Dziś mamy 10 czerwca 2023, sobota, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

10 czerwca 2023 0

Minimalizacja skutków suszy przy drogach. Najważniejsze bezpieczeństwo

GDDKiA analogicznie jak w poprzednim roku reaguje na zmieniające się warunki #pogodowe. Wdrożyliśmy specjalne zasady utrzymania dróg krajowych w kontekście suszy. Dotyczą one jednak tylko tych miejsc, gdzie ich zastosowanie nie powoduje niebezpieczeństwa dla użytkowników dróg. Tematyka zieleni przy istniejących i nowobudowanych drogach realizowana jest przez GDDKiA z uwzględnieniem potrzeb ochrony przyrody, zdrowia i warunków życia ludzi.

(czytaj więcej)
09 czerwca 2023 2

Nowe rozporządzenie. Jakie wzory świadectw szkolnych i dyplomów ?

7 czerwca Minister Edukacji i Nauki #podpisał nowe rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów i innych druków. Określa ono m.in. wzory świadectw szkolnych promocyjnych i świadectw ukończenia szkoły, arkuszy ocen, legitymacji szkolnych, zaświadczeń, świadectw, dyplomów i certyfikatów wydawanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne oraz reguluje zasady wypełniania i wydawania dokumentów przez szkoły, kuratoria oświaty i okręgowe komisje egzaminacyjne.

(czytaj więcej)
08 czerwca 2023 0

Rozpoczął się długi czerwcowy weekend. Bezpieczna podróż to podstawa!

Większość z nas udaje się na długi, czerwcowy weekend. Wiązać się to będzie nie tylko z #kilkoma dniami odpoczynku, ale również ze wzmożonym ruchem drogowym w całej Polsce. Pamiętajmy o bezpiecznej prędkości i odpowiednim odstępie pomiędzy pojazdami. Jak zawsze przyda się rozwaga i rozsądek na drodze.

(czytaj więcej)
08 czerwca 2023 3

Dzisiaj Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tradycje i obyczaje

Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa nazywane Bożym Ciałem to liturgiczna uroczystość#, obchodzona zawsze w czwartek, 11 dni po Zielonych Świątkach i 60 dni po Wielkanocy, między 21 maja a 23 czerwca. Boże Ciało oraz następne osiem dni – oktawa – dla katolików oznacza publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Święto, poza swoją religijną wymową, ma także ważne miejsce w polskiej tradycji ludowej.

(czytaj więcej)
07 czerwca 2023 0

"Bóg jest miłością”. 24. rocznica wizyty Jana Pawła II w Bydgoszczy (film)

„Chrystus nie obiecuje łatwego życia tym, którzy Go naśladują. Zapowiada raczej, że idąc za #Ewangelią, będą musieli stać się znakiem sprzeciwu” – mówił 7 czerwca 1999 roku na bydgoskim lotnisku Jan Paweł II.

(czytaj więcej)
07 czerwca 2023 2

Obchody święta województwa. Uroczysta sesja sejmiku

Z udziałem członków zarządu województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim, przewodniczącej sejmiku# Elżbiety Piniewskiej i radnych województwa, a także przedstawicieli NATO, lokalnych samorządów i parlamentarzystów oraz członków delegacji z Saksonii-Anhalt w ogrodach przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa. Wyróżnienie Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae dla Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy odebrał generał Petr Svoboda, a medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis odznaczony został premier Saksonii-Anhalt Reiner Haseloff.

(czytaj więcej)
06 czerwca 2023 0

Spotkanie z okazji Święta Województwa. Uroczysta sesja sejmiku

W środę 7 czerwca o godzinie 12.00 odbędzie się w ogrodach przedstawicielstwa #Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku uroczysta sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Poprzedzi ją msza święta koncelebrowana w intencji mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, która odbędzie się o godzinie 10.00 w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku.

(czytaj więcej)
06 czerwca 2023 1

Dla kogo pobyt w sanatorium z ZUS? Potrzebne jest skierowanie

Ubezpieczeni, którzy są zagrożeni utratą zdolności do pracy, mogą skorzystać z rehabilitacji #leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS. Celem wyjazdu do sanatorium jest przywrócenie możliwości wykonywania zatrudnienia. Musi jednak istnieć szansa, że ich stan zdrowia po tej rehabilitacji rokuje odzyskanie zdolności do pracy.

(czytaj więcej)
05 czerwca 2023 2

Światowy Dzień Środowiska. Konferencja na temat gospodarowania odpadami

Dziś (5 czerwca) obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Tegorocznym hasłem #przewodnim, wzywającym do próby rozwiązania problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, jest „beat plastic pollution”. Z tej okazji w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja poruszająca temat gospodarki odpadami. W spotkaniu wzięli udział marszałek Piotr Całbecki, członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska oraz radni województwa Tadeusz Pogoda i Adam Banaszak.

(czytaj więcej)
05 czerwca 2023 3

Świadczenie 500 plus. Kto jeszcze może ubiegać się o wsparcie finansowe?

Co jakiś czas do seniorów docierają informacje dotyczące dodatku 500 plus przysługującego dla #emerytów po 65. i 75. roku życia. Świadczenie to nie jest dedykowane określonej grupie wiekowej. Aby je otrzymać, należy spełnić szereg warunków.

(czytaj więcej)
04 czerwca 2023 1

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna. Szeroko pojęte wsparcie dla uczniów

Zapraszamy do zapoznania się z trzecim filmem dotyczącym wsparcia psychologiczno-pedagogicznego# w polskich szkołach. W tym odcinku usłyszymy o instytucjonalnych formach pomocy. Materiał został przygotowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy ze specjalistami, którzy na co dzień z pracują z uczniami doświadczającymi różnych trudności.

(czytaj więcej)
04 czerwca 2023 0

Sprawdź jakość wody w kąpieliskach w Polsce. Dostępna interaktywna mapa

Państwowa Inspekcja Sanitarna bada jakość wody w# kąpieliskach.

(czytaj więcej)
03 czerwca 2023 4

Pierwszy kontakt ze służbą. Intensywne szkolenie ochotników

W piątek rano bramę koszar 82 blp na terenie 2 Pułku Inżynieryjnego w# Inowrocławiu przekroczyło blisko 100 ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej. Dla wielu z nich to pierwszy kontakt z służbą. Przed nimi intensywne, szesnastodniowe, szkolenie.

(czytaj więcej)
03 czerwca 2023 0

Drugi nabór do programu Olimpia. Samorządy mogą składać wnioski

Ruszył kolejny nabór wniosków w ramach Programu Olimpia – „Program budowy przyszkolnych hal sportowych na# 100-lecie pierwszych występów reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich”. Wnioski o dofinansowanie składać można do 30 czerwca 2023 r. poprzez system AMODIT. Zapraszamy!

(czytaj więcej)
02 czerwca 2023 1

Nowy okres świadczeniowy 500 plus. Pierwsze wypłaty już na kontach

W czwartek, 1 czerwca rodzice otrzymali z ZUS-u ponad 600 mln zł w ramach nowego okresu #świadczeniowego 500 plus. Kolejne 300 mln zł Zakład wypłaci we wtorek, 6 czerwca.

(czytaj więcej)
02 czerwca 2023 5

O bezpieczeństwie żywnościowym i nie tylko. Wyjazdowe posiedzenie

Trwa wyjazdowe posiedzenie Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) w Europejskim Komitecie #Regionów. Debata dzisiejszych (2 czerwca) obrad toczyć się będzie wokół kwestii odporności europejskich systemów produkcji i dystrybucji żywności na zagrożenia i kryzysy oraz podejmowanych lokalnie działań odpowiadających na związane z nimi wyzwania.

(czytaj więcej)
02 czerwca 2023 1

Dodatek dla sierot zupełnych. Przyznawany tylko na wniosek

Osoby, które pobierają rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i oboje rodzice nie żyją lub #zmarła im tylko matka a ojciec jest nieznany, mogą ubiegać się w ZUS o dodatek dla sierot zupełnych. Dodatek ten nie przysługuje wdowom, które pobierają rentę rodzinną po mężu.

(czytaj więcej)
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

"Poradnik bezpiecznego wypoczynku”. O czym należy pamiętać?

Przed rozpoczęciem ferii zachęcamy do zapoznania się z# „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

(czytaj więcej)
0

Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Ustanowiony w 2018 roku

Już po raz piąty, 7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień #Bezpieczeństwa Żywności. W tym roku hasło przewodnie to „Standardy żywnościowe ratują życie”.

(czytaj więcej)