Dziś mamy 1 listopada 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 października 2024

Warsztaty zawodowe. Uczniowie Żeglugi udali się do Szczecina

fot. Paweł Ciereszko

fot. Paweł Ciereszko

W dniach 17-18 października 2024 roku grupa uczniów# klasy IIa Technikum Żeglugi Śródlądowej z Nakła nad Notecią udała się do Szczecina na warsztaty zawodowe. Poza uczniami z Nakła do Szczecina przyjechała również młodzież z zaprzyjaźnionych szkół z Wrocławia i Kędzierzyna – Koźla.

Pierwszego dnia, w sali senatu uczelni, uczniów powitał dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka - rektor Politechniki Morskiej w Szczecinie. Następnie uczniowie zwiedzili gmach uczelni przy Wałach Chrobrego - Wydział Nawigacyjny, a w nim m. in.: Laboratorium Systemu Zobrazowania Elektronicznej Mapy i Informacji Nawigacyjnej (ECDIS), pracownię budowy statków oraz symulator manewrowo – kontrolny statku śródlądowego. Poza tym uczniowie odwiedzili Centrum Szkoleniowe Offshore MUSTC - które jest nowoczesnym ośrodkiem szkoleniowym, w którym przeprowadzane są specjalistyczne kursy i szkolenia dla studentów, pracowników Politechniki Morskiej w Szczecinie i innych uczelni oraz członków służb związanych z ratowaniem zdrowia i życia na morzu. Wieczorem w hotelu, w którym zakwaterowani byli uczestnicy warsztatów, odbyły się prezentacje instytucji współpracujących z MI, a mianowicie Uniwersytet Szczeciński, Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie oraz Zarząd Portu Szczecin-Świnoujście S.A.

Drugiego dnia, przed południem, uczestnicy odwiedzili siedzibę Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie, a dokładnie centrum RIS - Systemu Informacji Rzecznej (RIS-Odra). Jednostka ta zajmuje się pomiarami hydrograficznymi oraz kontrolą i monitorowaniem akwenów, administrowanych przez Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie. Na koniec pobytu w pięknym Szczecinie uczestnicy zwiedzili Morskie Centrum Nauki. Jest to unikatowe w Europie interaktywne centrum, gdzie pokazywane są różnorodne zjawiska na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem, rybołówstwem czy życiem portu.

Warsztaty w całości sfinansowało Ministerstwo Infrastruktury.

Materiał: Paweł Ciereszko

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zmiany w prawie oświatowym. Co zakłada przyjęty projekt ustawy?

Rada Ministrów przyjęła 29 października br. przygotowany przez# Ministra Edukacji projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

(czytaj więcej)
0

Spodziewany wzmożony ruch. Najbliższy czas wymagający dla kierowców

W najbliższych dniach spodziewamy się wzmożonego ruchu# na drogach krajowych. Dlatego podjęliśmy działania, których celem jest ułatwienie kierowcom sprawnego i bezpiecznego podróżowania. Jednak pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy od nas samych. Apelujemy - jak najwięcej rozsądku, jak najmniej brawury za kierownicą!

(czytaj więcej)
0

Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych

Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.

(czytaj więcej)
0

Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach

Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.

(czytaj więcej)