Dziś mamy 24 września 2023, niedziela, imieniny obchodzą:

06 czerwca 2023

Coraz mniej kopciuchów. Złożono blisko 50 wniosków

fot. archiwum

fot. archiwum

Także mieszkańcy gminy Sadki są zaangażowani w dążenie do poprawy jakości powietrza. #W ubiegłym roku wymieniono kilkadziesiąt starych pieców.

W 2019 roku weszła w życie uchwała antysmogowa dla województwa kujawsko-pomorskiego. Ze względu na to, że jakość powietrza w naszym kraju jest zła, regiony podejmują taki akt prawny, w którym opisane są zasady i założenia dotyczące poprawy tej jakości. W ciągu kilku najbliższych lat właściciele nieefektywnych źródeł ciepła, czyli starych pieców, które nie spełniają określonych we wspomnianej uchwale norm, będą musieli je wymienić na tzw. efektywne źródła ciepła. Pomagają w tym mieszkańcom samorządy, które oferują dofinansowania dla mieszkańców, ale przede wszystkim pomocny jest rządowy program Czyste Powietrze.

W gminie Sadki, z budżetu gminy nie ma dofinansowań do wymiany źródeł ciepła, jak na przykład w gminie Mrocza czy Nakło. Mieszkańcy za to chętnie korzystają ze wspomnianego Czystego Powietrza. Gmina Sadki co prawda jako jedyna spośród wszystkich gmin w powiecie, nie ma podpisanej umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Jednak mimo tego, mieszkańcy korzystają z dofinansowania. W ubiegłym roku w gminie Sadki złożono 49 wniosków, a z tego wymieniono 12 kotłów na pellet, 7 kotłów na węgiel i zamontowano 14 pomp ciepła. Program Czyste Powietrze zakłada również wymianę stolarki okiennej i drzwiowej czy docieplenie budynków. W ubiegłym roku wymieniono 20 metrów kwadratowych stolarki okiennej i drzwiowej oraz wykonano jedną wentylację mechaniczną i założono 5 instalacji fotowoltaicznych.

Źródło:  

Oceń artykuł: 0 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 4 (4)

  Pablosos, w dniu 06-06-2023 18:54:03 napisał:

  Znowu Gmina Sadki - nie korzysta z pieniędzy Unii bo po co, nie pomaga mieszkańcom w dofinansowaniu bo po co będą przychodzić i zadawać trudne pytania. Całe szczęście wystarczy mieć profil zaufany i nie trzeba jeździć do Torunia. Ale nie każdy umie się w tym znaleźć

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Palacz, w dniu 06-06-2023 20:30:22 napisał:

  W ramach programu Czyste Powietrze można też uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż kotłów na drewno do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz do ogrzewania domów.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Dolot, w dniu 06-06-2023 22:16:42 napisał:

  Jeden z gminy lota nad Sadkami i dym rozgania. Gmina my dać na zupa

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Fotobraz 30x40
52,00PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

50 gminnych pracowni komputerowych. Nabór do projektu "miniPAKT"

Podczas konferencji prasowej #w Olsztynie minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił rozpoczęcie naboru do konkursu miniPAKT – gminne pracownie komputerowe. „miniPAKT, to konkurs grantowy, dzięki któremu JST będą mogły stworzyć u siebie kreatywną przestrzeń, która rozwinie nowe formy wzmacniania kompetencji cyfrowych wśród obywateli. Każdy samorząd może otrzymać 200 tys. na zorganizowanie takiej pracowni” – zaznaczył szef resortu cyfryzacji.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj pierwszy dzień jesieni. Oficjalne pożegnanie lata

Dzisiaj do Polski zawitała jesień. #Nowa pora roku rozpoczęła się dokładnie o godz. 8.49.

(czytaj więcej)
0

Pakiet edukacyjny „Rodzina Ulmów”. Materiały do wykorzystania na lekcjach

Zachęcamy do korzystania z materiałów edukacyjnych #przygotowanych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów. Przybliżają one nie tylko historię rodziny z Markowej, ale także inne postaci ratujące Żydów w czasie II wojny światowej. Uczniowie i nauczyciele mogą wziąć udział także w różnych konkursach, których celem jest popularyzacja wiedzy o relacjach polsko-żydowskich w czasie okupacji niemieckiej oraz postawach Polaków udzielających pomocy swoim żydowskim sąsiadom.

(czytaj więcej)
0

Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.

(czytaj więcej)