” i zabawę „Piękne okazy”, które w kreatywny sposób utrwalały wiedzę. Była to doskonała okazja do nauki w terenie, integracji oraz budowania wrażliwości na piękno i różnorodność przyrody lokalnej.
Projekt „Biopodróż” oraz zajęcia pozalekcyjne realizowane są dzięki finansowaniu przez Powiat Nakielski, za co serdecznie dziękujemy.
Zapraszamy także uczniów klas ósmych, którzy nadal mogą dołączyć do udziału w zajęciach projektowych! To świetna okazja, by poznać I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego i jego atmosferę oraz nauczyć się czegoś nowego w praktyczny, ciekawy sposób.
materiał: Monika Gniatczyk
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria













Czytaj również
- Spotkali się po 50 latach. "Podróż ku temu, co minione"
- Powiatowy konkurs chemiczny. Sukces uczniów "Krzywoustego"
- Zaprezentowano utwory polskich poetów. Montaż słowno-muzyczny
- Turniej turystyczno-krajoznawczy. Reprezentanci "Żeglugi" na podium
- Warsztaty z udziałem trzecioklasistów. Wyjątkowe obrazy w prezencie
Jak zachować się podczas burzy? Skorzystaj z poradnika

O burzy mówimy wtedy, gdy następuje jedno lub kilka #nagłych wyładowań atmosferycznych (piorunów). Wyładowania występują zarówno pomiędzy chmurami, jak i między chmurą a ziemią. Zwykle burzy towarzyszą intensywne opady deszczu, często z gradobiciem, oraz porywisty wiatr.
(czytaj więcej)Pociąg na Hel. Pasażerowie nadali mu nazwę

Nazwę „Latarnik” dla powracającego do # rozkładu jazdy pociągu na Hel wybrali pasażerowie w konkursie zorganizowanym przez samorząd województwa (który jest organizatorem pasażerskich przewozów kolejowych w regionie) i przewoźnika (spółkę Arriva). Zwycięzcom gratulowała dziś (14 maja) wicemarszałek Aneta Jędrzejewska z przedstawicielami spółki Arriva. Pierwszy kurs pociągu 19 czerwca.
(czytaj więcej)Sto lat, dwie kobiety, tysiące wspomnień. Dwa jubileusze urodzin

Dwie kobiety, sto lat życia i niezliczone historie. Anna Musiał z # Jadwigowa (powiat nakielski) i Helena Łukaszewska z Wituni (powiat sępoleński) świętują setne urodziny. Jedna wychowała siedmioro dzieci, druga jeszcze kilka lat temu ćwiczyła na siłowni plenerowej. Obie przetrwały wojnę, ciężko pracowały i dziś, otoczone rodziną, z sentymentem wspominają dawne czasy.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)