Dziś mamy 23 września 2020, środa, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

22 września 2020 0

Historia Krajny w czasie okupacji niemieckiej. Prelekcja dla młodzieży

Historia Krajny w czasie okupacji niemieckiej oraz# polscy lotnicy w Bitwie o Anglię to tematy, które poruszono podczas wykładu dla młodzieży z ZSP Samostrzel w ramach "Krajeńskich Impresji".

(czytaj więcej)
20 września 2020 8

Jesienna Wystawa Ogrodnicza przyciągnęła licznych zwiedzających

W niedzielę 20 września wielu mieszkańców powiatu nakielskiego i pewnie nie tylko powiatu #udało się do Minikowa, gdzie o godz. 10.00 rozpoczęła się Jesienna Wystawa Ogrodnicza i promocja karpia nakielskiego.

(czytaj więcej)
17 września 2020 0

Spotkanie autorskie z ks. dr. Michałem Damazynem. Promocja książki

16 września w sali konferencyjnej Gminnego Centrum Administracyjno-Kulturalnego w #Sadkach zorganizowano spotkanie autorskie z ks. dr. Michałem Damazynem. Głównym tematem rozmów był oczywiście najnowszy, VI tom książki „Bydgoszczan Portret Własny”.

(czytaj więcej)
08 września 2020 0

"Krajeńskie inspiracje". Warsztaty kulinarne dla dorosłych

Drugiego i trzeciego września Gminna Biblioteka Publiczna w# Sadkach zorganizowała kolejne warsztaty kulinarne w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, w ramach projektu „Krajeńskie Impresje”.

(czytaj więcej)
08 września 2020 0

Narodowe czytanie 2020 w deszczowej Łobżenicy. To już dziewiąta edycja

Dziewiąta edycja Narodowego Czytania w Łobżenicy odbyła się# 5 września br. o godzinie 11.00 na placu Wolności pod pomnikiem. Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W dziewiątej już edycji Narodowego Czytania Patronat honorowy nad ogólnopolską akcją objął prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda, a w naszym mieście, tradycyjnie Burmistrz Łobżenicy Piotr Łosoś

(czytaj więcej)
02 września 2020 0

Warsztaty pieczenia chleba. Atrakcją był też przejazd bryczką

Ostatniego dnia sierpnia Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkach zorganizowała w ramach #projektu "Krajeńskie Impresje" wyjazd do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią na warsztaty pieczenia chleba.

(czytaj więcej)
31 sierpnia 2020 1

Konkursy na najpiękniejszy wieniec oraz chleb dożynkowy. Które sołectwa wygrały?

Podczas dożynek w Sadkach rozstrzygnięto dwa konkursy organizowane przez gminę - #na najpiękniejszy wieniec oraz chleb dożynkowy.

(czytaj więcej)
31 sierpnia 2020 6

Rolnicy z gminy Sadki podziękowali za plony. Nie zabrakło dożynkowego korowodu

30 sierpnia na terenie powiatu nakielskiego odbyły się aż trzy gminne# Święta Plonów – w Sucharach (gm. Nakło), Kcyni oraz Sadkach.

(czytaj więcej)
28 sierpnia 2020 0

Wojewódzkie dożynki odbędą się w Tucholi. Obejrzysz je w internecie

Tegoroczne dożynki województwa kujawsko-pomorskiego odbędą w najbliższą #niedzielę (30 sierpnia) w Tucholi. Gospodarzami są marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska oraz ordynariusz diecezji pelplińskiej biskup Ryszard Kasyna, a także władze samorządowe miasta i powiatu tucholskiego. Zapraszamy do oglądania transmisji online na antenie TVP3 Bydgoszcz i na www.kujawsko-pomorskie.pl.

(czytaj więcej)
26 sierpnia 2020 2

Muzyczny weekend w naszym powiecie. Koncerty w kościołach

W miniony weekend# w dwóch kościołach na terenie powiatu nakielskiego odbyły się wyjątkowe koncerty. Osobami, występującymi byli Ryszard Żołędziewski, który grał na saksofonie altowym oraz Janusz Redlak na organach.

(czytaj więcej)
26 sierpnia 2020 0

Haft krajeński w ramach "Krajeńskich Impresji". Uczestnicy spotkali się znowu

We wtorkowe popołudnie, dnia 25 sierpnia Gminna Biblioteka# Publiczna w Sadkach zorganizowała w ramach projektu " Krajeńskie Impresje" spotkanie z haftem krajeńskim.

(czytaj więcej)
22 sierpnia 2020 6

O historii oraz obrzędach Krajny i Pałuk. Za nami dwie Tradycyjne Biesiady

W dniach 21-22 sierpnia Stowarzyszenie Krajna zorganizowało# „Tradycyjne Biesiady” w Kcyni oraz Anielinach. Były to jedne z pierwszych tego typu wydarzeń odbywających się w naszym powiecie od czasu ogłoszenia pandemii koronawirusa.

(czytaj więcej)
20 sierpnia 2020 0

75. urodziny Pippi Pończoszanki. "Z Pippi przez Gminę Sadki"

W piątkowy poranek Gminna Biblioteka Publiczna w# Sadkach wraz z Filiami Bibliotecznymi w Dębowie i Radziczu zorganizowała 75. urodziny Pippi Pończoszanki.

(czytaj więcej)
19 sierpnia 2020 0

Dożynki w Sadkach tuż tuż. Panie z Anielin tworzyły wieniec dożynkowy

Nasza dożynkowa, coroczna integracja przy tworzeniu wieńca dożynkowego. Jak zwykle #było wesoło i twórczo.

(czytaj więcej)
16 sierpnia 2020 0

"Krajeńskie Impresje". Panie uczestniczyły w warsztatach haftu krajeńskiego

Dnia 13.08.2020 r. w ramach projektu "Krajeńskie Impresje" prowadzonego przez Gminną #Bibliotekę Publiczną w Sadkach odbyły się zajęcia manualne dotyczące haftu krajeńskiego. Pokaz tworzenia rękodzieła zaprezentowała pani Monika Mitek.

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2020 0

Historia, tradycja i kultura Krajny. Zajęcia dla dorosłych

Dnia 10 sierpnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w# Sadkach oraz w Filii Bibliotecznej w Dębowie mieliśmy przyjemność ponownie gościć Panią Annę Sergott.

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2020 0

Z Pippi przez Gminę Sadki. Wyjazd rowerowy

Dnia 6 sierpnia Gminna Biblioteka Publiczna w# Sadkach zorganizowała kolejny wyjazd rowerowy w ramach wakacyjnych zajęć "Z Pippi przez Gminę Sadki".

(czytaj więcej)
11 sierpnia 2020 0

"Gwara krajeńska" dla dzieci w ramach "Krajeńskich Impresji". Cykl prelekcji

Dnia 5 sierpnia w Gminnej Bibliotece# Publicznej w Sadkach, Filii Bibliotecznej w Dębowie oraz w świetlicy "Wesoły Zakątek" w Radziczu, kustosz Muzeum Ziemi Krajeńskiej p. Anna Sergott przeprowadziła cykl prelekcji dla dzieci zatytułowanych "Gwara Krajeńska".

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)