Plany bydgoskiej uczelni. Powstanie centrum drobiarstwa?
fot. Sołectwo Minikowo/Internet
W Minikowie jest planowana budowa centrum #drobiarstwa. Na czym ma polegać te przedsięwzięcie?
Trwa procedura wydania decyzji środowiskowej dla budowy centrum drobiarstwa bydgoskiej politechniki. Obiekt ma powstać na działce w Minikowie. Pod koniec sierpnia, burmistrz gminy Nakło wydał obwieszczenie, zgodnie z którym rozpoczęła się procedura dotycząca wydania decyzji dla przedsięwzięcia w Minikowie. Na jednej z działek miałoby powstać tam centrum drobiarstwa dla wydziały hodowli i biologii zwierząt politechniki bydgoskiej. Sama nazwa przedsięwzięcia brzmi tak, jakby drób miał być hodowany tylko do badań, ale i tak mieszkańcy zastanawiają się nad tym, czy przedsięwzięcie nie będzie negatywnie wpływało na ich komfort życia. W połowie września, w czasie zebrania z mieszkańcami w Minikowie, obecni byli przedstawiciele Politechniki Bydgoskiej, którzy odpowiadali na pytania mieszkańców i starali się wyjaśnić ich wątpliwości. Z kolei następnego dnia po tym spotkaniu, burmistrz wydał kolejne obwieszczenie w tej sprawie. Tym razem, do publicznej wiadomości zostało podane, że burmistrz wystąpi do regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Bydgoszczy, do Sanepidu w Nakle oraz do dyrektora zarządu zlewni wód polskich w Inowrocławiu. Instytucje te mają wydać opinię czy konieczny będzie w sprawie budowy centrum drobiarstwa obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Tysiące kur w nowym budynku
Wiadomo, że w Minikowie ma powstać nowy budynek, oddalony od drogi głównej o ponad 200 metrów. Centrum miałoby powstać za dawną kuźnią, na działce o numerze 656/18. Obecnie, w tym miejscu jest hodowane stado krów mlecznych i opasów w ilości około 160 sztuk. Stado ma zostać zlikwidowane. Na czym ma polegać praca centrum drobiarstwa? – Planowana realizacja inwestycji to stworzenie nowoczesnej infrastruktury dydaktyczno-badawczej. Dzięki pionierskim rozwiązaniom planowanych w nowym obiekcie możliwe będzie podniesienie jakości kształcenia i nabywana umiejętności zawodowych z zakresu drobiarstwa. Z uwagi na aktualne ryzyka dla produkcji drobiu, fermy są odizolowane a odwiedzanie ich przez grupy studentów niemożliwe, oznacza to, że stworzenie infrastruktury do rzeczywistej pracy studentów z drobiem – prowadzenie czynności podczas odchowów czy lęgów drobiu stanowić będzie o konkurencyjności prowadzonego kształcenia na poziomie wyższym na skalę kraju – poinformował dr. hab. Mirosław Banaszak koordynator zadania z ramienia Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt PBŚ, prof. PBŚ – pracownik Katedry Hodowli i Żywienia Zwierząt, na co dzień dydaktyk i pracownik nauki zajmujący się dobrostanem, bio-bezpieczeństwem w produkcji drobiu oraz jakością produktów drobiarskich. Jak przekazano, w centrum drobiarstwa ma zostać umieszczone tzw. 10 DJP drobiu. Przy czym DJP, to specjalna jednostka przeliczeniowa inwentarza. Zgodnie z nią i z tymi danymi podanymi przez politechnikę bydgoską, w planowanym do budowy centrum miałoby się znajdować 2,5 tysiąca sztuk drobiu. – Na terenie inwestycji, w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym funkcjonowało stado bydła mlecznego z dopuszczoną obsadą stada na poziomie 210 DJP. Nowa inwestycja, czyli Centrum Drobiarstwa, bardzo znacząco redukuje wielkość stada wyrażanego w dużych jednostkach przeliczeniowych. Przewiduje się maksymalną obsadę do 10 DJP. Jest to ważna informacja, ponieważ planowane obciążenie produkcją zwierzęcą w RZD zmniejszone zostanie aż o 95,24% w stosunku do wcześniej utrzymywanych krów mlecznych – wyjaśnia dr. hab. Banaszak.
„To nie będzie typowy kurnik”
W obiekcie ma znajdować się część administracyjno-dydaktyczna, laboratoria, magazyny. W laboratorium mięsa ma powstać infrastruktura, która umożliwi przeprowadzanie uboju drobiu, zgodnie z zasadami dla uboju gospodarczego drobiu. Będą pomieszczenia do prowadzenia lęgu oraz odchowów drobiu. – Sam obiekt ma mieć powierzchnię około 1500 metrów kwadratowych. Będzie zawierał powierzchnie dydaktyczno-administracyjną, laboratorium In Vivo, w którego skład będą wchodziły 4 pomieszczenia stanowiące mikro kurniki, wylęgarnię z zachowanym standardem dla typowego zakładu wylęgu drobiu oraz pracownię do oceny mięsa drobiowego i poboru próbek, a także ustandaryzowaną sekcję do pracy z przygotowaniem prób do celów badań biotechnologicznych. Dodatkowo, sporą częścią obiektu stanowić będą pomieszczenia magazynowe, pomocnicze i ciągi komunikacyjne. To nie będzie typowy kurnik pomimo szumnej nazwy „Centrum drobiarstwa” – przekazał profesor bydgoskiej uczelni. Jak wspomniano, na tę chwilę trwa procedura zasięgania opinii od wspomnianych instytucji. Ostatecznie, decyzja co do tego, czy takie centrum badawcze drobiu powstanie zależy od burmistrza gminy Nakło. Jeżeli burmistrz wyda taką decyzję, kiedy miałoby dojść do budowy i otwarcia centrum? – Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem formalnym realizacji inwestycji, a od przebiegu procedowania zależą kolejne etapy, jak ogłoszenia przetargowe, wyłonienie wykonawcy obiektu i jego wyposażenia, a w dalszych etapach samej realizacji budowy – dodał profesor. Mieszkańców, poza możliwym potencjalnym zagrożeniem dla środowiska jak i wpływem na jakość życia, są ciekawi, czy budowa centrum to również nowe miejsca pracy. – Planowana funkcja inwestycji jako ośrodka badawczego zapewne przyczyni się do stworzenia swoistej enklawy naukowej. Nie jest to typowe miejsce zatrudniania, gdyż wymaga wysoce wyspecjalizowanych ekspertów i dydaktyków z zakresu drobiarstwa – precyzuje naukowiec. Uczelnia zapewnia, że chce prowadzić dialog ze społecznością. – Osoby odpowiedzialne za realizację tego zadania projektowego są w pełni otwarte na dialog ze społecznością, w której planowana jest lokalizacja inwestycji. Dbamy o zachowanie najlepszych relacji sąsiedzkich, bo naszym celem jest utworzenie wyjątkowej przestrzeni do kształcenia wykwalifikowanych kadr dla polskiego rolnictwa przyszłości – dodaje profesor Banaszak. Sołtys Minikowa Michał Płuciennik nie chciał na tę chwilę wypowiadać się na temat planowanego przedsięwzięcia. Do tematu wrócimy.
Źródło:
Czytaj również
Dodaj komentarz
Zmiany w prawie oświatowym. Co zakłada przyjęty projekt ustawy?
Rada Ministrów przyjęła 29 października br. przygotowany przez# Ministra Edukacji projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
(czytaj więcej)Spodziewany wzmożony ruch. Najbliższy czas wymagający dla kierowców
W najbliższych dniach spodziewamy się wzmożonego ruchu# na drogach krajowych. Dlatego podjęliśmy działania, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania. Jednak pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych. Apelujemy - jak najwięcej rozsądku, jak najmniej brawury za kierownicą!
(czytaj więcej)Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych
Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.
(czytaj więcej)Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach
Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.
(czytaj więcej)
Komentarze (11) Zgłoś naruszenie zasad
Jacek, w dniu 27-10-2024 10:18:21 napisał:
odpowiedz
NIE, w dniu 27-10-2024 11:15:41 napisał:
odpowiedz
Student, w dniu 27-10-2024 12:15:25 napisał:
odpowiedz
Włościanka, w dniu 27-10-2024 12:42:37 napisał:
odpowiedz
Adam, w dniu 27-10-2024 14:00:28 napisał:
odpowiedz
buk, w dniu 27-10-2024 17:12:35 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 28-10-2024 05:28:26 napisał:
odpowiedz
Smrod WON!, w dniu 28-10-2024 11:08:17 napisał:
odpowiedz
Współczuje, w dniu 28-10-2024 18:20:33 napisał:
odpowiedz
buraczki, w dniu 28-10-2024 19:46:41 napisał:
odpowiedz
Steven, w dniu 30-10-2024 15:04:41 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!