Dziś mamy 24 maja 2022, wtorek, imieniny obchodzą:

Ciekawostki

23 maja 2022 0

Mija 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Przypominamy jej życiorys

23 maja przypada 180. rocznica urodzin sławnej poetki# – Marii Konopnickiej, która była również tłumaczką, publicystką oraz działaczką społeczną i narodową.

(czytaj więcej)
20 maja 2022 5

Coraz mniej miodu z polskich pasiek. Co, jeżeli pszczoły wyginą?

Populacja pszczół na świecie maleje, a miodu w rodzimych pasiekach #powstaje coraz mniej. W 2020 roku na jednego Polaka przypadł już mniej niż kilogram tego złocistego produktu. Podczas obchodzonego 20 maja Światowego Dnia Pszczół warto w szczególny sposób spojrzeć na pracę tych pożytecznych owadów. Ma ona olbrzymi, pozytywny wpływ na przyrodę. Niestety jednak destrukcyjna działalność człowieka jest wielkim zagrożeniem dla zapylaczy.

(czytaj więcej)
15 maja 2022 0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
04 maja 2022 28

„Mamy problem Europy”. Rozmowa z radnym sejmiku Jerzym Gawędą

Konflikt na Ukrainie nadal trwa i wpływa także na sytuację w naszym kraju#. Ocenę sytuacji geopolitycznej Europy, a zwłaszcza Polski, Ukrainy i Rosji w naszej rozmowie prezentuje radny z Klubu Radnych PiS w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Jerzy Gawęda.

(czytaj więcej)
02 maja 2022 2

Jak zmieniły się potrzeby Polaków w obszarze rozrywki i aktywności fizycznej?

Zdaniem 38% zapytanych Polaków chcemy obecnie żyć# aktywniej i ciekawiej. Kluczową rolą rozrywki w dzisiejszych czasach, jak twierdzi 34% zapytanych jest dostarczanie pozytywnych emocji i dodawanie energii do działania. Według co trzeciego ankietowanego aktywność fizyczna to aktualnie przede wszystkim sposób na walkę ze stresem oraz forma relaksu i oderwania się od codziennych obowiązków. W opinii 18% zapytanych to także skuteczna broń w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Takie wnioski płyną z najnowszego badania „Potrzeby i oczekiwania Polaków w obszarze aktywności fizycznej i rozrywki" zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.

(czytaj więcej)
01 maja 2022 1

Sezon na grillowanie ruszył. O tych wskazówkach nie możesz zapomnieć!

Długi majówkowy trwa. Część z nas spędzi go# w gronie bliskich i znajomych. To czas, kiedy wyjeżdżamy m.in. na działkę. Często zabieramy ze sobą grilla, który pozwoli przygotować pyszny posiłek. Grillowanie sprawia dużo przyjemności, lecz należy pamiętać, że wykorzystujemy przy nim ogień otwarty, co niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo.

(czytaj więcej)
22 kwietnia 2022 0

Jak bezpiecznie poruszać się po sieci? Zobacz kilka wskazówek!

Wraz z rozwojem internetu i nowoczesnych technologii dostaliśmy# możliwość pozyskiwania informacji na różne tematy w bardzo szybki i łatwy sposób. Zasoby internetowe umożliwiają nam nie tylko zdobywanie wiedzy oraz rozwijanie swoich zainteresowań i umiejętności, ale również mogą wpływać na to, w jaki sposób postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość oraz jakich wyborów dokonujemy.

(czytaj więcej)
17 kwietnia 2022 1

Śmigus-dyngus. Drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego rytu liturgicznego#, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.

(czytaj więcej)
17 kwietnia 2022 0

Wielkanocne baby i paski. Słodkie wypieki mają swoją tradycję

Największe doroczne święta mają swoje zakorzenione tradycje kulinarne. Słyną# z potraw, które w tym czasie jadano. W przeszłości świąteczne jedzenie miało symboliczne treści, z czasem stało się znakiem ciągłości tradycji. W dawnych czasach kuchnia świąteczna różnych stanów była zróżnicowana, ale zawsze odznaczała się obfitością i odmiennością od codziennego pożywienia. Wielkanoc szlachecką charakteryzowały stoły zastawione niewyobrażalną ilością jadła i napitków, natomiast świąteczna kuchnia chłopska nie była ani wykwintna, ani wymyślna, za to odświętna. Na wielkanocnym stole gościły zarówno potrawy wytrawne, jak i słodkie.

(czytaj więcej)
16 kwietnia 2022 1

A dzisiaj jest Wielkanoc. O! Wesołe jest serce moje!

Dzwony są to instrumenty muzyczne, które mają niezwykłą symbolikę.# Najważniejszym okresem obrzędowości dorocznej, w której dzwony odgrywały i nadal odgrywają istotną rolę, jest Wielki Tydzień i Święto Zmartwychwstania Pańskiego. Ten świąteczny czas ma swoją dzwonową audiosferę.

(czytaj więcej)
16 kwietnia 2022 0

Dzisiaj święcimy pokarmy. Czekamy na zdjęcia Waszych koszyków

W Wielką Sobotę idziemy do kościoła, aby# poświęcić pokarmy, które następnie znajdą się do wielkanocnym stole.

(czytaj więcej)
15 kwietnia 2022 15

Wielki Piątek. Tego dnia w kościołach nie odprawia się mszy

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i# skupienia. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej.

(czytaj więcej)
13 kwietnia 2022 0

13 kwietnia. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Katyń to symbol sowieckich zbrodni wojennych popełnionych na# Polakach podczas II wojny światowej. To dramat niewoli i ludobójstwa wielu tysięcy polskich oficerów, intelektualistów, profesorów wyższych uczelni, artystów. Katyń, to także prawda, która przez wiele lat była okrywana kłamstwem, którą przemilczały mocarstwa i którą spychano na margines świadomości.

(czytaj więcej)
05 kwietnia 2022 0

Podlaskie smaki na wielkanocnym stole. Czy znasz je wszystkie?

Czy wiesz, że każdy element wielkanocnego stołu, każda wielkanocna potrawa# i każdy użyty w niej produkt, posiadają wyjątkowe znaczenie? Jak Polska długa i szeroka, każdy region ma swoje własne wielkanocne tradycje, a dzięki nieustającej migracji ludności wszystkie one mieszają się, tworząc całkiem nowe obyczaje. Jeżeli potrzebujesz inspiracji, co tym razem zaserwować w ramach wielkanocnego świętowania, postaw na podlaskie smaki!

(czytaj więcej)
21 marca 2022 0

Światowy Dzień Zespołu Downa. Ustanowiono go w 2005 roku

21 marca jest nie tylko pierwszym dniem wiosny, ale także# Światowym Dniem Zespołu Downa, ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.

(czytaj więcej)
09 marca 2022 0

Patron Roku 2022. Ignacy Łukasiewicz, czyli tytan pracy oraz innowator

Jednym z patronów roku 2022 jest odkrywca i# wynalazca, tytan pracy oraz innowator - Ignacy Łukasiewicz.

(czytaj więcej)
04 marca 2022 2

40 lat po śmierci Wojciecha Cieślewicza. Dziennikarz, który zmarł tragicznie

2 marca przypada 40. rocznica śmierci Wojciecha Cieślewicza#. W Kcyni co roku w tym dniu wspomina się tragicznie zmarłego dziennikarza, który spędził w tym mieście część swojego zbyt krótkiego życia.

(czytaj więcej)
03 marca 2022 1

Dzień Dzikiej Przyrody. Sprawdź, jak na co dzień pomagać naturze

Dni stają się coraz dłuższe, co sprzyja# pieszym wędrówkom. Chętniej odwiedzane są lasy, parki czy nadmorskie plaże. To dobry moment, by z bliska przyjrzeć się budzącej do życia przyrodzie. Niestety jednak obraz ten często zakłócony jest przez nielegalne śmietniska, które negatywnie wpływają na pracę ekosystemów. Obchodzony 3 marca Dzień Dzikiej Przyrody to moment, w którym warto zwrócić uwagę na zwierzęta i rośliny, potrzebujące naszej pomocy.

(czytaj więcej)
0

Turystyka w Kujawsko-Pomorskim. Wzrosła liczba udzielonych noclegów

W województwie kujawsko-pomorskim w 2021 r. w stosunku do# roku poprzedniego zwiększyła się liczba udzielonych noclegów, liczba korzystających z bazy noclegowej oraz stopień wykorzystania miejsc noclegowych w turystycznych obiektach noclegowych.

(czytaj więcej)
0

Mija 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Przypominamy jej życiorys

23 maja przypada 180. rocznica urodzin sławnej poetki# – Marii Konopnickiej, która była również tłumaczką, publicystką oraz działaczką społeczną i narodową.

(czytaj więcej)
0

Jakie prezenty Polacy wręczają na komunię? Znamy wyniki badania

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu dziecka i# jego rodziców. Najczęściej powinno być to przeżycie stricte duchowe, ale w dzisiejszych czasach to prawdziwa walka o prezenty. Czy na przestrzeni lat zmieniła się formuła wydarzenia? Zobacz co króluje teraz wśród prezentów komunijnych, a co było popularne jeszcze kilkanaście lat temu.

(czytaj więcej)
0

W 2021 roku prawie 70 proc. wydanych zezwoleń na pracę dot. obywateli Ukrainy

W 2021 r. zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i# w kraju, odnotowano wzrost liczby wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej zezwoleń na wykonywanie pracy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zostało wydanych obywatelom Ukrainy (niemal 70%).

(czytaj więcej)