Dziś mamy 24 kwietnia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

07 kwietnia 2025

"Trenuj z wojskiem". Darmowe i dobrowolne szkolenia rozpoczęte

Ministerstwo Obrony Narodowej powraca z # projektem dobrowolnych, praktycznych, bezpłatnych i atrakcyjnych szkoleń wojskowych „Trenuj z wojskiem”. Szósta edycja potrwa od 5 kwietnia do 5 lipca i zapewni miejsca dla kilku tysięcy chętnych.

Ministerstwo Obrony Narodowej powraca z projektem otwartych, praktycznych, bezpłatnych i atrakcyjnych szkoleń wojskowych „Trenuj z wojskiem”. Szósta edycja potrwa od 5 kwietnia do 5 lipca.

Na inauguracyjne, kwietniowe zajęcia ochotnicy będą mogli zapisać się w Warszawie, Lesznie oraz Gdyni. Wybrane jednostki wojskowe, co tydzień będą czekały na wszystkich chętnych, praktycznie w każdym zakątku kraju. Od dzisiaj można zgłosić się na szkolenie m. in. w Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Białymstoku, Rzeszowie, czy Krakowie.

8-godzinne szkolenia będą prowadzone przez najlepszych instruktorów wojskowych, którzy wprowadzają uczestników w tematy strzelania, rzutu granatem, walki wręcz, pierwszej pomocy w warunkach polowych, przetrwania w terenie, schronienia, reagowania na alarmy i wielu innych. Nie zabraknie też części integracyjnej i poczęstunku wojskowego. W każdą sobotę, przez 11 tygodni ochotnicy będą mogli trenować w różnych jednostkach w kraju. Już teraz można zapisać się na ten dzień do pancerniaków, terytorialsów, spadochroniarzy, marynarzy, logistyków, ale także do akademii wojskowych, czy do wojskowego centrum szkoleniowego.

Na zajęcia można się zgłosić w każdej chwili i w dowolny sposób – wystarczy imię, nazwisko, wiek i kontakt. Zapisywać można się przez telefon, komunikator, sms, mejl. Wojsko zaprasza chętnych w wieku od 15 do 65 lat z polskim obywatelstwem. Zapewniamy: szkolenie, ubezpieczenie, wyżywienie, ale też świetną, sobotnią rozrywkę i przygodę z Wojskiem Polskim.

Harmonogram szkoleń oraz lista kontaktowa dostępne są na stronie MON oraz na stronach dowództw i jednostek wojskowych.

„Trenuj z wojskiem” to podstawowe, krótkie (8-godzinne), bezpłatne, sobotnie szkolenie wojskowe. Prowadzone w jednostkach wojskowych przez wykwalifikowany personel wojskowy. To inicjatywa prospołeczna i proobronna. Plan szkolenia zakłada nabycie podstawowych umiejętności związanych z bezpieczeństwem i obronnością.

W poprzednich 5 edycjach oraz jednej edycji specjalnej, w naszych szkoleniach wzięło udział ok. 28 tys. Polaków. Warto pokreślić, że ponad 98% uczestników wyraziło zadowolenie z uczestnictwa w szkoleniu i wskazuje, że spełniło ich oczekiwania. A 99% zamierza polecić je swoim bliskim i znajomym. W szóstej edycji planujemy zapewnienie miejsc również dla kilku tys. chętnych.

Projekt „Trenuj z wojskiem” nie jest formą służby wojskowej – nie zawiera elementów przysięgi wojskowej, czy jakiejkolwiek mobilizacji. Nie jest też formą – zapowiadanego przez rząd – powszechnego szkolenia wojskowego. „Trenuj z wojskiem” jest kontynuacją sprawdzonego formatu sobotnich szkoleń dla chętnych, prowadzonych w przyjaznej atmosferze przez żołnierzy. Jest tylko i wyłącznie formą spędzenia czasu z wojskiem i nauczenia się podstaw przetrwania i poradzenia sobie w trudnych warunkach.

Harmonogram “Trenuj z wojskiem” – 6. edycja

I. 5 kwietnia

1. Warszawa – 1. Warszawska Brygada Pancerna

2. Leszno – 4. Pułk Przeciwlotniczy

3. Gdynia – Akademia Marynarki Wojennej

II. 12 kwietnia

1. Poznań – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych

2. Lublin – 19. Brygada Zmechanizowana

III. 26 kwietnia

1. Wrocław – Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych

2. Bydgoszcz – 1. Brygada Logistyczna

3. Opole – 10. Brygada Logistyczna

IV. 10 maja

1. Rzeszów – 21. Brygada Strzelców Podhalańskich

2. Dęblin – Lotnicza Akademia Wojskowa

3. Grupa – Centrum Szkolenia Logistyki Grupa

4. Kraków – 6. Brygada Powietrznodesantowa

V. 17 maja

1. Toruń – Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia

2. Żagań – 34. Brygada Kawalerii Pancernej

3. Ustka – Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej

4. Zegrze – Szkoła Podoficerska SONDA

VI. 24 maja

1. Świnoujście – 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

2. Międzyrzecz – 17. Brygada Zmechanizowana

3. Wrocław – Akademia Wojsk Lądowych

VII. 31 maja

1. Suwałki – 14. Pułk Przeciwpancerny

2. Bolesławiec – 23. Pułk Artylerii

3. Gdynia – 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

VIII. 7 czerwca

1. Białystok – 18. Pułk Rozpoznawczy

2. Kielce – 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej

IX. 14 czerwca

1. Tomaszów Maz. – 25. Brygada Kawalerii Powietrznej

2. Warszawa – Wojskowa Akademia Techniczna

3. Bydgoszcz – 1. Brygada Logistyczna

4. Opole – 10. Brygada Logistyczna

5. Grupa – Centrum Szkolenia Logistyki Grupa

X. 28 czerwca

1. Gliwice – 6. Brygada Powietrznodesantowa

2. Toruń – 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

3. Bielsko Biała – 6. Brygada Powietrznodesantowa

XI. 5 lipca

1. Warszawa – 1. Warszawska Brygada Pancerna

2. Kraków – 6. Brygada Powietrznodesantowa

3. Kraków – 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej

***

Oprócz „Trenuj z wojskiem”, MON prowadzi także inne projekty o charakterze społecznym, proobronnym i edukacyjnym.

„Wakacje z wojskiem” - to wakacyjna forma pełnienia służby wojskowej. Projekt adresowany dla ochotników, przede wszystkim młodych ludzi (18-35 lat). Przez niespełna miesiąc, w atrakcyjnych lokalizacjach i z b. elastycznym podejściem rekruterów, maturzyści, studenci i młodzi ludzie przechodzą podstawowe szkolenie wojskowe. Każdy turnus to strzelanie, przetrwanie w ternie, walka wręcz, taktyka wojskowa, szkolenia na pojazdach wojskowych, itd. To także 6 tys. zł uposażenia oraz unikalne doświadczenie zawodowe i życiowe dla każdego, kto stawi się na takie szkolenie i ukończy je po 27 dniach przysięgą. Dodatkowo, każdy ochotnik po takim szkoleniu będzie miał szansę na dłużej związać się z Wojskiem Polskim – czy to jako żołnierz aktywnej rezerwy, terytorials w WOT, żołnierz zawodowy, czy podchorąży akademii wojskowej. Szkolenie realizowane jest w kilkudziesięciu różnych jednostek w każdym zakątku Polski. To jednostki o różnorodnej specyfice. Można się sprawdzić m.in. jako żołnierz wojsk lądowych - piechoty, marynarz, żołnierz desantu, czołgista, rakietowiec i wiele innych. Dla każdego znajdzie się jednostka w pasującym terminie i miejscu.

"Edukacja z wojskiem " - to wyjątkowa inicjatywa dwóch resortów - obrony narodowej i edukacji narodowej skierowana do naszych najmłodszych obywateli. W szkołach, które zgłosiły się do programu odbyły się zajęcia teoretyczne i praktyczne z udziałem żołnierzy. Uczniowie poznają zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia, zapoznają się z sygnałami alarmowymi, powtórzą techniki udzielania pierwszej pomocy.

„Poradnik kryzysowy” – równolegle z programem szkolenia w MON trwają prace (przy współpracy z MSWiA oraz RCB) nad poradnikiem kryzysowym, który zarówno w wersji online jak i drukowanej, trafi w tym roku do wszystkich gospodarstw domowych w kraju.

materiał: Ministerstwo Obrony Narodowej

 

Oceń artykuł: 6 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Zadaj pytanie
40PLN
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)