Spotkanie z Wanessą Bąkowską. Nastolatka nagrodzona brawami
fot. GBP Sadki
W czwartek 24 października 2024 r. w sali widowiskowej Urzędu Gminy #w Sadkach miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, na które przybyły dwie grupy przedszkolaków: „Jeżyki” i „Pracowite Mrówki” z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Sadkach. W związku z faktem, iż październik jest miesiącem budowania świadomości o zespole Downa, Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach przy współpracy z Panem Dawidem Wolskim, zorganizowała spotkanie z niezwykłą nastolatką z zespołem Downa, Wanessą Bąkowską.
Wanessa ma 15 lat i mieszka w Lipce, niedaleko Złotowa. Uczęszcza do Akademii Wartości i Otwartości „Iskra” w Piasecznie. Ma wiele zainteresowań: uwielbia tańczyć, jeździć konno, grać w siatkówkę i wspinać się po górach, ale prawdziwą pasją stało się dla niej malarstwo, któremu poświęca się już od 5 lat. Ma w swoim dorobku ponad 200 obrazów namalowanych różnymi technikami oraz ponad 20 wernisaży: m.in. w Złotowie, Pile, Łodzi, Warszawie czy Gdańsku. Jej prace znajdują się w galerii „Integracja.pl” i są pokazywane każdego roku podczas Wielkiej Gali Integracji w Teatrze Narodowym w Warszawie. Ponadto Wanessa jest również autorką bajki „Spryciulka Nutka i Ava” oraz projektantką sukien na pokaz mody osób z różnymi niepełnosprawnościami. W grudniu 2023 r. na Zamku Królewskim w Warszawie młoda artystka odebrała statuetkę „Młody człowiek bez barier”, którą zdobyła w ogólnopolskim konkursie „Człowiek bez barier” organizowanym przez Fundację Integracja w Warszawie. Jedno jest pewne: w słowniku Wanessy i jej rodziców nie ma słów: „nie umiem” czy „nie dam rady”!
Podczas spotkania mogliśmy podziwiać kilka obrazów namalowanych przez Wanessę, zobaczyć zaprojektowane suknie oraz usłyszeć fragment napisanej przez nią książki. Największą wartością był jednak sam kontakt z młodą artystką, która jest osobą niezwykle otwartą, pogodną i empatyczną, a jej historia pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych, a ograniczenia są tylko w naszych głowach.
Na koniec spotkania wszyscy zgromadzeni na sali, zarówno dzieci, jak i dorośli, nagrodzili Wanessę i jej mamę gromkimi brawami. Ponadto, Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sadkach, Joanna Brzozowska oraz Zastępca Wójta Gminy Sadki, Pan Mariusz Czyż, złożyli na ręce nastolatki podziękowania oraz drobne upominki.
Serdecznie dziękujemy Panu Dawid Wolski za owocną współpracę, a Wanessie i jej rodzicom za przyjazd i przekazanie nam niezwykłej osobistej historii, która inspiruje, uczy i skłania do własnych refleksji.
*Spotkanie z Wanessą Bąkowską odbyło się w ramach autorskiego projektu pt. „Inni, a jednak tacy sami. W różnorodności siła” w ramach programu Ministra Edukacji „Kto ty jesteś? – Polak mały” i zostały sfinansowane ze środków Ministra Edukacji.
Materiał: Anna Maria Leppert / GBP Sadki
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- "Dzień Pieczonego Ziemniaka". Gry zabawy i inne atrakcje
- Gość w przedszkolu. Wtorkowe spotkanie w Dębowie
- Lekcja biblioteczna. O potrzebie zrozumienia drugiego człowieka
- Lekcja o emocjach i empatii. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach
- Wycieczka do zakładu przetwórstwa drzewnego. Motylki dla przedszkolaków
Zmiany w prawie oświatowym. Co zakłada przyjęty projekt ustawy?
Rada Ministrów przyjęła 29 października br. przygotowany przez# Ministra Edukacji projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
(czytaj więcej)Spodziewany wzmożony ruch. Najbliższy czas wymagający dla kierowców
W najbliższych dniach spodziewamy się wzmożonego ruchu# na drogach krajowych. Dlatego podjęliśmy działania, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania. Jednak pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych. Apelujemy - jak najwięcej rozsądku, jak najmniej brawury za kierownicą!
(czytaj więcej)Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych
Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.
(czytaj więcej)Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach
Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.
(czytaj więcej)