Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne. Podziękowanie za plony
fot. UMiG Mrocza
14 września 2024 roku w Mroczy odbyły się #Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne. Po uroczystej mszy, celebrowanej przez Proboszcza Parafii pw. św. Mikołaja w Mroczy – ks. Wojciecha Cierniaka, delegacje z poszczególnych sołectw z wieńcami w korowodzie udały się na Stadion Miejski. Przemarszowi przewodził Zespół Poligrodzianie.
Po dotarciu na miejsce rozpoczął się ceremoniał dożynkowy Starostowie Powiatowi (Marta Rafińska i Kamil Wilk), Starostowie Gminni (Agnieszka Pilarczyk i Łukasz Błaszczyński) oraz Parafialni (Dorota Szurik i Miłosz Lipiński) przekazali upieczone z tegorocznego ziarna chleby gospodarzom prosząc, aby zadbali o to, żeby nigdy nikomu go nie zabrakło.
Następnie wygłoszono kilka przemówień, w których dziękowano rolnikom, sadownikom oraz ogrodnikom. Przemawiali m.in.: Starosta Powiatu Nakielskiego – Krzysztof Błoński, Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza – Jarosław Okonek Poseł na Sejm RP – Iwona Kozłowska, Poseł na Sejm RP – Agnieszka Kłopotek, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski – Piotr Hemmerling, Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Dariusz Kurzawa, Zastępca Prezydenta Bydgoszczy i Dyrektor Biura Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz - Łukasz Krupa oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mroczy - Magdalena Musiał-Resler.
Następnie odbyły się występy zespołów: Poligrodzianie, ABBBA Imitation oraz gwiazdy wieczoru – LONG&JUNIOR.
W przerwach pomiędzy koncertami odbyła się licytacja chlebów dożynkowych oraz rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejszy ogródek „Zieleń blisko nas” i Wieniec Dożynkowy.
W tym roku w konkursie „Zieleń blisko nas” wyróżnienie otrzymała Pani Melania Zięba z Mroczy.
Z kolei w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy udział wzięło 10 reprezentacji.
Komisja Konkursowa w składzie:
- Kamila Łączna – była Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy,
- Dorota Stanek – Dyrektor Biura Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk",
- Dorota Patuła – Radna Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej,
dokonała oceny zgłoszonych wieńców.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – Sołectwo Drzewianowo – czek w wysokości 1 200,00 zł
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Kołaczkowie – czek w wysokości 1 000,00 zł
III miejsce – Sołectwo Rozpętek – czek w wysokości 800,00 zł.
Wyróżnienie oraz nagrodę rzeczową otrzymało: Sołectwo Sadki.
Nagrody ufundowane zostały przez Gminę Mrocza, Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią oraz Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą.
W trakcie trwania Dożynek goście mieli okazję podziwiać maszyny rolnicze wystawione przez rolników z okolic, skosztować pysznego jedzenia przygotowanego m.in. przez Koła Gospodyń Wiejskich z: Mroczy, Izabeli, Samsieczynka, Drzewianowa, Matyldzina i Drążna, a najmłodsi mogli pobawić się na dmuchańcach. Impreza zakończyła się dyskoteką, którą poprowadziła grupa DOMBEK.
Dziękujemy za uczestnictwo w uroczystości paniom z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Mrocza z Przewodniczącą GR KGW Renatą Bolka za wystawienie licznych stoisk, rolnikom za udostępnienie w celach pokazowych sprzętu rolniczego, sołtysowi Markowi Maciejewskiemu za pomoc, Markowi Wenerskiemu za ufundowanie i przygotowanie grochówki, osobom, które udostępniły dorożki (Bożena Jendykiewicz i Zbigniew Pokojski), mieszkańcom sołectw i osiedli za dostarczenie płodów rolnych i przystrojenie w witacze i dekoracje dożynkowe Gminy Mrocza oraz wszystkim zaangażowanym w uświetnienie tej imprezy.
Materiał: Joanna Murawiec / UMiG Mrocza
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
- Nowi klerycy w diecezji. Jeden z nich pochodzi z nakielskiej parafii
- Obywatelstwo polskie uzyskało 35 osób. Wręczono akty nadania
- O bezpieczeństwie pożarowym w budynkach. Wymiana doświadczeń
- Uroczysty apel z okazji jubileuszu. 90-lecie OSP w Witosławiu
- 80 - lecie śmierci ks. Jana Chojnackiego. Szukał pomocy, znalazł śmierć
Dojedź bezpiecznie do wyznaczonego celu. Skorzystaj z modułu pogodowego
Coraz więcej mglistych dni, opady deszczu i niższa temperatura #– to pierwsze oznaki jesieni, które już możemy zauważyć w pogodzie. Czym charakteryzuje się ta pora roku? Zmienną aurą, która bezpośrednio wpływa na prowadzenie pojazdu. Dlatego warto odpowiednio zaplanować podróż, by bezpiecznie dojechać do wyznaczonego celu.
(czytaj więcej)Jak chronić siebie i swoje dane w sieci? Miesiąc cyberbezpieczeństwa
W świecie, gdzie codzienność przenosi się do Internetu#, bezpieczeństwo w sieci staje się priorytetem. Każdego dnia jesteśmy narażeni na różnego rodzaju cyberzagrożenia, które mogą dotknąć każdego. Październik, Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, to idealny moment, aby poznać najważniejsze zasady ochrony swoich danych i dowiedzieć się, jak skutecznie zabezpieczyć aktywności w sieci.
(czytaj więcej)Miłośników grzybobrania nie brakowało. Frekwencja zaskoczyła organizatorów
„chodźMYnagrzyby” to hasło grzybobrania zorganizowanego# w podbydgoskim Łochowie, które jak magnes przyciągnęło mieszkańców kujaw i pomorza w sobotni poranek. Lista chętnych osób zapełniła się już po kilkunastu godzinach, a samo wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Nie zabrakło wspólnych rozmów, uśmiechu, porad ekspertów i przede wszystkim… grzybów!
(czytaj więcej)Dynia smaczna, odżywcza i zdrowa. Cenne składniki także w pestkach
Owoce i warzywa jemy cały rok. Najsmaczniejsze są te# sezonowe.
(czytaj więcej)