Dziś mamy 30 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

26 czerwca 2024

Światowa Konferencja Kanałów 2024. Przedstawiciele starostwa w Bydgoszczy

fot. T. Miłowski, M. Stepka

fot. T. Miłowski, M. Stepka

Dzisiaj, w środę 26 czerwca w Bydgoszczy kończy się trzydniowa #Światowa Konferencja Kanałów 2024, której tematem głównym były „Wyzwania pomiędzy ekologią a wykorzystaniem gospodarczym – zrównoważona rewitalizacja kanałów, z korzyścią dla środowiska”.

Kilkadziesiąt wystąpień w trzech głównych blokach tematycznych, kilkuset odbiorców, goście i prelegenci z Europy, Azji i Ameryki i niezwykła organizacja całego przedsięwzięcia, związanego z przypadającą w tym roku rocznicą 250 lat Kanału Bydgoskiego, to najkrótszy opis konferencji. Jesteśmy dumni i zaszczyceni, że również powiat nakielski z racji naszych działań nad Notecią w Nakle,  na drugim końcu kanału, mógł wziąć aktywny udział w święcie entuzjastów żeglugi śródlądowej, które odbywa się cyklicznie na całym świecie (m.in. 2019 – Chiny, 2021 – USA, 2022 – Niemcy, 2025 – USA). Tegoroczny organizator konferencji – miasto Bydgoszcz we współpracy z Inland Waterways International wykorzystał to spotkanie do promocji miasta, jego uroków i malowniczego położenia na wodnym szlaku. To była też okazja do zaprezentowania zrewitalizowanego budynku Teatru Kameralnego i cieszących się już zasłużoną sławą Młynów Rothera.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Nakle: Tomasz Miłowski, który w sesji „Woda, dziedzictwo i turystyka” omówił prezentację pn. „Pomysł na zmianę. Przystań Powiat Nakielski”, Dawid Konwiński, kierownik Referatu Turystyki i Sportu oraz Magdalena Stepka z Wydziału Rozwoju. W materiale pokazano walory położenia stolicy powiatu na szlaku Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 i Wielkiej Pętli Wielkopolski, podkreślono znaczenie bezpośredniej bliskości i połączenia z Bydgoszczą, również  szlakiem wodnym i ścieżką rowerową, wskazano szanse rozwoju tzw. turystyki jednodniowej, a przede wszystkim ukazano jak trudnym w realizacji  był projekt budowy nowoczesnej przystani rzecznej, jak funkcjonuje ona dzisiaj i jakie są kolejne zamierzenia powiatu (minitężnia solankowa, budowa parku z ogrodami deszczowymi, domkami zabaw, nasadzeniami naturalistycznymi, roślinami hydrofitowymi i ścieżkami odzwierciedlającymi meandrującą Noteć).

Jesteśmy po drugiej stronie Kanału Bydgoskiego (na jego początku czy na końcu?). Naszą szansą, której nie można nie wykorzystać, jest rosnąca popularność Bydgoszczy, zainteresowanie stolicą Metropolii, której częścią jest również powiat nakielski.

Materiał: T. Miłowski, M. Stepka

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 14 12

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pilotażowa edycja Kursu Walki w Mieście. Ćwiczyli obronę

Z początkiem czerwca w Centrum Szkolenia #Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęła się pilotażowa edycja Kursu Walki w Mieście. Szkolenie realizowane było zarówno na obiektach szkoleniowych w Grudziądzu jak i Toruniu, a w samym kursie udział wzięło kilkudziesięciu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z terenu całego kraju.

(czytaj więcej)
0

100 lat Polskich Lasów Państwowych. Rozporządzenie z 1924 roku

W tym roku Lasy Państwowe obchodzą stulecie# swojego istnienia. 28 czerwca 1924 r., prezydent Stanisław Wojciechowski podpisał rozporządzenie, które stanowiło podwaliny pod powstanie przedsiębiorstwa „Polskie Lasy Państwowe”

(czytaj więcej)
0

Korzystaj ze słońca rozsądnie. O czym trzeba pamiętać?

Przyszło lato, więc chcemy jak najwięcej czasu spędzać# na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że nadmiar promieniowania słonecznego może być dla nas szkodliwy. Pamiętaj o regularnym stosowaniu kremów z filtrem i unikaj przebywania na bezpośrednim słońcu.

(czytaj więcej)
0

Znaki graficzne na produktach. Warto poznać ich znaczenie

Znaki ekologiczne to symbole umieszczane na opakowaniach#. Informują, które produkty są przyjazne dla środowiska. Wato poznać ich znaczenie.

(czytaj więcej)