Fakty
W obronie Jana Pawła II. Stanowisko przyjęte miażdzącą większością głosów

Podczas dzisiejszego (27 marca) posiedzenia sejmik przyjął stanowisko w sprawie obrony dobrego imienia# św. Jana Pawła II i uchwałę w sprawie tegorocznych dotacji na restaurację zabytków.
(czytaj więcej)Proces rekrutacji zamknięty. Duże zainteresowanie zajęciami mediateki

W związku z liczbą osób zainteresowanych udziałem w zajęciach mediateki w Paterku, przewyższającą możliwości #organizacyjne i finansowe Stowarzyszenia "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk", proces rekrutacji dla mieszkańców gminy Nakło nad Notecią został zamknięty w dn. 27.03.2023 r. (poniedziałek) o godz. 9.30.
(czytaj więcej)Ćwiczenia wodne. Sprawdzano dyspozycyjność oraz gotowość strażaków

25 marca br. o godzinie 17-00 w trakcie wykonywania zajęć logistycznych na terenie bazy#, ratowników od spraw bieżących oderwał dźwięk syreny. Decyzją dowódcy JOT zostały zarządzone ćwiczenia wodne, aby sprawdzić dyspozycyjność oraz gotowość strażaków o fakcie tym wiedziało bardzo wąskie grono wtajemniczonych.
(czytaj więcej)Ostatnie umowy podpisane. Udzielono dotacji na 69 projektów

W miniony piątek zakończyło się oficjalne podpisywanie umów na dofinansowanie realizacji zadań publicznych# związanych z realizacją zadań powiatu nakielskiego w 2023 r. Umowy dotacyjne z ramienia Powiatu Nakielskiego podpisali: starosta nakielski Tadeusz Sobol, wicestarosta Tomasz Miłowski oraz skarbnik Irena Pilarska.
(czytaj więcej)GLZS z dotacją na sport. Projekt pn. "Trenujemy na okrągło"

Konkurs dla organizacji pozarządowych na rozwój sportu w gminie Sadki został rozstrzygnięty. #Pieniądze otrzyma jedna organizacja.
(czytaj więcej)Dziękczynna modlitwa w katedrze. 19. rocznica powołania diecezji bydgoskiej

Katedra św. Marcina i Mikołaja w grodzie nad Brdą była miejscem obchodów# 19. rocznicy powołania przez Jana Pawła II diecezji bydgoskiej.
(czytaj więcej)Sprzątali wieś w ramach akcji. Rekordowa ilość śmieci na placu zabaw

W piątek, 24 marca w Łodzi zorganizowaliśmy akcję zbierania śmieci w najbliższej okolicy.
(czytaj więcej)”Niektórym przez okno zagląda kot, a u nas bocian”. Ptak przezimował w Paterku

Ale gratka! Jest bocian z Paterka, który tak sobie upodobał nasze gospodarstwo# i okoliczne łąki, że po prostu z braku chęci albo dobrobytu został całą zimę w Paterku.
(czytaj więcej)Uczestnicy zapoznali się z bogatą ofertą projektu LGD. Spotkanie organizacyjne

23 marca, w świetlicy w Anielinach, odbyło się spotkanie organizacyjne dotyczące uczestnictwa w# projekcie LGD "Człowiek siłą Krajny i Pałuk", które prowadziła Pani Monika Żydek - główny specjalista ds.projektów grantowych.
(czytaj więcej)Ruch budowlany w 2022 roku. Spadek liczby wydanych pozwoleń

W 2022 roku wydano ogółem 162 388 decyzji o pozwoleniu na budowę dla# 206 187 obiektów budowlanych, podczas gdy w 2021 r. wydano 219 986 pozwoleń dla 269 291 obiektów, a w 2020 r. wydano 200 541 pozwoleń dla 236 190 obiektów.
(czytaj więcej)III Seminarium w Urzędzie Wojewódzkim. "Życie jako wartość”

24 marca w Narodowym Dniu Życia odbyło się III Seminarium z cyklu „O jakość i trwałość rodziny” pt.# „Życie jako wartość”. W wydarzeniu, które odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim wziął udział m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
(czytaj więcej)Osadzeni wzięli udział w akcji sprzątania wsi. Resocjalizacja poprzez pracę

W ramach wykonywania obowiązków pracowniczych osadzeni pod nadzorem funkcjonariuszy SW rozpoczęli #realizację cyklicznych akcji sprzątania terenu Potulic ze śmieci.
(czytaj więcej)Wieża widokowa została otwarta. Piękne widoki i ciekawa wystawa

25 marca, po dość długiej przerwie otwarta dla zwiedzających została wieża widokowa usytuowana #w Parku Jana III Sobieskiego. Każdy, kto chce odwiedzić wieżę, ma na to czas tylko do godz. 17.00.
(czytaj więcej)Dyrektywa rodzicielska i work-life balance. Nowelizacja Kodeksu pracy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy wdrażającą dwie unijne dyrektywy# – tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance. – To odpowiedź na zmieniające się trendy na rynku pracy, a także wprowadzenie rozwiązań ułatwiających pracującym rodzicom godzenie życia zawodowego z rodzinnym – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
(czytaj więcej)Przypieczętowano projekty. Beneficjenci z powiatu nakielskiego

Umowy o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich #oraz Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze perspektywy 2014-2020 o łącznej wartości 14 milionów złotych przekazano dzisiaj (24 marca) beneficjentom marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Finansujemy rozbudowę sieci wodociągowych i sanitarnych, tworzenie integrujących mieszkańców wiejskich centrów aktywności lokalnej, budowę i wyposażanie miejsc rekreacji, dedykowane zajęcia i warsztaty, a także przedsięwzięcia biznesowe.
(czytaj więcej)Jubileusz 110. rocznicy istnienia Jedynki. Sesja popularnonaukowa

"Jedynka łączy pokolenia’’ - pod takim hasłem 23 marca 2023 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna odbyła się #sesja popularnonaukowa. Sesja zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie w ramach obchodów jubileuszu 110 rocznicy istnienia Jedynki we współpracy z Muzeum Ziemi Szubińskiej.
(czytaj więcej)Coraz mniej prac dyplomowych podejrzanych o plagiat. Widoczny spadek

W 2022 roku za pomocą Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA) przebadano #323 966 prac dyplomowych. Próg alarmowy, ustalony domyślnie na poziom, gdy podobieństwo pracy do innego tekstu źródłowego jest większe niż 70 proc., przekroczyło niespełna 1,7 proc. badanych prac. Zaobserwowano, więc spadek w ciągu 3 lat od uruchomienia systemu, kiedy 2,5 proc. badanych tekstów przekraczało próg alarmowy.
(czytaj więcej)Bezpieczny pieszy. Ponad 250 projektów dla gmin

Zwiększamy bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Ponad #71 mln zł – taką łączną kwotę dofinansowania z funduszy europejskich otrzymają gminy na realizację projektów wyłonionych w konkursie „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej”. Konkurs, ogłoszony w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych, jest uzupełnieniem kampanii społecznych prowadzonych przez Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (SKRBRD).
(czytaj więcej)Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.
(czytaj więcej)Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.
(czytaj więcej)Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.
(czytaj więcej)