Pszczoły, osy, szerszenie. Jak się zachować, gdy dojdzie do użądlenia?

Zwykle użądlenie jest niegroźne i powoduje jedynie zaczerwienienie, ból lub #pieczenie. W skrajnych przypadkach użądlenia mogą doprowadzić jednak do wstrząsu anafilaktycznego.
W dwóch przypadkach użądlenie przez owada jest szczególnie niebezpieczne: jeżeli pszczoła albo osa zaatakowała okolicę ust, gardła lub języka (powstający obrzęk może być przyczyną zablokowania drożności dróg oddechowych) lub jeśli osoba użądlona jest uczulona na jad owada. Obie sytuacje mogą zagrażać życiu i wymagają jak najszybszej pomocy lekarskiej.
Użądlenia
Pojedyncze użądlenie owada nie powinno być niebezpieczne, ale wrażliwość poszczególnych osób na jad owadów jest zróżnicowana. Najgroźniejsze są użądlenia w okolice szyi, podniebienia, języka, wewnętrznej powierzchni policzków. Powodują obrzęk błon śluzowych, krtani i zablokowanie dróg oddechowych. Warto wiedzieć, że pszczoła może użądlić tylko raz, żądło jest wyposażone w zaczepy, które zatrzymują je w skórze. Osa, szerszeń oraz trzmiel mogą żądlić wielokrotnie, dlatego trzeba liczyć się z kolejnymi atakami.
NIEBEZPIECZNE są osy, zabicie jednej powoduje atak wszystkich os z gniazda, ponieważ w chwili zabicia rozrywa się woreczek jadowy, który uwalnia substancje chemiczną, której woń prowokuje owady do ataku.
W chwili użądlenia wstrzyknięty jad powoduje:
– ból
– zaczerwienienie
– obrzęk
Dolegliwości te utrzymują się od kilku godzin do doby, wpływ ma na to ilość użądleń, rodzaj owada, indywidualna odporność organizmu. Nasilenie objawów znaczy o uczuleniu, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.
Niepokojące objawy:
– omdlenie
– bladość skóry
– spadek ciśnienia krwi
– zawroty głowy
– nudności oraz wymioty
– obrzęk języka lub twarzy
– przyśpieszone czynności serca
– wysypka na części lub na całym ciele
– uczucie ściskania klatki piersiowej
Pierwsza pomoc
Kiedy osoba uczulona nie ma leków, powinna otrzymać wapno musujące do wypicia. Do miejsca użądlenia przyłożyć zimny okład z lodu oraz jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.
Gdy poszkodowana osoba nie jest uczulona, należy:
1. W przypadku użądlenia przez pszczołę, należy szybko wyciągnąć żądło, trzeba zrobić to ostrożnie, żeby nie uszkodzić woreczka jadowego, gdyż może to zwiększyć dawkę jadu
2. Miejsce użądlenia dokładnie umyć wodą z mydłem.
3. Przyłożyć zimny okład – zmniejszy obrzęk i spowolni rozprzestrzenianie się jadu.
Rada
Żądlące owady wybierają kolory ciemne, więc aby zmniejszyć ryzyko użądlenia, lepiej nosić ubrania o jasnych kolorach. Najlepiej unikać – silnych perfum, płynów po goleniu, innych wonnych preparatów.
materiał: GIS
Czytaj również
- Nowe tablice trwania życia nie dla osób urodzonych przed 1949 r. Kto może skorzystać?
- Słońce i plaża, górskie wędrówki, a może lato w mieście? Wakacje z Kartą Dużej Rodziny
- Zainstaluj aplikację. Zwiedzaj region z „Paszportem od kuchni”!
- 300+ na wyprawkę szkolną. Rodzice z regionu składają wnioski
- Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem? Poznaj te rady, aby uniknąć kłopotów
Dodaj komentarz
Letnie tankowanie. Ile będzie kosztować paliwo w wakacje?

Rekordowe ceny paliw utrzymują się już kolejny miesiąc, choć w ostatnich# dniach obserwujemy chwilowe obniżki! Lato to tradycyjny okres podwyżek cen i wzmożonego ruchu na drogach. Czy tegoroczne wyjazdy na wczasy okażą się również rekordowo drogie? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali perspektywy rozwoju sytuacji na polskim rynku paliwowym w miesiącach wakacyjnych.
(czytaj więcej)Pierwsza pomoc tonącemu. Co zrobić, kiedy na naszych oczach ktoś tonie?

Jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w okresie wakacyjnym jest utonięcie. Co zrobić, kiedy ktoś tonie?
(czytaj więcej)Grillowanie - co wolno, a co nie? Przewodnik z przepisami

Amatorów grillowania w naszym kraju nie brakuje#. Z ankiety przeprowadzonej wśród Polaków wynika, że zaledwie 6,7% rodaków wcale nie grilluje. Około 10% uważa, że grillowanie jest zdrowe, niemniej zdaniem 43% należy odpowiednio przygotować jedzenie, by uzyskać zdrowe potrawy. Co ma wpływ na ich prozdrowotne wartości? Przede wszystkim jakość samych użytych produktów, ale także to, na jakim grillu posiłek zostanie przygotowany.
(czytaj więcej)Niejadek na wycieczce? Przepisy na zdrowe przekąski do plecaka

Wymyślenie zdrowej i smacznej przekąski dla niejadka to# nie „bułka z masłem”. Szczególnie latem, kiedy dzieci niechętnie opuszczają place zabaw i podwórka, by doładować swoje niezwykle pojemne akumulatory. Wyzwanie stanowią także rodzinne wycieczki. Jak bowiem zmieścić w plecaku coś pysznego dla każdego? Podpowiadamy.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Nakielanin, w dniu 03-08-2018 20:15:17 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!