Jakie prawa przysługują ciężarnej pracownicy?
Nie każda kobieta wie, że w tym szczególnym dla niej czasie, jakim jest ciąża, przysługują jej szczególne prawa w pracy. W momencie dostarczenia do pracodawcy zaświadczenia o ciąży, jest ona chroniona specjalnymi przepisami zawartymi w Kodeksie pracy.
Ochrona kobiet w ciąży – czego dotyczy?
Ochroną są objęte jedynie panie, które posiadają umowę o pracę. Jeżeli chodzi o umowy o dzieło, czy też zlecenie – nie dają one kobietom żadnych gwarancji, wręcz przeciwnie, mogą one zostac natychmiast rozwiązane.
Co w przypadku wypowiedzenia umowy?
Przepisy mówią o tym, że kobieta ciężarna nie może zostać zwolniona przez pracodawcę. Chyba że mamy do czynienia ze zwolnieniem dyscyplinarnym z wyraźną winą pracownicy. W sytuacji, kiedy firma ogłosi swoją upadłość lub likwidację pracodawcy – rozwiązanie umowy z pracownicą w ciąży jest możliwe. Wynika to z artykułu 177 § 4 Kodeksu pracy. Inną sytuacją jest przypadek, kiedy kobieta dowiaduje się o swoim stanie w okresie wypowiedzenia umowy. Wypowiedzenie umowy w tym momencie staje się nieważne. Jeżeli kobieta ciężarna dowie się o swojej ciąży po zakończeniu stosunku pracy – pracodawca jest zobowiązany do przywrócenia pracownicy na jej stanowisko.
Prawa ciężarnej pracownicy
Kobiecie w ciąży zabrania się:
- Pracować w godzinach nadliczbowych. Nie może ona wykonywać pracy w większej ilości godzin niż 8
- Pracowania w porze nocnej, tzn. od 21.00 do 7.00
- Wykonywania pracy w pozycji stojącej powyżej 3 godzin podczas jednej zmiany
- Dźwigania ciężkich przedmiotów
- Wykonywania pracy w wymuszonej pozycji
- Wykonywanie pracy, która zagrażałaby zdrowiu jej i dziecka
- Pracy przy komputerze w czasie dłuższym niż 50 minut. Po tym czasie kobiecie przysługuje przerwa 10-minutowa.
W momencie, kiedy pracownica otrzyma polecenie wyjazdu służbowego – może się od niego odwołać bez żadnych konsekwencji.
Płatne zwolnienie lekarskie
Zwolnienie lekarskie płatne jest 100%. Aby je uzyskać należy udać się po nie do swojego lekarza prowadzącego. Na zwolnieniu musi pojawić się specjalny kod B, który wskazuje na ciążę.
Artykuł sponsorowany: Materiał Partnera
Czytaj również
Terytorialsi ruszyli z pomocą. "Wspólne działanie kluczem do sukcesu"
Od piątku, 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa #walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygadę OT, w każdej Brygadzie do ok. 500 żołnierzy. W razie potrzeby wsparcia wymienionych brygad, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie 24 h.
(czytaj więcej)Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października
Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.
(czytaj więcej)85. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Dzisiaj Dzień Sybiraka
17 września – w rocznicę agresji sowieckiej #na Polskę z 1939 r. – przypada Dzień Sybiraka. To wyjątkowe święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu. „Upamiętniamy tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość" – głosi uchwała.
(czytaj więcej)Wędrówka wzdłuż Noteci. "Wiatr nam sprzyjał"
Kolejna wędrówka z cyklu #"Po Bezdrożach" za nami.
(czytaj więcej)