Dziś mamy 21 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

10 kwietnia 2025

Ponowny apel do mieszkańców. Jak prawidłowo segregować śmieci?

fot. UG Sadki

fot. UG Sadki

Urząd Gminy w Sadkach zwraca się do mieszkańców # oraz przedsiębiorców gminy Sadki z apelem o przestrzeganie zasad prawidłowej segregacji wytworzonych odpadów komunalnych oraz racjonalne z nimi postępowanie.

W dalszym ciągu nie wszyscy wytwarzający odpady komunalne rozumieją potrzebę segregacji odpadów oraz pozbywania się ich we właściwy sposób.

Bardzo duża ilość odpadów komunalnych, które powinny trafić do worków przeznaczonych do selektywnego zbierania, wyrzucana jest razem z odpadami zmieszanymi (odpady zbierane w pojemniku). 

Wyrzucone nieposegregowane odpady uniemożliwiają ich dalszy recykling oraz wpływają na wyższe koszty ich zagospodarowania. 

W przypadku stwierdzenia niewłaściwej segregacji odpadów przez właściciela danej nieruchomości, Wójt Gminy Sadki może określić w drodze decyzji wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, stosując wysokość stawki opłaty podwyższonej, uchwalonej przez Radę Gminy Sadki i naliczyć opłatę stanowiącą dwukrotność stawki podstawowej.

Do ukarania właściciela nieruchomości podwójną opłatą wystarczy udokumentowany zdjęciami wniosek od firmy odbierającej odpady, dostarczony do Urzędu Gminy oraz właściciela nieruchomości.

Ponadto kto nie wykonuje obowiązku selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, podlega karze grzywny w formie mandatu, nakładanego przez Straż Gminną w Sadkach.

Dla ułatwienia poniżej przedstawiamy ulotkę "Jak segregować odpady komunalne?"

Zapoznaj się z zasadami segregacji i ich przestrzegaj!

PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY TAKŻE ZDJĘCIA ZAWARTOŚCI POJEMNIKÓW, W KTÓRYCH ZNAJDOWAŁY SIĘ ODPADY, KTÓRE NIE POWINNY SIĘ TAM ZNALEŹĆ!

Odpady te powinny zostać wysegregowane do worków na poszczególne frakcje lub trafić do PSZOK.

materiał: Mariusz Czyż/ UG Sadki

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 6 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.

(czytaj więcej)
0

Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.

(czytaj więcej)
0

Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.

(czytaj więcej)
0

Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.

(czytaj więcej)