Dziś mamy 27 września 2024, piątek, imieniny obchodzą:

15 września 2024

Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne. Podziękowanie za plony

fot. UMiG Mrocza

fot. UMiG Mrocza

14 września 2024 roku w Mroczy odbyły się #Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne. Po uroczystej mszy, celebrowanej przez Proboszcza Parafii pw. św. Mikołaja w Mroczy – ks. Wojciecha Cierniaka, delegacje z poszczególnych sołectw z wieńcami w korowodzie udały się na Stadion Miejski. Przemarszowi przewodził Zespół Poligrodzianie.

Po dotarciu na miejsce rozpoczął się ceremoniał dożynkowy Starostowie Powiatowi (Marta Rafińska i Kamil Wilk), Starostowie Gminni (Agnieszka Pilarczyk i Łukasz Błaszczyński) oraz Parafialni (Dorota Szurik i Miłosz Lipiński) przekazali upieczone z tegorocznego ziarna chleby gospodarzom prosząc, aby zadbali o to, żeby nigdy nikomu go nie zabrakło.

Następnie wygłoszono kilka przemówień, w których dziękowano rolnikom, sadownikom oraz ogrodnikom. Przemawiali m.in.: Starosta Powiatu Nakielskiego – Krzysztof Błoński, Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza – Jarosław Okonek Poseł na Sejm RP – Iwona Kozłowska, Poseł na Sejm RP – Agnieszka Kłopotek, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski – Piotr Hemmerling, Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Dariusz Kurzawa, Zastępca Prezydenta Bydgoszczy i Dyrektor Biura Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz - Łukasz Krupa oraz  Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mroczy - Magdalena Musiał-Resler.

Następnie odbyły się występy zespołów: Poligrodzianie, ABBBA Imitation oraz gwiazdy wieczoru – LONG&JUNIOR.

W przerwach pomiędzy koncertami odbyła się licytacja chlebów dożynkowych oraz rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejszy ogródek „Zieleń blisko nas” i Wieniec Dożynkowy.

W tym roku w konkursie „Zieleń blisko nas” wyróżnienie otrzymała Pani Melania Zięba z Mroczy.

Z kolei w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy udział wzięło 10 reprezentacji.

Komisja Konkursowa w składzie:

- Kamila Łączna – była Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy,

- Dorota Stanek – Dyrektor Biura Lokalnej Grupy Działania  Stowarzyszenia "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk",

- Dorota Patuła – Radna Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej,

dokonała oceny zgłoszonych wieńców.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce – Sołectwo Drzewianowo – czek w wysokości 1 200,00 zł

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Kołaczkowie – czek w wysokości 1 000,00 zł

III miejsce – Sołectwo Rozpętek – czek w wysokości  800,00 zł.

Wyróżnienie oraz nagrodę rzeczową otrzymało: Sołectwo Sadki.

Nagrody ufundowane zostały przez Gminę Mrocza, Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią oraz Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą.

W trakcie trwania Dożynek goście mieli okazję podziwiać  maszyny rolnicze wystawione przez rolników z okolic, skosztować pysznego jedzenia przygotowanego m.in. przez Koła Gospodyń Wiejskich z: Mroczy, Izabeli, Samsieczynka, Drzewianowa,  Matyldzina i Drążna, a najmłodsi mogli pobawić się na dmuchańcach. Impreza zakończyła się dyskoteką, którą poprowadziła grupa DOMBEK.

Dziękujemy za uczestnictwo w uroczystości paniom z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Mrocza z Przewodniczącą GR KGW Renatą Bolka za wystawienie licznych stoisk, rolnikom za udostępnienie w celach pokazowych sprzętu rolniczego, sołtysowi Markowi Maciejewskiemu za pomoc, Markowi Wenerskiemu za  ufundowanie i przygotowanie grochówki, osobom, które udostępniły dorożki (Bożena Jendykiewicz i Zbigniew Pokojski),  mieszkańcom sołectw i osiedli za dostarczenie płodów rolnych i  przystrojenie w witacze i dekoracje dożynkowe Gminy Mrocza oraz wszystkim zaangażowanym w uświetnienie tej imprezy. 

Materiał: Joanna Murawiec / UMiG Mrocza

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 12 14

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jesienna aura bywa zdradliwa. Zachowajmy szczególną ostrożność

Po miesiącach sprzyjających warunków dla kierowców nadchodzą dni #ze zdradliwą aurą. Wczoraj astronomiczna, dzisiaj z kolei zawitała do nas kalendarzowa jesień. Osoby wybierające się w podróż samochodem powinny wziąć pod uwagę najświeższe prognozy o jesiennej, a co za tym idzie zmiennej pogodzie. Ta zmienność wpływa bezpośrednio na prowadzenie pojazdu. Przed nami mgliste dni, opady deszczu, niższa temperatura oraz mokre liście na drodze. Zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do takich warunków to podstawa bezpieczeństwa na drodze.

(czytaj więcej)
0

Operacja pk. Feniks. Zaangażowanych ponad 200 żołnierzy

W poniedziałek 23 września rozpoczęła się operacja #pod kryptonimem FENIKS, w którą jest zaangażowanych ponad 200 żołnierzy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W niesieniu szeroko pojętej pomocy na terenach popowodziowych uczestniczą terytorialsi ze wszystkich 4 batalionów 8.K-PBOT z Torunia, Inowrocławia, Grudziądza i Włocławka. Zaangażowane zostały również samodzielne kompanie. W razie potrzeby doraźnie do pomocy może być kierowanych więcej żołnierzy. W ostatni weekend z 8.K-PBOT było ich ponad 400.

(czytaj więcej)
0

"Dopytujemy mieszkańców czego im potrzeba". Z pomocą powodzianom

W Lewinie Brzeskim i Głuchołazach wciąż są strażacy# z woj. kujawsko-pomorskiego.

(czytaj więcej)
0

Miłośnik historii natrafił na karabin. Broń trafiła do bydgoskiego muzeum

Policjanci z# Koronowa prowadzili sprawę związaną z odnalezieniem, przez miłośnika artefaktów, jednostki broni z czasów II Wojny Światowej. Jej finałem było wczorajsze spotkanie w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, gdzie Komendant Komisariatu Policji w Koronowie młodszy inspektor Tomasz Meyze przekazał Dyrektorowi Muzeum Panu Wojciechowi Bartoszek odnalezioną broń wraz z magazynkami i amunicją.

(czytaj więcej)