Dziś mamy 27 marca 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

Aktualności

26 marca 2023 3

”Niektórym przez okno zagląda kot, a u nas bocian”. Ptak przezimował w Paterku

Ale gratka! Jest bocian z Paterka, który tak sobie upodobał nasze gospodarstwo# i okoliczne łąki, że po prostu z braku chęci albo dobrobytu został całą zimę w Paterku.

(czytaj więcej)
26 marca 2023 0

Uczestnicy zapoznali się z bogatą ofertą projektu LGD. Spotkanie organizacyjne

23 marca, w świetlicy w Anielinach, odbyło się spotkanie organizacyjne dotyczące uczestnictwa w# projekcie LGD "Człowiek siłą Krajny i Pałuk", które prowadziła Pani Monika Żydek - główny specjalista ds.projektów grantowych.

(czytaj więcej)
26 marca 2023 2

Ruch budowlany w 2022 roku. Spadek liczby wydanych pozwoleń

W 2022 roku wydano ogółem 162 388 decyzji o pozwoleniu na budowę dla# 206 187 obiektów budowlanych, podczas gdy w 2021 r. wydano 219 986 pozwoleń dla 269 291 obiektów, a w 2020 r. wydano 200 541 pozwoleń dla 236 190 obiektów.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 1

Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

W nocy, z soboty 25 marca na niedzielę, 26 marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 0

Czy praca za granicą liczy się do emerytalnego stażu? Porady ekspertów

Mieszkańcy regionu często podejmują zatrudnienie poza granicami kraju, szczególnie na terenie Unii #Europejskiej. Wielu z nich zbliżając się do wieku emerytalnego, zastanawia się, czy praca za granicą liczy się do ich emerytalnego stażu, czy otrzymają polską, czy zagraniczną emeryturę.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 1

III Seminarium w Urzędzie Wojewódzkim. "Życie jako wartość”

24 marca w Narodowym Dniu Życia odbyło się III Seminarium z cyklu „O jakość i trwałość rodziny” pt.# „Życie jako wartość”. W wydarzeniu, które odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim wziął udział m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 0

Osadzeni wzięli udział w akcji sprzątania wsi. Resocjalizacja poprzez pracę

W ramach wykonywania obowiązków pracowniczych osadzeni pod nadzorem funkcjonariuszy SW rozpoczęli #realizację cyklicznych akcji sprzątania terenu Potulic ze śmieci.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 1

Drzwi otwarte w nakielskim liceum. Młodzież zapoznała się z ofertą szkoły

25 marca w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle zorganizowano# coroczne "Drzwi Otwarte". Wydarzenie to skierowane było do uczniów zainteresowanych podjęciem nauki w nakielskim "Ogólniaku".

(czytaj więcej)
25 marca 2023 13

Wieża widokowa została otwarta. Piękne widoki i ciekawa wystawa

25 marca, po dość długiej przerwie otwarta dla zwiedzających została wieża widokowa usytuowana #w Parku Jana III Sobieskiego. Każdy, kto chce odwiedzić wieżę, ma na to czas tylko do godz. 17.00.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 4

KRUS wypłaci trzynastą emeryturę. Nie trzeba składać wniosku

W kwietniowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych, razem z emeryturą lub rentą,# Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wzorem lat ubiegłych, wypłaci uprawnionym świadczeniobiorcom dodatkowe roczne świadczenie pieniężne tzw. „trzynastą emeryturę”.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 1

Dyrektywa rodzicielska i work-life balance. Nowelizacja Kodeksu pracy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy wdrażającą dwie unijne dyrektywy# – tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance. – To odpowiedź na zmieniające się trendy na rynku pracy, a także wprowadzenie rozwiązań ułatwiających pracującym rodzicom godzenie życia zawodowego z rodzinnym – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 0

W kręgu literatury dziecięcej. Uczniowie opowiadali o ulubionych książkach

Na zaproszenie Pani Patrycji Bączkowskiej bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej# w Sadkach odwiedziła Szkołę Podstawową w Dębowie. Tam przeprowadziła zajęcia dla uczniów klas I-IV.

(czytaj więcej)
25 marca 2023 5

Uwaga! Dzisiaj na terenie powiatu możliwe burze z gradem

Ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące prognozowanego wystąpienia #Burz 1 stopnia na terenie 14 powiatów woj. kujawsko-pomorskiego.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 7

Przypieczętowano projekty. Beneficjenci z powiatu nakielskiego

Umowy o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich #oraz Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze perspektywy 2014-2020 o łącznej wartości 14 milionów złotych przekazano dzisiaj (24 marca) beneficjentom marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Finansujemy rozbudowę sieci wodociągowych i sanitarnych, tworzenie integrujących mieszkańców wiejskich centrów aktywności lokalnej, budowę i wyposażanie miejsc rekreacji, dedykowane zajęcia i warsztaty, a także przedsięwzięcia biznesowe.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 5

16-latek wjechał busem na przejście dla pieszych. Autem kazał kierować ojciec

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego patrolując ulicę #Reja w Wągrowcu zauważyli dostawczego Fiata Ducato, który kontynuował jazdę, pomimo tego, że na przejście wchodzili piesi. Później okazało się, że kierujący to 16-latek, któremu kierować kazał ojciec.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 3

Jubileusz 110. rocznicy istnienia Jedynki. Sesja popularnonaukowa

"Jedynka łączy pokolenia’’ - pod takim hasłem 23 marca 2023 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna odbyła się #sesja popularnonaukowa. Sesja zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie w ramach obchodów jubileuszu 110 rocznicy istnienia Jedynki we współpracy z Muzeum Ziemi Szubińskiej.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 10
Wiadomości z regionu

Zdenerwowany 29-latek chciał skoczyć z dachu. Pomogli policjanci

Szybka reakcja i zdecydowane działanie policjantów ze śródmiejskiego komisariatu pozwoliły w porę #uratować życie 29-latka, który stojąc na dachu budynku chciał targnąć się na swoje życie. Mężczyzna trafił pod opiekę lekarską.

(czytaj więcej)
24 marca 2023 0

Konkurs "Nutki z wiśniowego sadu". Wystąpiło ponad 40 uczestników

Doroczny konkurs piosenki za nami! Przystąpiło do niego 41 uczestników, w 4 kategoriach wiekowych.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)