Dziś mamy 20 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

Ciekawostki

18 października 2021 1

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
14 października 2021 5

Światowy Dzień Wzroku. Specjaliści apelują, aby nie zwlekać z badaniami

14 października 2021 roku przypada Światowy Dzień Wzroku, który w# tym roku koncentruje się wokół tematu #LoveYourEyes.

(czytaj więcej)
12 października 2021 1

Pracodawcy rozpoczęli planowanie organizacji pracy po pandemii

Pracownicy i pracodawcy wychodzą z pandemii z# rozbieżnymi oczekiwaniami: 35% pracodawców chce, by pracownicy w pełni wrócili do biura, podczas gdy 88% pracowników żąda elastycznego zatrudnienia – wynika z EY Work Reimagined Employer Survey 2021.

(czytaj więcej)
06 października 2021 0

Niepokojące dane. O 640 mln zł wzrosły zaległości handlu od początku pandemii

Notowane spore wzrosty sprzedaży detalicznej nie idą jeszcze w# parze ze znaczącą poprawą sytuacji branży handlowej, choć są pewne sygnały zmian na lepsze. Przyhamował spadek liczby sklepów, a zaległości rosną wolniej niż w innych branżach. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby nie tegoroczne zwiększenie zadłużenia wobec dostawców i banków handlu hurtowego, w tym m.in. przez firmy zajmujące się hurtową sprzedażą płodów rolnych i żywych zwierząt. Suma zaległości całej branży handlowej należy do najwyższych wśród wszystkich sektorów i wynosi już niemal 8,4 mld zł – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK.

(czytaj więcej)
01 października 2021 3

Bezpłatne leki dla seniorów z Internetowym Kontem Pacjenta

Jesteś w wieku 75+? Lekarz specjalista wystawi Ci receptę na# bezpłatne leki, jeśli pozwolisz mu sprawdzić, jakie wystawiono Ci wcześniej recepty

(czytaj więcej)
26 września 2021 5

Luksus w dzisiejszych czasach. O czym najczęściej marzą Polacy?

Ponad 70% Polaków zapytanych przez# serwis Prezentmarzeń stara się spełniać marzenia. Tylko 11% czeka biernie licząc, że same się spełnią. Zdaniem 40% respondentów badania „O czym marzą Polacy w 2021 roku?” luksusem w dzisiejszych czasach jest niezależność finansowa pozwalająca realizować plany i marzenia.

(czytaj więcej)
24 września 2021 5

Służy w lekkiej piechocie, a jego żywiołem jest woda

Na co dzień jest dowódcą plutonu ogniowego w 82# batalionie lekkiej piechoty w Inowrocławiu. Poza tym ppor. Jarosław Wengierski od dziecka trenuje sporty wodne, w których odnosi liczne sukcesy. Ostatnie lata to starty w zawodach smoczych łodzi, które stają się coraz bardziej popularne w kraju i na świecie.

(czytaj więcej)
19 września 2021 0

Młodzi chętnie kontynuują tradycję przygotowywania przetworów na zimę

Polacy kochają przetwory – po raz kolejny pokazało cykliczne# badanie Barometr Providenta. Za specjałami ze słoika nie przepada zaledwie 3 proc. respondentów. Choć ulubionym przysmakiem Polaków w każdym wieku są kiszone ogórki, można zauważyć, że im młodsi badani, tym większa słabość do słodkich, owocowych smaków.

(czytaj więcej)
17 września 2021 2

Agresja 17 września 1939 r. Prezes IPN o przyczynach, przebiegu i skutkach napaści na obywateli

17 września 1939 r. Stalin wypełnił wobec Hitlera zobowiązania# wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Agresja Armii Czerwonej pozwoliła Rzeszy Niemieckiej na przyspieszenie podboju Polski. 17 września 1939 r. był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy. Nim Władimir Putin lub Aleksandr Łukaszenko ponownie skłamią na temat sowieckiej agresji z 17 września 1939 r., warto przypomnieć przyczyny, przebieg i skutki tej bezceremonialnej napaści na obywateli polskich.

(czytaj więcej)
13 września 2021 0

Znaczki upamiętniające beatyfikacje Prymasa Tysiąclecia oraz Matki Czackiej

Poczta Polska wprowadza do obiegu dwa znaczki upamiętniające# proces beatyfikacyjny Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej. Emisje obu walorów zaplanowano na 12 września br., dzień uroczystej mszy beatyfikacyjnej.

(czytaj więcej)
08 września 2021 0

Impreza firmowa pomoże budować relacje. Zobacz najlepsze propozycje

Co gnębi aktualnie pracowników? Brak energii do działania (51,75%), gorszy# nastrój (50,31%), mniejsza motywacja (48,77%)*. Natomiast 57% z nich zgłasza potrzebę udziału w integracji firmowej. To ważna informacja dla managerów – zarówno w kontekście budowania relacji między dotychczasowymi pracownikami, ale również wizerunku firmy, który wpłynie na skuteczność przyszłych rekrutacji. A jaki pomysł na imprezę firmową będzie najlepszy? Sprawdźcie TOP 5 propozycji.

(czytaj więcej)
04 września 2021 3

Powrót pracowników do biur. Co musi, a co powinien pracodawca?

Ok. 8 milionów Polaków pracowało zdalnie w# czasie pandemii*. Natomiast, jak wynika z badania „Powrót firm do biura a pandemia COVID-19” zrealizowanego przez Dailyfruits – ponad 70 proc. firm przewiduje powrót do pracy stacjonarnej, co czwarta planowała jeszcze w czasie wakacji. O co w szczególności powinni zadbać pracodawcy, w kontekście wciąż obowiązujących rozporządzeń oraz mając na uwadze zapowiadaną czwartą falę pandemii?

(czytaj więcej)
02 września 2021 0

Powrót do szkoły może być trudny. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Pierwszy dzwonek usłyszany na żywo w# szkolnych murach – co oznacza to dla dzieci? Dla wielu z nich to radość ze spotkania z kolegami i koleżankami z klasy, wspólne spędzanie przerw, zabawy na szkolnym podwórku. Dla niektórych jednak powrót na szkolne korytarze może być trudny. Co powinno zaniepokoić rodziców w zachowaniu dziecka, jak możemy je wspierać w powrocie do stacjonarnej nauki – radzi terapeuta środowiskowy z EZRA UKSW w Warszawie.

(czytaj więcej)
29 sierpnia 2021 1

Alimenciarzy nie ubywa. Jak odzyskać zaległe alimenty?

Zbliża się koniec wakacji i dzieci za chwilę powrócą do# szkół. Dla części z nich nie był to beztroski czas spędzony na wymarzonym wyjeździe. Dlaczego? Wielu „samotnym” rodzicom brakuje środków na zorganizowanie wakacji, ale także na finansowanie bieżących potrzeb związanych z wychowywaniem dziecka bądź dzieci. Powodem są długi alimentacyjne Polaków. Mowa o grupie 300 tys. osób, które zalegają z płaceniem na rzecz swoich pociech (grupa nawet 1,2 mln niepełnoletnich i jeszcze uczących się osób!) łącznie 13 mld zł! Co więcej, tylko w ciągu jednego roku zaległy dług wynikający z niepłacenia alimentów zwiększył się o pół miliarda zł. Jednak te dane nie powinny załamywać rodziców. Odzyskanie przyznanych przez sąd pieniędzy jest niemożliwe i choć czasem może być to czasochłonne i przynosić dodatkowy stres, warto o to „zawalczyć”. Istnieje kilka sposobów na to, jak skutecznie domagać się od byłego partnera należnych środków.

(czytaj więcej)
27 sierpnia 2021 8

Szybki internet w domu. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!

W niektórych miejscowościach w Polsce mieszkańcy nadal nie# mają dostępu do szybkiego internetu. Dlaczego? Gdzie zgłosić zapotrzebowanie na internet? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

(czytaj więcej)
25 sierpnia 2021 0

Więzienie od kuchni. To ważne ogniwo w funkcjonowaniu jednostki

Najważniejszym pomieszczeniem każdego domu# jest kuchnia. Tak samo w Zakładzie Karnym, kuchnia to ważne ogniwo w funkcjonowaniu jednostki. Poznajmy zatem specyfikę tego miejsca na przykładzie Zakładu Karnego w Potulicach.

(czytaj więcej)
21 sierpnia 2021 0

Poznajmy album „Niebo nad jeziorem”. Rozmowa z Emilią Pawłowską

Na scenach powiatu nakielskiego w minionych latach występowało# już naprawdę wielu utalentowanych artystów i bez wątpienia do tego grona można zaliczyć Emilię Pawłowską. Dała się ona poznać chyba najbardziej mieszkańcom Mroczy, występując na różnych wydarzeniach muzycznych i kulturalnych organizowanych przez tamtejszy samorząd. Co ciekawe, w maju bieżącego roku Emilia Pawłowska wydała swój debiutancki album pt. „Niebo nad jeziorem”.

(czytaj więcej)
16 sierpnia 2021 0

Mniejsze ryzyko nowotworu dzięki karmieniu piersią. Nieco statystyki

Tradycyjnie lekarzami, którzy zachęcali do karmienia piersią, byli# pediatrzy, położnicy i lekarze rodzinni. Teraz dołączają do tej grupy onkolodzy.

(czytaj więcej)
0

Chrupiący, świeży i pachnący. Dziś Światowy Dzień Chleba

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika#, że przeciętny Polak zjada blisko 40 kg chleba rocznie. Nie wyobrażamy sobie bez niego śniadania, często jemy go do obiadu, a i na kolację sprawdza się równie dobrze. Z okazji Światowego Dnia Chleba (16 października) bierzemy chleb pod lupę i podpowiadamy, jakie pieczywo wybrać oraz jak samodzielnie przygotować świeży, pachnący bochenek we własnym domu.

(czytaj więcej)
0

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się

Co siódmy młody Polak może być uzależniony od uczenia się – wynika z# badań psychologa dra Pawła Atroszko. Stosunkowo bardziej narażone są kobiety. Problem dotyka też dzieci, które "znajdują się pod ogromną presją nieustannej nauki pod testy i niepopełniania błędów".

(czytaj więcej)
0

Umowa na wesele. Na te szczegóły musisz zwrócić uwagę

Jak wynika z danych BIQdata.pl, w 2020 r. zawarto w# Polsce 145 tys. Małżeństw. To o 20% mniej niż rok wcześniej. Wiele Par Młodych przełożyło wesele w związku z sytuacją pandemiczną. W jej efekcie zmienił się także sposób planowania wesel - z długoterminowego na krótkoterminowy, ograniczający się do 2-4 miesięcy. Nadal jednak organizacja wesela to zwykle spore przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele podmiotów. By się w tym wszystkim nie pogubić, warto spisywać umowy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)