Dłuższy urlop macierzyński dla wcześniaków. Co trzeba wiedzieć?

fot. pow.
Od 19 marca rodzice wcześniaków oraz dzieci urodzonych #o czasie, które po porodzie wymagały hospitalizacji, mogą ubiegać się o dodatkowy, uzupełniający urlop macierzyński. Za każdy tydzień pobytu w szpitalu po porodzie przysługuje tydzień urlopu. Maksymalna długość urlopu będzie jednak uzależniona od tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, jego wagi urodzeniowej oraz czasu hospitalizacji.
Dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub o masie urodzeniowej nieprzekraczającej 1000 g maksymalny uzupełniający urlop macierzyński wyniesie do 15 tygodni.
W przypadku rodziców dzieci urodzonych po 28. tygodniu, ale przed 37. tygodniem ciąży, których waga po porodzie wynosiła więcej niż 1000 g, dodatkowy urlop może zostać wydłużony maksymalnie o 8 tygodni. Z uzupełniającego urlopu do 8 tygodni będą mogli skorzystać także rodzice dzieci urodzonych o czasie, czyli po ukończeniu 37. tygodnia ciąży. Dotyczy to sytuacji, w których noworodek spędził w szpitalu co najmniej dwa kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni przypadał na okres od 5. do 28. dnia po porodzie - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego sumuje się okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu odpowiednio 8. albo 15. tygodnia po porodzie. Niepełne tygodnie zaokrągla się w górę do pełnego tygodnia.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie przysługiwać także ubezpieczonemu, który przyjął dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodzin zastępczych zawodowych) albo przyjął dziecko na wychowanie
i wystąpił do sądu o jego przysposobienie. Pobyt tego dziecka w szpitalu musi jednak przypadać po przyjęciu dziecka na wychowanie.
Jeśli podczas jednego porodu urodzi się kilkoro dzieci, przy ustalaniu czasu, przez jaki będzie przysługiwać zasiłek za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, uwzględniane będą:
• waga dziecka o najniższej masie urodzeniowej,
• czas hospitalizacji dziecka, które przebywało w szpitalu najdłużej.
Ile wyniesie zasiłek macierzyński za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
Miesięczny zasiłek dla ubezpieczonych rodziców korzystających z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego wyniesie 100% podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo i nie będzie możliwe jego podzielenie na części.
Kiedy można wykorzystać prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
Prawo do tego urlopu przysługuje bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Niezbędnym dokumentem do ustalenia prawa do tego zasiłku będzie wydane przez szpital zaświadczenie o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka wraz z danymi dotyczącymi tygodnia ciąży i masy urodzeniowej.
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania uzupełniającego urlopu macierzyńskiego i zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu
Osoba ubiegająca się o zasiłek za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego powinna złożyć:
• wydane przez szpital zaświadczenie o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka wraz z danymi dotyczącymi tygodnia ciąży i masy urodzeniowej.
• wniosek o zasiłek macierzyński (ZAM),
• zaświadczenie płatnika składek (odpowiednio: Z-3, Z-3a, Z-3b).
Wniosek o zasiłek macierzyński należy złożyć przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach macierzyńskiego. Dotyczy to rodziców dzieci urodzonych przed 19 marca 2025 r., pod warunkiem że w dniu 19 marca rodzic miał prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Dla pozostałych rodziców będących pracownikami, którzy spełniają warunki uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, wniosek należy złożyć nie później niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. W przypadku ubezpieczonych niebędących pracownikami, pisemny wniosek o zasiłek macierzyński za okres ustalony jako okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, powinien być złożony przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu.
W przypadku pracowników oraz zleceniobiorców, którym zasiłek wypłaca ZUS, a nie płatnik składek, wniosek o zasiłek macierzyński za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego wraz z niezbędnymi dokumentami składa w ich imieniu pracodawca lub zleceniodawca. Dotyczy to ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 osób.
Mateusz: Krystyna Michałek / regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Czytaj również
- ZUS zakończył wypłaty „trzynastek”. Trwa wysyłka decyzji
- Dotacja dla podmiotów ratownictwa wodnego. Wojewoda przekazał pieniądze
- Nowa tablica dalszego trwania życia. Ważna dla osób przechodzących na emeryturę
- Loty do Frankfurtu z Bydgoszczy. Już od niedzieli
- Składka zdrowotna. Zbliża się czas rocznego rozliczenia
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!