Rowerowo-biegowa Droga Krzyżowa. Forma duchowości dla aktywnych

fot. Marcin Jarzembowski/ Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Ponad dwadzieścia i blisko sześćdziesiąt kilometró# – to dwa dystanse, jakie mogli wybrać dla siebie uczestnicy rowerowo-biegowej Drogi Krzyżowej. Trasa przebiegała głównie przez tereny leśne Puszczy Bydgoskiej.
To forma duchowości dla aktywnych, przekraczających siebie, poszukujących wyzwań i Boga, również poza murami Kościoła. To zmaganie z bólem, trudem drogi, jaka ma nie tylko wymiar fizyczny. Nade wszystko to próba zmierzenia się z prawdą o krzyżu i samym sobie.
Wydarzenie zorganizowane zostało między innymi przez Stowarzyszenie Klub Turystyki Rowerowej „Rowerowa Brzoza”, Zespół Szkół Katolickich – Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy, a także Parafię Chrystusa Króla w Bydgoszczy. – Jest to zawsze niezwykle piękne przeżycie. Zwłaszcza, że nawiązuje do Pasji, w czasie, w którym bliżej nam do świąt Wielkiej Nocy, Zmartwychwstania Jezusa – mówił ks. Dariusz Wesołek.
Proboszcz parafii Chrystusa Króla na bydgoskim Błoniu, gdzie ustalono start, zaznaczył, że wydarzenie odbywa się nie przez przypadek na początku Wielkiego Tygodnia. – To przygotowanie nas do Triduum Paschalnego. Zatrzymujemy się czternaście razy, przeżywając to, co jest naszą codziennością, ale także przyszłością. Poszukujemy jej w Jezusie Ukrzyżowanym, ale i Zmartwychwstałym – dodał ks. Wesołek, który pokonał trasę rowerową.
Zanim wszyscy wyruszyli, uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk. – Podejmujecie trud doświadczenia, ile kosztowało Chrystusa nasze odkupienie. Niewątpliwie to, co będziecie przeżywać, stanie się tajemnicą waszych serc. To nie tylko próba charakteru, ale samozaparcia i walki ze słabościami, czas modlitwy. Pośród utrudzenia jest jednak radość z pokonania samego siebie i głęboka wiara, że codziennie podejmowany wysiłek godziwego życia ma sens, jeśli przeżywany jest w jedności z Tym, który cały czas, krok w krok idzie z nami, czyli z Jezusem – powiedział ordynariusz. – Jest trudno, bo to jednak dystans półmaratonu, ale traktuję ten czas przede wszystkim jak osobistą modlitwę – podsumował Łukasz Wódkowski z Nakła nad Notecią.
Marcin Jarzembowski/ Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria



















Czytaj również
- Wielkopostny dzień skupienia. Tematem był Rok Jubileuszowy
- "Służba w zdrowiu". Ważna konferencja dla służb i pracowników
- Tłumy na wiecu kandydata na prezydenta. Mentzen odwiedził Nakło (film)
- Spotkanie kapłanów przed Triduum Paschalnym. Wspólnota stołu
- Ułatwienie dla mieszkańców. Nowa usługa w urzędzie
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Wielki Czwartek. Rozpoczęło się Triduum Paschalne

Wielki Czwartek to jeden z # najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, obchodzony w Wielkim Tygodniu, który prowadzi do Świąt Wielkanocnych.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)